Справа № 502/105/18
29 січня 2018 року м. Кілія
Суддя Кілійського районного суду Одеської області Маслеников О.А.
розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Кілійського ВП Ізмаїльського ВГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, громадянина України; ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючого, проживаючого: ІНФОРМАЦІЯ_2
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
14.01.2018 року о 5 годині 22 хвилин в м. Кілія по вул. Миру (центральна площа), водій ОСОБА_1, керував автомобілем НОМЕР_1, не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на дорожній знак 5.35.1. Внаслідок ДТП автомобіль, покриття з тротуарної плитки та дорожній знак отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
З акту обстеження міської площі вул. ОСОБА_2 від вул. Миру до вул. Гагаріна від 15.01.2018 р. вбачається, що 13.01.2018 р. невстановленим водієм автомобіля було пошкоджено дорожній знак, а також нанесено шкоду покриттю з тротуарної плитки 155 кв.м. В результаті пошкодження покриття з тротуарної плитки, покриття потребує роботи з перекладки 146,4 кв.м. та заміни 8,6 кв.м. тротуарної плитки на суму 40900 грн., а також потрібна заміна та встановлення опори дорожнього знаку на суму 1705,34 грн.
Згідно ч. 2 ст. 9 КпАП України, адміністративна відповідальність за правопорушення, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 253 КпАП України, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Згідно з ст. 280 КпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган, який притягує до адміністративної відповідальності правопорушника, зобов'язаний з'ясувати всі обставини по справі, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 296 КК України встановлено кримінальну відповідальність за хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.
Відповідно до абзацу першого пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року №10 «Про судову практику у справах про хуліганство», за ознакою особливої зухвалості хуліганством може бути визнано таке грубе порушення громадського порядку, яке супроводжувалось, наприклад, насильством із завданням потерпілій особі побоїв або заподіянням тілесних ушкоджень, знущанням над нею, знищенням чи пошкодженням майна, зривом масового заходу, тимчасовим припиненням нормальної діяльності установи, підприємства чи організації, руху громадського транспорту тощо, або таке, яке особа тривалий час уперто не припиняла.
Основним безпосереднім об'єктом хуліганства є громадський порядок. Зазначений у ч. 1 ст. 296 КК термін «грубе порушення» є оціночною категорією. Його предметний зміст залежить від конкретних обставин вчинення винним діяння. Такими закон визначає лише дії, якими спричинено істотну шкоду громадському порядку. Грубість порушення громадського порядку слід визначати з урахуванням характеру вчинених хуліганських дій, їх наслідків, місця й тривалості їх вчинення, кількості потерпілих від зазначених дій, їхнього віку, стану здоров'я, істотності порушення їхніх інтересів. Особа, яка вчиняє хуліганські дії, грубо нехтує правилами поведінки в суспільстві.
Мотивом грубого порушення громадського порядку є явна неповага до суспільства. При цьому явною (очевидною як для винної особи, так і для потерпілих чи оточуючих) неповагою до суспільства вважається прагнення показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі.
Обов'язковою ознакою хуліганства є вчинення таких умисних дій, що супроводжувались особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом. За ознакою особливої зухвалості хуліганством може бути визнано таке грубе порушення громадського порядку, яке супроводжувалося, наприклад, знищенням чи пошкодженням майна, або таке, яке особа тривалий час уперто не припиняла.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1 умисно, безпричинно, з хуліганських спонукань, пошкодив у населеному пункті покриття тротуарної плитки зі збитками міському майну 40900 грн., а також дорожній знак з опорою на суму 1705,34 грн.
Вказані обставини свідчать про те, що у діях ОСОБА_1 формально вбачаються ознаки кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 296 КК України.
Керуючись матеріалами справи, зважаючи на регламент ст. 280 КпАП України, суд вважає за належне направити матеріали справи в Ізмаїльську місцеву прокуратуру Одеської області для відповідного реагування та прийняття належних дій при наявності ознак злочину за ст. 296 ч. 1 КК України в діях ОСОБА_1
Тому, керуючись ст. ст. 253, 280 КпАП України, -
Матеріали адміністративної справи № 502/105/18-п про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, громадянина України; ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 124 КпАП України, направити в Ізмаїльську місцеву прокуратуру Одеської області для належного реагування.
Про результати виконаної постанови повідомити суд.
Постанова суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Кілійського районного суду ОСОБА_3