Рішення від 18.01.2018 по справі 355/1184/17

Справа № 355/1184/17

Провадження № 2-а/355/4/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2018 року Баришівський районний суд Київської області в складі

головуючого судді Литвиненко О.Л.

секретаря Лунгул Т.А.

за участю представника позивачки ОСОБА_1

за участю представників відповідачів Каліщука Є.В., Зайченка С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт. Баришівка Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Баришівської селищної ради Київської області, Комунального підприємства «Баришівкатепломережа» про визнання незаконними та скасування рішень про затвердження тарифів на теплову енергію

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_4 звернулась до суду з даним позовом, мотивуючи його тим, що 07.09.2017 року від депутата Баришівської районної ради Київської області Калішука С.А. , до якого вона зверталась з приводу перевірки законності нарахування завищених тарифів на теплову енергію, їй стало відомо, що згідно відповіді Баришівської селищної ради на отримання публічної інформації рішенням виконавчого комітету Баришівської селищної ради № 4 від 29.01.2016 року та № 66 від 02.09.2016 року затверджено тарифи на теплову енергію для населення КП «Баришівкатепломережа». Вважає вказані рішення , якими затверджено тарифи на теплову енергію для населення незаконними як такі, які ухвалені з порушенням вимог закону та такі, що підлягають до скасування з моменту їх ухвалення. Вважає, що Баришівська селищна рада прийняла рішення не в межах своєї компетенції, так як прийняття даних рішень віднесено до повноважень Баришівської районної ради та без отримання відповідних документів , які б обгрунтовували встановлення відповідних тарифів на теплову енергію, а саме без документів, які підтверджують вартість закупівлі об»єму споживання газу, електроенергії, документально підтверджених витрат по іншим видаткам, які б давали змогу встановити обгрунтований тариф. В уточненому позові просила суд, визнати незаконними та скасувати рішення виконавчого комітету Баришівської селищної ради Київської області № 4 від 29.01.2016 року та № 66 від 02.09.2016 року.

Представник позивачки ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав заявлений позов в повному обсязі та пояснив суду, що рішенням виконавчого комітету Баришівської селищної ради № 4 від 29.01.2016 року та № 66 від 02.09.2016 року затверджено тарифи на теплову енергію для населення КП «Баришівкатепломережа». Вважає, що підставами для визнання вказаних рішень незаконними та скасування їх є те, що Баришівська селищна рада вийшла за межі своїх повноважень, ухвалюючи такі рішення, так як КП «Баришівкатепломережа» є комунальним підприємством і засновником його є Баришівська районна рада, вважає, що порушено процедуру затвердження , оскільки не надано відповідних документів про необхідність підвищення тарифів та вказані рішення не були оприлюднені в засобах масової інформації. Розмір тарифу позивачка не оскаржує. Просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача Каліщук Є.В. в судовому засіданні визнав заявлений позов в повному обсязі та пояснив суду, що вважає наявні всі підстави для визнання незаконними та скасування рішень виконавчого комітету Баришівської селищної ради № 4 від 29.01.2016 року та № 66 від 02.09.2016 року. Проти задоволення позову не заперечив.

Представник відповідача Зайченко С.С. в судовому засіданні заперечив проти позову та пояснив суду, що КП «Баришівкатеплемережа» зверталось до Баришівської селищної ради щодо затвердження тарифів на теплову енергію лише для смт. Баришівка, оскільки підприємство надає теплопостачання на її території. Процедура затвердження тарифів була проведено правильно, ціна газу встановлювалась відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, в законодавстві відсутній перелік документів, які надаються для затвердження тарифів, прийняті селищною радою рішення були оприлюднені на офіційному сайті Баришівської селищної ради та розміщені на інформаційному стенді КП "Баришівкатепломережа". До Закону України «Про теплопостачання» внесено зміни згідно яких повноваження ухвалення рішень про затвердження тарифів на території селища перейшло до районної ради. КП «Баришівкатепломережа» зверталась до Баришівської районної ради, яка затвердила тарифи на постачання теплової енергії. Отже, оспорювані рішення селищної ради втратили чинність та вичерпали свою дію. Просив суд відмовити в задоволенні позову та застосувати строки позовної давності, про що подав відповідну заяву.

Заслухавши пояснення представника позивачки, представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає заявлений позов не обґрунтованим і таким, що не підлягає до задоволення в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно статуту КП «Баришівкатепломережа», зареєстрованого 03.07.2015 року державним нотаріусом Баришівської районної державної нотаріальної контори Маховкою О.І., зареєстрованого в реєстрі за № 2-871 КП «Баришівкатепломережа» засноване на спільній власності територіальних громад селища та сіл Баришівського району, є комунальним унітарним підприємством. Баришівська районна рада в інтересах зазначених територіальних громад здійснює правомочності з володіння , користування , розпорядження та управління підприємством. Підприємство безпосередньо підпорядковується Баришівській районній раді і входить до її сфери управління.

Рішенням Баришівської селищної ради Баришівського району Київської області № 4 від 29.01.2016 року про повторний розгляд звернення КП «Баришівкатепломережа» щодо затвердження тарифу на теплову енергію для мешканців смт. Баришівка затверджено тариф на теплову енергію для мешканців багатоквартирних будинків в смт. Баришівка без урахування 5% рентабельності , що складає 13,56 гривень за метр квадратний з ПДВ 20% і 837 гривень 97 копійок за Гкал про опаленні природним газом.

02.09.2016 року Баришівкська селищна рада Баришівського району Київської області розглянула звернення КП «Баришівкатепломережа щодо коригування тарифу на теплову енергію для мешканців багатоквартирних будинків смт. Баришівка та ухвалила рішення № 66 , яким скорегувала тарифи на теплову енергію для мешканців багатоквартирних будинків в смт. Баришівка без урахування рентабельності , що складає 23 гривні 29 копійок за квадратний метр з ПДА 20% і 1654 гривні 54 копійки за Гкал при опаленні природним газом.

Однією з підстав визнання незаконними вказаних рішень та їх скасування позивачка та її представник, вважають, що вони прийняті селищної радою за межами їх повноважень.

Вирішуючи питання про незакнонність оскаржуваних рішень Баришівської селищної ради, суд повинен з'ясувати чи прийняте таке рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, крім тарифів на виробництво теплової енергії для суб'єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.

Таким чином, повноваження щодо встановлення тарифів на теплову енергію розподілені між Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про теплопостачання», статей 1, 5 та 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» до повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, відноситься, зокрема, ліцензування господарської діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, контроль за дотриманням ліцензійних умов та встановлення тарифів на теплову енергію суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках в обсягах, що перевищують рівень, який встановлений ліцензійними умовами.

Згідно положень ст. 13 Закону України «Про теплопостачання» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання зокрема належало встановлення для відповідної територіальної громади в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, крім тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках комбінованого виробництва теплової і електричної енергії.

Згідно до п. 2 п. а ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» при встановленні цін/тарифів на послуги, які виробляються суб'єктами природних монополій, діяльність яких регулюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, відповідно до законодавства, повноваження органів місцевого самоврядування поширюються виключно на тариф (складову тарифу), який (яка) не підлягає встановленню цими національними комісіями.

Таким чином, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на комунальні послуги, які не підпадають під регулювання Комісії. Комісія встановлює тарифи на комунальні послуги лише тим суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування яких вона здійснює, а також тарифи на теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії. В іншому випадку ліцензування господарської діяльності встановлення тарифів відноситься до компетенції місцевих органів влади.

З урахуванням викладених обставин, суд вважає, що момент ухвалення оскаржуваних рішень у відповідності до ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» та ст. 16 Закону України «Про теплопостачання» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) питання щодо встановлення тарифів на теплову енергію для населення смт. Баришівка Київської області, яка надається КП «Баришівкатепломережа», належало відповідному органу місцевого самоврядування а саме Баришівській селищній раді Київської області. Тому суд вважає, що встановлення тарифів на теплову енергію належало до відання Баришівської селищної ради.

Підставою для визнання незаконними рішень Баришівської селищної ради щодо затвердження тарифів позивачка та її представник, вважають, що порушено процедуру затвердження тарифів, оскільки не надано відповідних документів про необхідність підвищення тарифів на теплову енергію.

Частиною 3 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку зазначених тарифів.

Згідно п.9 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869, для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому та електронному вигляді заяву і розрахунки тарифів на плановий період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.

Для затвердження тарифів на теплопостачання для населення КП «Баришівкатепломережа» подано до Баришівської селищної ради необхідні документи, а саме заяву і розрахунки тарифів на плановий період та кошторисами.

Посилання позивачки, що необхіний перелік документів зазначений в п. 2 наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 967 від 14 серпня 2013 року "Про питання наданих висновків щодо розрахунків економічно обгрунтованих планових витрат під час формування цін (тарифів) на товари , роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне реголювання цін (тарифів)" суд не приймає до уваги, так вказаний наказ стосується переліку документів виключнодля отримання висновку щодо розрахунків економічно обгрунтованих планових витрат, який надався Державною інспекцією з контролю за цінами, яка була ліквідована постановою Кабнету Мністрів України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" №442 від 10.09.2014 року, тобто на момент ухвалення оспоюваних рішень вказана інспекція була ліквідована. Вказаний перелік документів стосувався лише для отримання висновків, а не затвердження тарифів.

Крім того, постановою Кабнету Мністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" № 269 від 17.07.2014 роко внесено зміни до постанови Кабнету Мністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" № 869 від 01.06.2011 року, якою виключено положення про "Надання висновку щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з виробництвом теплової енергії, її транспортуванням та постачанням, а також наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води" .

Ще однією з підставою для визнання незаконними рішень Баришівської селищної ради щодо затвердження тарифів позивачка та її представник, вважають, що вказані рішення не були оприлюднені в засобах масової інформації.

Відповідно до частин 11, 12 ст. 59 «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки. В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Частиною 5 статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що у разі зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів.

Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної пропозиції територіальних громад», затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 N 390 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) Положеннями розділу ІІ Порядку № 390 встановлено механізм доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад.

Розділом 2 Порядку передбачено наступне. Суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу місцевого самоврядування суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами. Суб'єктами господарювання, що виробляють теплову енергію, надають комунальні послуги (послуги централізованого опалення, холодного та гарячого водопостачання, водовідведення), до відома споживачів доводиться така інформація:загальний розмір тарифу та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); копія постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, про встановлення тарифів на теплову енергію чи послуги централізованого водопостачання, водовідведення (у разі якщо суб'єкт господарювання є ліцензіатом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг); обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом місцевого самоврядування.

Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Суб'єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

КП «Баришівкатепломережа» повідомило споживачів про зміну тарифів шляхом розміщення відповідного повідомлення на інформаційному стенді біля адміністративної будівлі КП «Баришівкатепломережа» та на офіційному веб-сайті Баришівської селищної ради Київської області.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що рішення виконавчого комітету Баришівської селищної ради Київської області № 4 від 29.01.2016 року та № 66 від 02.09.2016 року прийняте відповідачем в межах повноважень, у спосіб та в порядку, передбачених законодавством.

Представником відповідача Зайченком С.С. до суду подано заяву про застосування строків позовної давності.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачка до суду із заявою про поновлення пропущеного строку для звернення до суду з адміністративним позовом не подавала. Оскаржувані рішення Баришівської селищної ради Київської області № 4 від 29.01.2016 року та № 66 від 02.09.2016 року оприлюднювались на офіційному веб-сайті Баришівської селищної ради Київської області.

Крім того, позивачка ОСОБА_4 з серпня 2016 року отримувала субсидію, а при її розрахунку брався тариф на послуги з теплопостачання 9 гривень 31 копійка за 1 метр квадратний , а з 10.10.2016 року тариф 23 гривні 29 копійок за 1 метр квадратний. Позивачка ОСОБА_4 сплачує щомісячно кошти за спожиту теплову енергію за рахунками, виставленими КП «Баришівкатепломережа». Вище вказане свідчить про обізнаність позивачки про встановлені розміри тарифів за спожиту теплову енергію. Суд вважає, що позивачка ОСОБА_4 пропустила строк для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Крім того, рішення виконавчого комітету Баришівської селищної ради Київської області № 4 від 29.01.2016 року та № 66 від 02.09.2016 року втратили свою дію. Після внесення змін до чинного законодавства, розгляд питання про затвердження тарифів належить до повноважень районної ради. В матеріалах справи мається рішення Баришівської районної ради Київської області № 576-23-07 від 12.10.2017 року про встановлення річного тарифу на виробництво, транспортування і постачання та коригування собівартості окремих його статей по комунальному підприємству «Баришівкатепломережа», згідно якого районна рада вирішила скорегувати собівартість окремих статей тарифу, а саме витрати на заробітну плату та відрахування і витрати на електроенергію та встановити річний тариф на виробництво, транспортування і постачання теплової енергії по комунальному підприємству «Баришікатепломережа» для населення з 01.10.2017 року в розмірі 25 гривень 33 копійки за метр квадратний і 1716 гривень 61 копійка за Гкал з ПДВ.

Встановлені судом обставини підтверджуються:

-копією статуту КП «Баришівкатепломережа», зареєстрованого 03.07.2015 року державним нотаріусом Баришівської районної державної нотаріальної контори Маховкою О.І., зареєстрованого в реєстрі за № 2-871;

-копією рішенням Баришівської селищної ради Баришівського району Київської області № 4 від 29.01.2016 року про повторний розгляд звернення КП «Баришівкатепломережа» щодо затвердження тарифу на теплову енергію для мешканців смт. Баришівка ;

-копією рішення Баришівської селищної ради Баришівського району Київської області від 02.09.2016 року № 66 щодо коригування тарифу на теплову енергію для мешканців багатоквартирних будинків смт. Баришівка та ухвалила рішення № 66;

-копією рішення Баришівської районної ради Київської області № 576-23-07 від 12.10.2017 року про встановлення річного тарифу на виробництво, транспортування і постачання та коригування собівартості окремих його статей по комунальному підприємству «Баришівкатепломережа»;

-копією заяви КП «Баришівкатепломережа» про вирішення питання про затвердження тарифів на теплову енергію та розрахунки тарифів на плановий період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками та кошторисами доданими до неї;

-іншими матеріалами справи.

З урахуванням викладених обставин, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову ОСОБА_4 до Баришівської селищної ради Київської області, Комунального підприємства «Баришівкатепломережа» про визнання незаконними та скасування рішень про затвердження тарифів на теплову енергію.

Керуючись ст.ст. 5, 19, 20 , 72, 77, 122, 123, 168, 246, 250, 286, 295 Кодексу Адміністративного судочинства України, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про місцеве самоврядування в України», Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_4 до Баришівської селищної ради Київської області, Комунального підприємства «Баришівкатепломережа» про визнання незаконними та скасування рішень про затвердження тарифів на теплову енергію.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Баришівський районний суд Київської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 23.01.2018.

Суддя Баришівського

районного суду О. Л. Литвиненко