24 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/10795/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Гуляка В.В., Коваля Р.Й.
за участі секретаря судового засідання Коваль Т.О.,
позивач - не з'явився
відповідач - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 03 жовтня 2017 року (суддя Бучинський А.Б., смт. Верховина) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
20 вересня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача - Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та просив визнати дій суб'єкта владних повноважень протиправними в частині відмови у призначенні та виплаті пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії, відповідно до статей 49, 51, 55 та 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати здійснити призначення та виплату пільгової пенсії, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії із 07 липня 2017 року з урахуванням вимог статей 49, 51, 55 та 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та рішень Конституційного Суду України. Звернути до негайного виконання постанову в частині виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування вимог зазначає, що він воїн військової частини № НОМЕР_1 , ліквідатор другої категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 , звернувся 10 липня 2017 року в установленому порядку до Косівського об'єднаного управління ПФ України про переведення на пільгову пенсію по віку, яка йому передбачена ст.ст.49,51,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, відповідач відмовив йому у переведенні на пенсію зі зменшенням пенсійного віку, з мотивів відсутності первинних документів, що підтверджують період роботи в зоні відчуження. Вважає такі дії Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними.
Постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 03 жовтня 2017 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні та виплаті пільгової пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій, на 8 років на підставі ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пільгову пенсію за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій, на 8 років з 10 липня 2017 року на підставі ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В задоволенні решти адміністративного позову відмовлено.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач - Косівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, вважає її незаконною та необґрунтованою, оскільки суд неповно з'ясував обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, а також суд порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зокрема зазначає, що оскільки представлені ОСОБА_1 документи видані не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, територіальне управління Пенсійного фонду 19 червня 2017 року звернулось з відповідним запитом до Міністерства оборони України. Згідно отриманої відповіді - архівної довідки від 04 серпня 2017 року №179/1/8172, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України, ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 29 березня 1987 року ( наказ №87) по 18 травня 1987 року ( наказ №138), але дні виїзду в зони ( на об'єкти, населені пункти), у наявних на зберіганні документах, не відображені. Накази командира в/ч НОМЕР_3 по військовій частині і виїздах за період з 01 січня 1987 року по 04 грудня 1987 року не збереглися. В документах військової частини НОМЕР_3 отримання добових виплат не відображено. Місце дислокації військової частини не вказано. Враховуючи, те що документи, які б підтверджували населений пункт чи об'єкт, де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не подані до заяви, відповідно правові підстави для переведення ОСОБА_1 на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні.
У відповідності до вимог статті 229 КАС України за відсутності осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності (ІІІ група) з 01 жовтня 2011 року.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 23.03.1994 року (а.с.4). учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 2 категорії.
10 липня 2017 року позивач звернувся до Косівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про переведення його на пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Косівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області №551/03 від 22 серпня 2017 (а.с.7) позивачу відмовлено переведення його на пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на тій підставі, що документи, які б підтверджували населені пункти в зоні відчуження (об'єкти), де працював заявник під час участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відсутні згідно відповідей Галузевого архіву Міністерства оборони України на №4328/03, відповідно до підпункту «г» пункту 7 Порядку та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погоджуючись із такою відмовою Косівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області позивач звернувся до суду із позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що у позивача наявне право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років, оскільки доводи позивача про те, що він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 16 календарних днів є обґрунтованими, та підтверджені посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і архівними довідками, а тому дії Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.
Водночас суд першої інстанції зазначив що, вимагаючи надання довідок про період роботи у зоні відчуження, відповідач фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Дані про його роботу в конкретних населених пунктах зони відчуження не збереглися, однак відсутність таких відомостей у представлених довідках, за умови встановлення факту перебування позивача протягом зазначеного періоду в зоні відчуження, не може бути підставою для порушення його права, встановленого законом, на відповідне пенсійне забезпечення із зниженням пенсійного віку.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується і апеляційний суд, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років; у 1987 році - не менше 14 календарних днів - на 8 років; у 1988 році - не менше 30 календарних днів - 5 років.
Виходячи з положень зазначеної норми, право на зниження пенсійного віку надається при умові, якщо особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році та пропрацювала певну кількість календарних днів у зоні відчуження.
Процедуру подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії №22-1 який затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р..
Абзацом 7 підпункту «в» пункту 7 даного Порядку передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Як видно з матеріалів справи, а саме згідно архівних довідок вбачається, що ОСОБА_1 дійсно був в складі військової частини НОМЕР_1 (Димарка) виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 29.03.1987р. (наказ №87) по 18.05.1987р. (наказ №138) всього 51 день. В пром. зоні ЧАЕС перебував з 01.04.1987р. по 16.04.1987року. Дні виїзду в зони (на об'єкти, населенні пункти) не відображені. Згідно ліквідаційного акту в/ч НОМЕР_1 накази командира в/ч НОМЕР_1 по виїзду за період 01 січня 1987 року по 04 грудня 1987 року були вилучені з частини Головною військовою прокуратурою м.Москва в жовтні 1989 року (м. Москва К-160). Документи зняті з обліку як остаточно втрачені згідно акту від 04.04.2013 року. Отримав дозу опромінення: 0 (нуль), 047 (одиниця виміру не вказана). В документах військової частини НОМЕР_1 не відображено отримання добових. Місце розташування військової частини за вказаний період не вказано.
Окрім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Наявність у позивача вищезазначеного посвідчення, є достатнім підтвердженням того, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році.
Аналогічний висновок наведено Верховним Судом України у постанові від 21 листопада 2006 року у справі 21-1048во06.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернувся в установленому порядку із заявою до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про переведення з пенсії по інвалідності на пільгову пенсію за віком із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та надав всі необхідні документи, що передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення пенсії, а також те, що надані документи підтверджують особливий статус позивача учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема, що він у період з 29 березня 1987 по 18 травня 1987 року виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження в період понад 14 календарних днів, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що позивач має право на призначення йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку на 8 років.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись, ч. 4 ст. 229, ст.ст. 139, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст.ст. 322, 325, 329 КАС України , суд, -
Апеляційну скаргу Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 03 жовтня 2017 року у справі №340/527/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк
судді В. В. Гуляк
Р. Й. Коваль
Повне судове рішення складено 26.01.2018 року.