10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Перекупка І.Г.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
іменем України
"23" січня 2018 р. Справа № 295/7813/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря судового засідання Гумінської Л.М.,
представників відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_1 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "26" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , -
В липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає в не перерахунку йому розміру пенсії за додатковими документами, поданим із заявою про перерахунок пенсії від 19.06.2017 року та нарахуванні та виплаті з 01.09.2016 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової премії, компенсації за невикористану відпустку за 2016 рік та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах зазначених у довідках, протиправними; зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому без обмеження максимальним розміром з 01.09.2016 року в розмірі, якій обчислено з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги, винагороди за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової премії, компенсації за не використану відпустку за 2016 рік, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах зазначених у довідках наданих до заяви від 19.06.2017 року про перерахунок пенсії, починаючи з 01.09.2016 року.
Позивач обгрунтовував позовні вимоги тим, що з щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, винагороди за участь в АТО, компенсації за невикористану відпустку, одноразової грошової допомоги при звільненні сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому ці виплати мають бути включені для обчислення пенсії.
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 26.10.2017 позов задоволено частково.
Визнано дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає в не перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за додатковими документами, поданим із заявою про перерахунок пенсії від 19.06.2017 року та нарахуванні та виплаті з 01.09.2016 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової премії, компенсації за невикористану відпустку за 2016 рік та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах зазначених у довідках, протиправними.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром в розмірі, якій обчислено з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги, винагороди за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, компенсації за не використану відпустку за 2016 рік, в розмірах зазначених у довідках наданих до заяви від 19.06.2017 року про перерахунок пенсії, починаючи з 01.07.2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що для врахування обчислення пенсії враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення. Зазначені види грошового забезпечення були включені в грошовий атестат позивача та з них обраховано пенсію. Додаткові види грошового забезпечення, які просить включити в розрахунок пенсії позивач, а саме щомісячні винагороди, допомога, компенсація, індексація відповідно до Закону №2262 не враховуються для визначення пенсії.
Позивач також подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в цій частині. В апеляційній скарзі зазначив, що суд першої інстанції безпідставно відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії з 01.09.2016 року, оскільки він мав таке право на час призначення пенсії і відповідач неправильно обчислив йому розмір пенсії. Щодо одноразової грошової допомоги при звільненні, то зазначив, що остання є об'єктом сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а відтак підлягає включенню в розрахунок для обчислення пенсії. Також в порушення вимог ст. 163 КАС України, суд першої інстанції безпідставно відмовив йому у встановленні позивачу як суб'єкту владних повноважень строку для подання звіту про виконання судового рішення.
В судовому засіданні представники відповідача свою апеляційну скаргу підтримали та просили її задовольнити, з підстав викладених в апеляційній скарзі. Заперечують щодо задоволення апеляційної скарги позивача
Позивач в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, про що свідчить розписка в отриманні поштового відправлення.
За таких обставин колегія суддів вважає можливим розгляд справи провести без участі позивача.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційних скарг, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію, призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На звернення позивача до відповідача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням отриманих ним додаткових видів грошового забезпечення, Головне УПФУ в Житомирській області відмовило в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії, у зв'язку з відсутністю посилань у статтях 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач вважав, що підстав для перерахунку пенсії немає.
Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року - держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Аналізуючи вище згадані норми, Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Судом досліджено довідки командира військової частини НОМЕР_1 №3599 від 05.04.2017 року №504, 505, 506, 507, 508 та довідки Житомирського обласного військового комісаріату №2124 від 12.12.2017 та №2655 від 15.05.2017 про додаткові види грошового забезпечення позивача за період з липня 2013 року по серпень 2015 року, з яких вбачається, що позивачу були нараховані: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, компенсація за невикористану відпустку та винагорода за участь в АТО. Із зазначених сум сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача у відмові проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, компенсації за невикористану відпустку за 2016 рік, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача із врахування вищеописаних виплат.
Доводи відповідача викладені в апеляційній скарзі в цій частині є безпідставними.
Але зобов'язуючи відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, який обчислено з грошового утримання, суд першої інстанції не зазначив в резолютивній частині судового рішення про включення в розрахунок отриманої позивачем індексації.
Колегія суддів також вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що вимога щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з урахуванням грошової допомоги при звільненні задоволенню не підлягає, оскільки одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби не обкладається єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до п. 2 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170.
Доказів сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з даної виплати позивач суду не надав.
Разом із тим, суд першої інстанції помилково зазначив в резолютивній частині судового рішення про визнання неправомірними дій відповідача щодо неврахування одноразової грошової допомоги при звільненні.
Зазначення про одноразову грошову допомогу при звільненні підлягає виключенню з резолютивної частини судового рішення.
Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, судова колегія зазначає таке.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії 19.06.2017 року, тобто позивач набув право на перерахунок пенсії із врахуванням показників довідок військової частини НОМЕР_1 №№ 504, 505, 506, 507, 508 від 05.04.2017 року та довідок Житомирського обласного військового комісаріату № 2124 від 12.12.04.2017 року та № 2655 від 15.05.2017 року, з моменту звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надання вказаної довідки про складові грошового забезпечення.
Відтак висновок суду першої інстанції про проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.07.2017 року є правильним.
Доводи позивача в цій частині є безпідставними.
Також колегія суддів вважає необхідним зазначити про необґрунтованість доводів позивача щодо необхідності встановлення судового контролю та подання звіту, оскільки відповідно до вимог ст. 267 КАСУ (в редакції до 15.12.2017) встановлення судового контролю є правом, а не обов'язком суду, який ухвалив судове рішення.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "26" жовтня 2017 р. змінити: виключивши з абзацу 2-го резолютивної частини судового рішення посилання на протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неперерахування пенсії ОСОБА_1 без урахування одноразової грошової допомоги при звільненні та доповнити абзац 3-й резолютивної частини судового рішення після слів "компенсації за не використану відпустку за 2016 рік" словом "індексації".
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "26" січня 2018 р.