Постанова від 25.01.2018 по справі 822/2465/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/2465/17

Головуючий у 1-й інстанції: Майстер П.М.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

25 січня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гонтарука В. М.

суддів: Граб Л.С. Білої Л.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія"Хмельницькприватбуд" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Хмельницькприватбуд" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, Державної архітектурно - будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

в вересні 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Хмельницькприватбуд" звернулось до суду з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, Державної архітектурно - будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування постанов

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач оскаржив його в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.

Сторони будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, про що судом апеляційної інстанції 16 січня 2017 рок було прийнято ухвалу про перехід з відкритого судового засідання до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 5.09.2016 року товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія"Хмельницькприватбуд" подано відповідачу декларацію про початок виконання будівельних робіт, а саме: будівництво індивідуального житлового будинку по вул. Нижня Берегова, 25/2 у м. Хмельницькому. Категорія складності ІІ.

16.09.2016 року декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована Управління ДАБІ у Хмельницькій області за №ХМ 083162601809, що підтверджується відміткою про дату та номер реєстрації декларації.

На підставі направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 24.07.2017 року №728 відповідачем проведено позапланову перевірку виконання будівельних робіт по вул. Нижня Берегова, 25/2, м. Хмельницький, щодо дотримання товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Хмельницькприватбуд" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області та абз.2 п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553. Строк дії направлення з 25.07.2017 року по 07.08.2017 року.

07.08.2017 року за наслідками проведеної перевірки відповідачем було складено акт перевірки за №728, згідно якого, позивачем про порушено вимоги ст.26, п.1 ст.29, ст.30, ч.1 ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", та ст.ст. 7, 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Згідно вказаного протоколу, замовником будівництва ТОВ "Будівельна компанія "Хмельницькприватбуд" отримано право на виконання будівельних робіт з будівництва індивідуального житлового будинку по вул. Нижня Берегова, 25/2 у м. Хмельницькому на підставі зареєстрованої Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.09.2016 року № ХМ 083162601809. Будівельні роботи на вищезазначеному об'єкті виконуються генпідрядною організацією ТОВ "Будівельна компанія "Хмельницькприватбуд". Станом на час проведення перевірки на вищезазначеному об'єкті виконані земельні роботи з розкриття котловану, роботи з улаштування фундаментів на відстані трьох метрів від найменшої точки встановленої огорожі будівельного майданчика, виконуються роботи з перекриття підвального приміщення панелями та гідроізоляція фундаменту. На даний об'єкт будівництва відсутня відповідно затверджена та розроблена проектна документація. Відсутні технічні умови. Відсутня виконавча документація. Будівельні роботи проводяться з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, затверджених містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, містобудівного розрахунку.

Крім того, встановлено, що будівельні роботи на об'єкті будівництва індивідуального житлового будинку по вул. Нижня Берегова, 25/2 у м. Хмельницькому виконуються з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил без затверджених проектних рішень (відповідно затвердженої та розробленої проектної документації, проектно - технологічної документації), без забезпечення замовником здійснення авторського нагляду, чим з боку ТОВ "Будівельна компанія "Хмельницькприватбуд" порушено ст.30, ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", та ст.ст. 7, 9, 27 Закону України "Про архітектурну діяльність".

Відповідальність за встановлені правопорушення передбачена п.6 ч.2 ст.2, п.8 ч.3 ст.2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”.

21.08.2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_2 були прийняті постанови №39/1022-2/2589-17 та № 40/1022-2/2590-17 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якими на товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Хмельницькприватбуд" накладено штраф в загальному розмірі 159980 грн.

Вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено. В даному випадку, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржувані постанови відповідач діяв у межах та у спосіб визначений Законом, правомірно застосував санкції за невиконання суб'єктом містобудування вимог Законодавства України " Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно зі п. 8 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом здійснення державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, розташованих в межах та за межами населених пунктів, на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у пункті 7 частини першої цієї статті.

За змістом частини 1 статті 41 вказаного Закону, державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 ст.41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначеноо, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, серед іншого: безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок).

Пунктом 5 Порядку визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Згідно зі п. 7 Порядку, позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю; вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки. Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п'яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні. Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

В силу п. 16 Порядку № 553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

Пунктом 17 Порядку № 553 передбачено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис).

У приписі обов'язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

За правилами п. 22 Порядку № 553 постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

В силу ч.1 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", основними складовими вихідних даних є:

1) містобудівні умови та обмеження;

2) технічні умови;

3) завдання на проектування.

Технічні умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації.

Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки. Склад, зміст, порядок надання технічних умов та порядок визначення вартості послуг з їх надання визначаються відповідними центральними органами виконавчої влади або державними колегіальними органами. Технічні умови є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Зміни до технічних умов можуть вноситися тільки за згодою замовника. Проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником (ст.30, ч.1 ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Згідно ст. 7 Закону України "Про архітектурну діяльність", проект об'єкта архітектури розробляється під керівництвом або з обов'язковою участю головного архітектора проекту та/або головного інженера проекту, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. Проект об'єкта архітектури завіряється підписом і скріплюється особистою печаткою головного архітектора проекту та/або головного інженера проекту, які мають кваліфікаційний сертифікат. Проекти об'єктів архітектури затверджуються замовником. Затвердження проектів об'єктів архітектури, які споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. До проведення експертизи архітектурного рішення проекту об'єкта архітектури обов'язково залучається архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат. Внесення змін до затвердженого проекту проводиться виключно за згодою автора проекту, а в разі відхилення від технічних умов - за погодженням з підприємствами, установами та організаціями, які надали такі технічні умови, та замовником. Внесення до затвердженого проекту змін, пов'язаних із зміною державних стандартів, норм і правил, здійснюється за згодою замовника, якщо інше не передбачено законом. Особи, які беруть участь у розробленні проектів, не мають права проводити експертизу зазначених проектів, погоджувати їх або надавати дозвіл на виконання будівельних робіт за такими проектами. Забороняється вимагати від замовників рішення архітектурно-містобудівної ради для подальшого розгляду і погодження проектної документації.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". Архітектор - автор проекту або уповноважена ним особа бере участь у прийнятті в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта архітектури та підписує відповідний акт. Без підпису архітектора - автора проекту або уповноваженої ним особи такий акт є недійсним.

Як встановлено зі місту акта перевірки від 07.08.2017 року № 728, позивачем будівельні роботи виконуються без відповідно затвердженої та розробленої проектної документації; будівельні роботи проводяться з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, затверджених містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, містобудівного розрахунку; відсутні вихідні дані, а саме технічні умови на будівництво індивідуального житлового будинку по вул. Нижня Берегова, 25/2 у м. Хмельницькому; відсутній інформаційний стенд об'єкта будівництва.

Вказані порушення підтверджуються письмовим поясненням наданим відповідальною особою проектувальника, що здійснює авторський нагляд - ОСОБА_3, що будівельні роботи на об'єкті будівництва індивідуального житлового будинку по вул. Нижня Берегова, 25/2 у м. Хмельницькому проводяться без його авторського нагляду, як головного архітектора проекту, його не було повідомлено про початок будівельних робіт, договір про проведення авторського нагляду з ним не укладався, проектна документація ним не розроблялась та не погоджувалась.

Також, суд звертає увагу, що акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт №728 від 07.08.2017 року підписано директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Хмельницькприватбуд" ОСОБА_4 без зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу, та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності - вручено останньому особисто, що підтверджується його підписами на вказаних документах.

З урахуванням зазначених обставин, суд зазначає, що відповідач діяв у межах та у спосіб визначений Законом, правомірно застосував санкції за не виконання суб'єктом містобудування вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

З урахуванням встановлених у справі спірних правовідносин, а також чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини у справі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв у межах та у спосіб визначений Законом, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи вище викладене колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія"Хмельницькприватбуд" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий ОСОБА_1

Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6