Справа №766/990/18
Пров. №2-о/766/265/18
18.01.2018
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючий суддя Гаврилов Д.В.,
секретар Рєпа А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа: Суворовський районний у м. Херсоні відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини,
Заявники звернулася до суду з заявою в якій просять встановити факт народження у них дитини ОСОБА_3, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 року, місце народження м. Севастополь.
В обґрунтування заяви посилаються на ті обставини, що є 20.08.2007 року між ними зареєстровано шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_3 року в м. Севастополі на тимчасово окупованій території у ОСОБА_2 народилася дитина жіночої статі. Документ про народження дитини видано за формою, встановленою Міністерством охорони здоров'я Російської Федерації, яка є неприйнятною для українських органів реєстрації актів цивільного стану. Суворовським районним у м. Херсоні відділом державної реєстрації актів цивільного стану відмовлено у державній реєстрації народження дитини, оскільки надане свідоцтво про народження є недійсним і не створює правових підстав.
В судове засідання заявники не прибули, подали заяву про розгляд справи без їх участі, вимоги викладені в заяві підтримали в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до свідоцтва про шлюб, виданого виконкомом Новолуганської сільради Артемівського району Донецької області, 20.08.2007 року укладено шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4, яка після укладення шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_2.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 26.09.2017 року, що видане відділом запису актів громадянського стану Ленінського району м. Севастополя Управління запису актів громадянського стану м. Севастополя ІНФОРМАЦІЯ_3 року народилася ОСОБА_3.
Відповідно до листа Суворовського районного у м. Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 18.01.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини, оскільки заявником для підтвердження факту народження дитини подано документ, який є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно п.п.1,2,3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 26.09.2017 року є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Згідно ч.1ст.122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п.2 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Таким чином, законодавством визначено процедуру державної реєстрації народження дитини у даному випадку шляхом звернення до суду. Заявниками доведено, що встановлення юридичного факту необхідне для реалізації ними батьківських прав, а відтак заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 259, 263, 265, 315 ЦПК України, ч.1ст.122 СК України, ч.3 ст.9, ч.ч.1,2 ст.18 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", ч.1 ст.9 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", суд
Заяву задовольнити.
Встановити юридичний факт, що дитина ОСОБА_3 народилася на тимчасово окупованій території ІНФОРМАЦІЯ_3 року, місце народження: м. Севастополь у батьків: мати - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, батько - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяД. В. Гаврилов