Справа №766/961/18
Пров. №2-о/766/259/18
18.01.2018
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючий суддя Гаврилов Д.В.,
секретар Рєпа А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Дніпровський районний у м. Херсоні відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини,
Заявник звернулася до суду з заявою в якій просить встановити факт народження у неї дитини ОСОБА_2, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року, місце народження м. Сімферополь.
В обґрунтування заяви посилається на ті обставини, що є матір'ю дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено свідоцтвом про народження. Заявник звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для проведення реєстрації новонародженої дитини та отримання свідоцтва про народження. Проте, їй було відмовлено в проведенні реєстрації у зв'язку з тим, що надане свідоцтво про народження дитини не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року.
В судове засідання заявник не прибула, подала заяву про розгляд справи без її участі, вимоги викладені в заяві підтримала в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до свідоцтва про шлюб, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Донецьку, 07.08.2007 року укладено шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4, яка після укладення шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_3.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_4 року, що видане відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим ІНФОРМАЦІЯ_4 року народилася ОСОБА_2.
Відповідно до листа Дніпровського районного у м. Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 17.01.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини, оскільки заявником для підтвердження факту народження дитини подано документ, який не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті".
Згідно п.п.1,2,3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_4 року є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Згідно ч.1ст.122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п.2 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Таким чином, законодавством визначено процедуру державної реєстрації народження дитини у даному випадку шляхом звернення до суду. Заявником доведено, що встановлення юридичного факту необхідне для реалізації нею батьківських прав, а відтак заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 259, 263, 265, 315 ЦПК України, ч.1ст.122 СК України, ч.3 ст.9, ч.ч.1,2 ст.18 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", ч.1 ст.9 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", суд
Заяву задовольнити.
Встановити юридичний факт, що дитина ОСОБА_2 народилася на тимчасово окупованій території ІНФОРМАЦІЯ_1 року, місце народження: м. Сімферополь у батьків: мати - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, батько - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин Республіки Азербайджан.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяД. В. Гаврилов