Справа № 760/13870/17 Суддя (судді) першої інстанції: Оксюта Т.Г.
23 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Ганечко О.М.,
суддів: Коротких А.Ю., Федотов І.В.,
розглянувши у письмовому проваджені апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 07.11.2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 07.11.2017 року позов задоволено.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_2 виплату адресної щомісячної допомоги за період з 10.06.2016 року по 10.11.2016 року.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з грудня 2015 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації в якості тимчасово переміщеної особи.
08.12.2015 року ОСОБА_2 звернулась до управління за постановкою на облік в якості внутрішньо переміщеної особи.
08.12.2015 року позивачу було видано довідку від 08.11.2015 року №3009011476 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Дата закінчення дії довідки до 07.05.2016 року.
11.12.2015 року ОСОБА_2 звернулась до управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам та їй було призначено допомогу з 11.12.2015 року по 07.05.2016 року (по термін дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).
У зв'язку зі змінами в законодавстві, з 10.05.2016 року довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи почала діяти безстроково.
10.05.2016 року позивач звернулась з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам строком на 6 місяців.
Однак, управлінням було прийнято рішення про продовження строку виплати допомоги на один місяць до 10.06.2016 року.
ОСОБА_2 15.11.2016 року звернулась до управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на наступний шестимісячний період.
Крім того, 15.11.2016 року позивач звернулась до управління з заявою, де зазначила, що 10.05.2016 року вона звернулась з заявою до управління про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам строком на 6 місяців, однак виплати вона отримала лише за травень - частково за червень 2016 року.
Згідно з відповіддю управління від 21.11.2016 року за вих. №260-260/ОП/0-331-4164 позивачу було повідомлено, що відповідно до її заяви від 11.12.2015 року управлінням призначено допомогу з 11.12.2015 року по 07.05.2016 року (по термін дії довідки). Станом на дату її звернення (11.12.2015 року) була чинною постанова КМУ №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» в редакції від 26.08.2015 року з зазначенням терміну дії довідки.
Також повідомлено, що за заявою ОСОБА_2 від 10.05.2016 року виплату допомоги продовжено по 10.06.2016 року (до шестимісячного терміну). Крім того, її заява від 15.11.2016 року про призначення допомоги на наступний шестимісячний термін на даний час опрацьовується на термін призначення з 15.11.2016 по 14.05.2017 року.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч.4 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, встановлено що ОСОБА_2 08.12.2015 року отримала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка з 10.05.2016 року діє безстроково.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Судом першої інстанції встановлено, що за заявою ОСОБА_2 від 11.12.2015 року було призначено виплату щомісячної адресної допомоги з 11.12.2015 року по 07.05.2016 року, тобто по термін дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з положеннями Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї.
Встановлено, що з 10.05.2016 року довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видана ОСОБА_2 почала діяти безстроково.
У зв'язку з цим, ОСОБА_2 10.05.2016 року звернулась до управління з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний період.
Однак, управлінням було продовжено строк виплати грошової допомоги на один місяць, тобто до 10.06.2016 року, про що позивач дізналась лише після звернення до управління 15.11.2016 року з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний період.
Чинним законодавством не передбачено обов'язок заявника звертатись до управління з заявою про виплату грошової допомоги, якщо така заява вже була подана до відповідного органу.
Крім того, відповідно до п. 12. Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:
подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;
надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;
зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Як встановлено колегією суддів, підстав для припинення виплати грошової допомоги ОСОБА_2, які викладені вище, немає.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Управлінням праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації безпідставно не здійснено ОСОБА_2 виплату адресної щомісячної допомоги за період з 10.06.2016 року по 10.11.2016 року.
За таких обставин, апеляційна скарга є необґрунтованою, її доводи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у її задоволенні необхідно відмовити, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації - залишити без задоволення.
Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 07.11.2017 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: О.М. Ганечко
Судді: І.В. Федотов
А.Ю. Коротких
Повний текст постанови виготовлений 25.01.2018 року.