Постанова від 25.01.2018 по справі 803/1159/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11623/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судового засідання Чопко Ю.Т.,

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року у справі за позовом офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_1 до Луцької міської виборчої комісії, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-

суддя (судді) в суді першої інстанції - Дмитрук В.В.,

час ухвалення рішення - 12:42:17 год.,

місце ухвалення рішення - м. Луцьк,

дата складання повного тексту рішення - 01 листопада 2017 року,

ВСТАНОВИВ:

07 вересня 2017 року офіційний представник ініціативної групи ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Луцької міської виборчої комісії, в якому просив: визнати протиправною та скасувати постанову №2 від 21 серпня 2017 року «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області»; зобов'язати в порядку ч. 5 ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» прийняти постанови про звернення до вищого керівного органу партії "Блок Петра Порошенка «Солідарність», місцева організація якої висувала відповідних депутатів, про відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області ОСОБА_2, ОСОБА_3 за народною ініціативою; зобов'язати в порядку ч. 5 ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» прийняти постанови про звернення до вищого керівного органу партії Радикальної партії Олега Ляшка, місцева організація якої висувала відповідних депутатів, про відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 за народною ініціативою.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржувана постанова є незаконною, оскільки мав місце факт невиконання відповідачем вимог ст.41 Закону в частині проведенні перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, із залученням органів ведення Державного реєстру виборців. Крім того, вказує, що жодних відомостей про те, що участь у процедурі прийняли особи, які не є виборцями м. Луцька органом ведення Державного реєстру виборців також не було надано. Вважає, що правова невизначеність відносно способу здійснення перевірки територіальними виборчими комісіями відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, не може бути підставою для припинення ініціативи щодо відкликання депутатів. Також зазначає, що позивачем в повній мірі були дотримані вимоги статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» при ініціюванні відкликання депутатів, а зазначені порушення, на які вказував відповідач у своїй постанові, не є такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що оскаржувана постанова Луцької міської виборчої комісії є законною, оскільки останньою не встановлено дотримання позивачем вимог статей 38 - 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та необхідну кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, з огляду на фактичну відсутність законодавчого регулювання окремих елементів інституту відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою. Також суд першої інстанції зазначив, що використання будь-яким чином одержаних персональних даних про громадян, які містяться в Державному реєстрі виборців, в тому числі й на виконання вимог ч.2 ст.41 Закону України Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» для перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, можливе виключно за рішенням суду, однак доказів щодо наявності такого рішення суду сторонами не надано. Стосовно порушень вимог законодавства, які на думку відповідача, були допущенні при оформленні підписних листів, то суд першої інстанції зазначив, що такі не є достатньою підставою для прийняття постанови про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів.

Не погодившись з прийнятою постановою, офіційний представник ініціативної групи ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що при проведенні процедури відкликання депутатів було дотримано усі норми, передбачені статтями 38 - 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Вказує на те, що жодних відомостей про те, що участь у процедурі прийняли особи, що не є виборцями м. Луцька органом ведення Державного реєстру виборців не надано. Інших доказів, які б свідчили про фальсифікацію підписних листів , підробку підписів виборців, участь у процедурі осіб, які не є виборцями відповідного округу, Луцькою міською виборчою комісією не встановлено. Вказує на те, що через неналежне виконання органами владних повноважень, виборці м. Луцьк, були позбавлені права, яке передбачене Розділом V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін та представників третіх осіб, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, 07 липня 2017 року були скликані на 10 липня 2017 року збори виборців щодо внесення пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 за народною ініціативою, які відбулися 10 липня 2017 року і про що складено протокол зборів виборців від 10 липня 2017 року.

Згідно з вказаним протоколом на зборах зареєструвались 427 виборців, результатами проведення зборів стали ухвалені одноголосно рішення: - про внесення пропозиції про відкликання депутата Луцької міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (всього 5 рішень); - про створення ініціативної групи для збирання підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою та затвердження її персонального складу згідно з переліком - 93 особи (1 рішення); - про визначення ОСОБА_1 бути офіційним представником ініціативної групи для збирання підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою; - про встановлення форми підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата Луцької міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (всього 5 рішень щодо кожного з депутатів); - про уповноваження офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_1 у триденний строк повідомити Луцьку міську виборчу комісію про факт проведення зборів та надати витяг з протоколу зборів (в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутатів місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутатів Луцької міської ради, персональний склад ініціативної групи) - 1 рішення.

З 12 липня 2017 року по 30 липня 2017 року членами ініціативної групи здійснювався збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою, за результатами якого було складено 210 підписних листів (по 42 стосовно кожного депутата).

31 липня 2017 року офіційним представником ініціативної групи ОСОБА_1 згідно із супровідним листом надано Луцькій міській виборчій комісії заповнені 210 підписних листів, протокол зборів виборців (з усіма додатками до нього).

01 серпня 2017 року розпочалося засідання Луцької міської виборчої комісії з приводу здійснення перевірки дотримання вимог статей 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильності оформлення підписних листів, кількості підписів, що встановлена частиною першою статті 40 зазначеного Закону, із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснення перевірки відомостей про громадян, що міститься в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів.

Згідно із протоколом №1 засідання Луцької міської виборчої комісії Волинської області дане засідання розпочато 01 серпня 2017 року о 9 год. 00 хв. та завершено 21 серпня 2017 року о 16 год. 25 хв., результатом якого стало прийняття постанови №2 від 21 серпня 2017 року "Про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області", згідно з якою постановлено припинити ініціативу щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_2 та оприлюднити дану постанову, вивісивши на стенді офіційних матеріалів Луцької міської комісії для загального ознайомлення не пізніше ранку наступного дня після її прийняття (дані голосування - 10 членів Комісії "за", 8 - "проти"). Зазначене рішення вмотивовано тим, що: 1) згідно із ст. 26 Закону України "Про Державний реєстр виборців" Луцька міська виборча комісія позбавлена фактичної можливості із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснити перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах; 2) згідно зі ст.ст. 23, 31 Закону України "Про Національну поліцію" Комісія позбавлена фактичної можливості із залученням правоохоронних органів провести вибіркову перевірку підписів громадян, що містяться в підписних листах (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у строк, визначений п.2 ч.2 ст.41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"; 3) при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", оформлення підписних листів або кількість виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради не відповідає вимогам цього Закону.

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог з огляду на фактичну відсутність законодавчого регулювання окремих елементів інституту відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою. Однак, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, прийшовши до правильного висновку про відмову в задоволенні позову, помилково не врахував наступного.

За змістом норм статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

В той же час, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою врегульовано Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».

Розділом V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено підстави, процедуру відкликання депутата місцевої ради, а також порядок прийняття відповідного рішення територіальною виборчою комісією за результатами перевірки дотримання вимог ст. ст. 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Статтею 38 Закону N 93-IV (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право вносити пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою надано громадянам України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу. Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше: 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради.

У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата міської (міста обласного значення) ради має становити не менше 50 осіб.

У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.

До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.

Згідно статті 39 Закону N 93-IV у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів.

Згідно частини другої статті 40 Закону N 93-IV з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у визначені строки.

Частиною 3 цієї статті визначено, що форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців.

При цьому підписний лист повинен містити дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне імя (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).

Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця. Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті.

Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне імя (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис.

Статтею 41 Закону N 93-IV визначено порядок прийняття територіальною виборчою комісією рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Так, частиною 1 цієї статті передбачено, що після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другою статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.

Згідно частини 2 статті 41 Закону N 93-IV голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.

На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки: у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів.

Частиною третьою статті 41 Закону N 93-IV визначено, що при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців:

1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця;

2) записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою;

3) вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу;

4) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів;

5) якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.

Частиною 4 цієї статті також визначено, що при встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи:

1) якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу;

2) у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;

3) у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п'ятою статті 40 цього Закону;

4) які не відповідають встановленій формі.

За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.

Згідно частини п'ятої статті 41 Закону N 93-IV, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Частиною шостою статті 41 Закону N 93-IV визначено підстави для прийняття рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради. Так, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Таким чином, Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено виключний перелік підстав для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

В той же час, колегія суддів зауважує, що кожна із зазначених підстав є самостійною та достатньою для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Як встановлено судом, на виконання вищезазначених положень Закону N 93-IV, 427 виборців прийняли рішення про внесення пропозиції до Луцької міської виборчої комісії відкликання депутатів Луцької міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 за народною ініціативою, про що було складено відповідний протокол від 10 липня 2017 року. Також зборами було прийнято рішення про затвердження персонального складу ініціативної групи, кандидатури офіційного представника ініціативної групи (ОСОБА_1.) та форми підписного листа.

З 12 липня 2017 року по 30 липня 2017 року членами ініціативної групи здійснювався збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою, за результатами якого було складено 210 заповнених підписних листів (по 42 стосовно кожного депутата).

Судом першої інстанції встановлено, що 31 липня 2017 року офіційним представником ініціативної групи ОСОБА_1 було надано Луцькій міській виборчій комісії заповнені 210 підписних листів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Луцької міської ради та протокол зборів виборців.

Згідно із протоколом засідання Луцької міської виборчої комісії Волинської області останньою було прийнято постанову №2 від 21 серпня 2017 року «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області», згідно з якою було постановлено припинити ініціативу щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6

Зазначене рішення вмотивовано тим, що: 1) згідно із ст. 26 Закону України «Про Державний реєстр виборців» Луцька міська виборча комісія позбавлена фактичної можливості із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснити перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах; 2) згідно зі ст.ст. 23, 31 Закону України «Про Національну поліцію» Комісія позбавлена фактичної можливості із залученням правоохоронних органів провести вибіркову перевірку підписів громадян, що містяться в підписних листах (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у строк, визначений п.2 ч.2 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»; 3) при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», оформлення підписних листів або кількість виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради не відповідає вимогам цього Закону.

Приймаючи оскаржувану постанову про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції в обґрунтування своїх висновків вказував на відсутність повноважень та відсутність можливості реалізувати механізм перевірки підписних листів виборців, і в той же час дійшов до висновку про правильність оформлення ініціативною групою таких листів, а відтак помилковість висновків територіальної виборчої комісії.

Однак, в процесі апеляційного розгляду колегія суддів дійшла протилежних висновків в частині відповідності форми підписних листів та їх оформлення вимогам Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Як зазначено вище частиною 3 статті 40 Закону N 93-IV визначено, що форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців.

При цьому підписний лист повинен містити дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).

Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця. Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті.

Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис.

Частиною 6 статті 38 Закону N 93-IV визначено, що бути офіційним представником ініціативної групи, входити до її складу не можуть посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді, працівники судів та правоохоронних органів.

Провівши системний аналіз зазначених норм права, колегія суддів вважає, що форма підписного листа має обов'язкові реквізити, які повинні міститись у самому підписному листі. І саме така форма підписного листа, з врахуванням усіх обов'язкових відомостей, які прямо та вичерпно передбачені Законом, повинна бути затверджена зборами виборців.

При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що вимога Закону про зазначення у підписному листі інформації про місце роботи члена ініціативної групи кореспондується з вимогою частини 6 статті 38 Закону N 93-IV.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що форма підписного листа була затверджена зборами виборців як цього і вимагає стаття 40 Закону N 93-IV.

Водночас, судом апеляційної інстанції встановлено, що в підписних листах, що містяться в матеріалах справи, відсутні обов'язкові відомості (графа (місце) для зазначення таких відомостей) про місце роботи члена ініціативної групи, який збирав підписи на підтримку пропозицій про відкликання депутатів за народною ініціативою.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що усі заповнені підписні листи, що передані до Луцької міської виборчої комісії, в силу вимог п.п.2,4 ч.4 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад" правомірно не були враховані відповідачем при встановленні кількості виборців, які підтримали відкликання депутатів Луцької міської ради.

Відтак, висновки суду першої інстанції про те, що форма підписного листа повністю відповідає вимогам ч. 3 ст. 40 Закону N 93-IV , а також про те, що відсутність певних відомостей про членів ініціативної групи в підписних листах не може бути підставою для їх неврахування при встановленні кількості виборців, які підтримали відкликання депутатів, колегія суддів вважає такими, що суперечать Закону.

Щодо висновків суду першої інстанції про те, що вимога до підписних листів в частині зазначення місця роботи члена ініціативної групи, передбачена не до форми, а до змісту підписного листа, на думку колегії суддів також є помилковими, оскільки форма є вираженням змісту підписного листа, а саме оформлення підписних листів з порушенням норм Закону є підставою для припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Отже, як наслідок, Луцька міська виборча комісія на своєму засіданні правомірно встановила, що достатня кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутатів Луцької міської ради за народною ініціативою відсутня.

Таким чином, відповідно до ч. 6 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», встановлення територіальною виборчою комісією під час перевірки, що проводиться згідно ч.2 ст.41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" тієї обставини, що кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" є підставою для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Отже, виходячи зі змісту фактичних обставин справи та зумовленого ними оспореного правозастосування, колегія суддів приходить до висновку про те, що при прийнятті оскаржуваної постанови № 2 від 21 серпня 2017 року «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Луцької міської ради Волинської області» Луцька виборча комісія діяла правомірно з огляду на те, що усі заповнені підписні листі були оформлені з порушенням вимог встановлених ч. 3 ст. 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" і як наслідок комісією не могло бути враховано кількість підписів виборців зазначених у таких підписних листах.

Таким чином, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови, суд першої інстанції порушив норми матеріального права, позаяк ч.6 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" не передбачено можливості припинення народної ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради з підстав відсутності законодавчого регулювання окремих елементів інституту відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою.

За наведених обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийшов вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, однак при цьому помилково застосував норми матеріального права, що відповідно до ч. 4 ст. 317 КАС України є підставою для зміни судового рішення.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, ч. 4 ст. 317, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу офіційного представника ініціативної групи ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року у справі № 803/1159/17 змінити в частині мотивів відмови в задоволенні позову.

В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін

Повне судове рішення складено 25 січня 2018 року.