Постанова від 24.01.2018 по справі 809/1402/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11924/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року (суддя Шумей М.В.) у справі № 809/1402/17 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СТД ГРУП ПЛАС" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання недійсним та скасування рішення №0000464001 від 13.07.2017, повний текст складено 20.11.2017р. -

ВСТАНОВИЛА:

19.10.2017р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Івано-Франківській області №0000464001 від 13.07.2017 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 164017,90 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно фіскальних чеків тютюнові вироби реалізовані за ціною, нижчою від максимальної роздрібної ціни, встановленої виробником з врахуванням суми акцизного податку. При цьому, фіскальні чеки, які формуються в господарській одиниці магазину "Тор-Ба", незалежно від виду реалізованої продукції, включають вартість наданих послуг з обслуговування, а тому загальна сума за розрахунковими документами з реалізації товарів, в тому числі підакцизних, збільшується відповідно на вартість послуги з обслуговування. Вважає, що висновки акту перевірки, щодо застосування штрафних санкцій за продаж тютюнових виробів з полиць самообслуговування, оскільки в магазині відсутні полиці самообслуговування з яких би реалізовувалися тютюнові вироби, як і встановлення факту реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Позивач визнає факт про роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами нижчими від встановлених мінімальних цін, відповідно до Постанови Кабінету міністрів України №957 від 30.10.2008р., а саме реалізацію одної пляшки коньяку "Жан-Жак" 0,5 л міцності 42% по ціні 123,55 грн. Застосована фінансова санкція 10000 грн., сплачена до бюджету.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року позов задоволено.

Податковий орган оскаржив дану постанову з підстав невірно встановлених обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що перевіркою податкового органу встановлено факт продажу тютюнових виробів за цінами вищими від роздрібних

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, який просить задоволити апеляційну скаргу, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем, з метою здійснення контролю за дотриманням суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів, порядку здійснення розрахункових операцій, наявності ліцензій, інших документів та відповідно статті 20 та пунктів 80.2.2. та 80.2.5. статті 80 Податкового кодексу України проведено фактичну перевірку магазину "Тор-ба", що розташований за адресою: вул. Русина 4а, м. Коломия, - який належить товариству з обмеженою відповідальністю "СТД ГРУП ПЛАС", про що складено акт за №45/09-19-40-01/38153422 від 26.06.2017 (а.с.43), яким встановлено порушення: статті 15-3 Закону України від 19.11.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (зі змінами та доповненнями); Закону України від 06.07.1995 №265/95 ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями); статті 221,226 Податкового кодексу України від 02.10.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями).

А саме 21.06.2017 реалізовано: одну пачку сигарет Кент Silver - сума по фіскальному чеку реалізації роздрукованого о 13:11:04 год., склала 32.38 грн. Максимальна роздрібна ціна на вказані сигарети згідно накладної виданої ТОВ "Тедіс Україна" від 09.06.2017 №ФР17-000060183 складала 29,00 грн. без суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу (з сумою акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу - 30,45 грн.) за одну пачку; одну пляшку коньяку "Жан-Жак" 0,5 л міцності 42% по ціні 123,55 грн., - за ціною нижчою від встановлених мінімальних, відпускних або роздрібних цін на дані напої; з полиць самообслуговування одну пачку сигарет Кент Silver по ціні 32,38 грн., та одну пачку сигарет Rothmans Blue 25 шт., по ціні 26,46 грн.; один тетрипакет вина Лідія рож., н/сол міцністю 9-13% по ціні 42 грн., без марки акцизного податку встановленого зразка.

На підставі даного акту перевірки, відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0000464001 від 13.07.2017, яким застосовано до позивача штраф у розмірі 174017,90 грн. (а.с.10).

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що висновки відповідача про здійснення позивачем роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками, реалізації тютюнових виробів з полиць самообслуговування та реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку не знайшли свого підтвердження, а тому, відповідно, були відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення в сумі 164017,90 грн., виходячи з наступного:

У відповідності до статті 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.

Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.

Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.

Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

Відповідно до підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.

Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно підпункту 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України визначено, що об'єктами оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків (підпункт 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 ПК України у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Як вбачається із матеріалів справи, максимальна роздрібна ціна на товар (сигарети з фільтром «Kent Silver») була встановлена у розмірі 29,00 грн. без суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу (з сумою акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу - 30,45 грн.) за одну пачку. Сума по фіскальному чеку реалізації роздрукованого о 13:11:04 год., склала 32.38 грн.

А також реалізовано одну пачку сигарет Rothmans Blue 25 шт., по ціні 26,46 грн., що підтверджується фіскальним чеком від 21 червня 2017 року 13 год. 11 хв. та 13 год. 15 хв., якими, в свою чергу, засвідчується факт порушення позивачем максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (у даному випадку тютюнові вироби) (а.с.11, 14).

Із зазначених чеків і матеріалів справи вбачається, що позивач включив в оплату послугу «обслуговування 2 грн. 90 коп.», тим самим збільшивши вартість цигарок.

Відповідно до статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» забороняється продаж тютюнових виробів, зокрема, на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках).

Відповідно до ст.17 цього ж Закону до суб»єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону.

У зв'язку з тим, що підприємство визнає факт про роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами нижчими від встановлених мінімальних цін, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008р., а саме реалізацію одної пляшки коньяку "Жан-Жак" 0,5 л міцності 42% по ціні 123,55 грн. і сума фінансової санкції 10000 грн. сплачена, тому в цій частині оскаржуване рішення відповідача не переглядається.

З наведеного можна зробити висновок, що позивачем у межах заявленого позову не спростовано встановленого контролюючим органом факту порушення положень статті 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», внаслідок чого до нього правильно застосовано штрафні санкції оскаржуваним рішенням.

Керуючись ст.243 ч.3, 308, 310, 315, п.1, 4 ст.317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області - задоволити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року у справі № 809/1402/17- скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М. П. Кушнерик

судді О. І. Мікула

А. Р. Курилець

Повне судове рішення складено 26.01.18