Постанова від 23.01.2018 по справі 802/1738/17-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/1738/17-а

Головуючий у 1-й інстанції: Дмитришена Р.М.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

23 січня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - позивач) до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення плати за проїзд,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 03.10.2017 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просив: стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь Державної служби України з безпеки на транспорті 34 913 грн., що еквівалентно 1207,68 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, у дохід Державного бюджету України.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2017 позов задоволено повністю.

Стягнуто з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 23600) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135) 34 913,00 грн., що еквівалентно 1207,68 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку в дохід Державного бюджету України (р/р 31316309700155 в ГУ ДКСУ у Закарпатській області, код ЄДРПОУ 37958089, отримувач: Мукачівське УК/Мукачівський район 22160100, МФО 812016).

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що з 21.03.2017 по 28.03.2017 Управлінням Укртрансбезпеки у Закарпатській області на підставі направлення №014306 для проведення рейдової перевірки а/д Київ - Чоп 756 км+800 м "Сан Карпати" проведено рейдову перевірку та виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, що зафіксовано в Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

21.03.2017 проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки DAF модель XF 95.430 реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп марки KOGEL модель SN 24 реєстраційний номер НОМЕР_2 (чек зважування №07499 від 21.03.2017 об 10 год. 59 хв.).

За результатами проведеної перевірки складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт №0002757 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 21.03.2017, на підставі яких проведено Розрахунок №8 від 21.03.2017 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд у сумі 1207,68 євро.

Згідно чеку зважування навантаження автомобіля марки DAF модель XF 95.430 реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп марки KOGEL модель SN 24 реєстраційний номер НОМЕР_2 становило: перевищення загальної маси т/з фактична маса 43,590 кг, дозволено 40, перевищення нормативно-допустимої ваги 3,590; навантаження на одиночну вісь т/з фактична маса 11,760 дозволена 11, перевищення 760, навантаження на строєну вісь т/з фактична маса 24560, дозволена 22, перевищення 2,560. Відтак, було зафіксовано перевищення вищевказаним транспортним нормативних вагових параметрів.

Згідно з даними офіційного сайту Національного банку України на день проведення розрахунку, а саме 21.03.2017, курс гривні, встановлений Національним банком України, до 100 євро становив 2890,98 грн.

На підставі викладеного, відповідачу нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 1270,68 Євро, що становить 34913,00 грн.

У встановлений термін ОСОБА_2 дані кошти добровільно не сплачено, хоча розрахунок отримав, про що свідчить його підпис на останньому.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведено правомірності вчинених дій та прийнятих рішень.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2011 (далі - Правила №30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР України), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Пунктом 4 Правил №30 зазначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10- 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

Частиною 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III) вказано, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Пунктом 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри, яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 (далі - Порядок № 879) вказано, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.

Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету (п. 26 Порядку №879).

Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку (п.27 Порядку №879).

Статтею 1 Закону №2344-III визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Таким чином, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу стягується з перевізника та є обов'язковим платежем, який дає право на рух великовагового транспортного засобу.

Судом першої інстанції вірно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що в Акті від 21.03.2017 зафіксовано перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, на підставі яких проведено Розрахунок №8 від 21.03.2017 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд у сумі 1207,68 євро. Згідно з даними офіційного сайту Національного банку України, курс гривні, встановлений Національним банком України на день проведення розрахунку (21.03.2017) до 100 Євро становив 2890,98 грн. На підставі викладеного, відповідачу, Управлінням Укртрансбезпеки у Закарпатській області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 34913,00грн.

При цьому, позивачем до суду І інстанції було надано сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки №UA-MI/1-2195-2007 виданий 21.11.2007, інформацію про результати періодичної перевірки та свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №34-00/2341.

Згідно вказаного свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки №34-00/2341, виданого 20.05.2016 Державним підприємством Всеукраїнським державним науково-виробничим центром стандартизації, метрології, сертифікації та захист прав споживачів, яке є чинним до 20.05.2017, вага пересувна автомобільна типу "CHEKLODE FREEWEIGH", заводський №008240, вказаний засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ГОСТ 29329-92.

Сертифікатом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про затвердження типу засобів вимірювальної техніки №UА- МI/1-2195-2007 від 21.11.2007 затверджено тип засобів вимірювальної техніки "Ваги пересувні автомобільні CHEKLODE FREEWEIGH", який зареєстровано у Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки за № У2570-07.

Таким чином, вищевказані документи, повною мірою підтверджують той факт, що зважування вагового транспорту проводилось позивачем належною вимірювальною технікою, яка перебувала в робочому стані і підстав для сумніву у достовірності результатів зважування не вбачається, що спростовує доводи відповідача.

Разом з тим, вищенаведеними нормами передбачено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу стягується саме з автомобільного перевізника, а не власника чи водія, як вказував відповідач в апеляційній скарзі. При цьому, товарно-транспортною накладної серії ПЗО №130390 від 20.03.2017 та Актом №0002757 від 21.03.2017 підтверджується, що автомобільним перевізником є відповідач - ФОП ОСОБА_2, на якого й складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 8 від 21.03.2017

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позивних вимог та стягнення з відповідача ОСОБА_2, який є перевізником автомобіля марки DAF д.р.н. НОМЕР_1, причепу марки KOGEL д.р.н. НОМЕР_2, плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Мельник-Томенко Ж. М. Сторчак В. Ю.