Постанова від 25.01.2018 по справі 201/13956/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2018 року справа № 201/13956/17 2-а/201/386/2017

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 листопада 2017 року у справі № 201/13956/17 (2-а/201/386/2017) (прийнята в порядку скороченого провадження: 03.11.2017р., суддя: Ткаченко Н.В.) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 листопада 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивачка) задоволено:

- визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач) щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу протиправними;

- зобов'язано відповідача вчинити всі необхідні дії та перерахувати пенсію позивачу з 01.01.2016р., і виплатити різницю донарахованої суми з цієї дати.

Із рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та подав апеляційну скаргу. В скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, відповідач просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що позивач працював в органах внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ за 27 років вислуги в розмірі 71% грошового забезпечення, яке береться для обчислення пенсії.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 12 вересня 2017 року № Я1374-17 повідомлено позивача, що розмір пенсії позивача на час звернення складає 2 349,33 грн.. Перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Додатково, позивачу надано копію довідки № 83/33298 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною позивач звернувся до суду із даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що у позивача наявне право на перерахунок пенсії, а відмова відповідача у проведенні такого перерахунку є протиправною.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015), всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України № 900-VIII від 23 грудня 2015 року статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Судом встановлено, що листом № 4019/02/22-2017 від 22 березня 2017 року Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року. Також, Міністерством внутрішніх справ України повідомлено, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та в м. Києві.

29 березня 2017 року відповідачем отримано лист Пенсійного фонду України № 9493/02-23 від 28.03.2017 щодо підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Водночас, зазначеним листом повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій необхідно забезпечити лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

За супровідним листом № 8395/03/04 від 03 квітня 2017 року головним управлінням до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області надані відповідні списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.

Тобто, уповноважений структурний підрозділ повідомив орган Пенсійного фонду України про наявні підстави для перерахунку пенсії позивача, як колишнього співробітника органів внутрішніх справ України, але відповідний перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області проведено не було, що є протиправною бездіяльністю.

Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії колегія суддів розцінює критично. Так, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Стосовно доводів скаржника про безпідставність стягнення на користь позивача витрат по оплаті судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, колегія суддів зазначає наступне.

Дійсно, відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір» (на час прийняття оскарженого судового рішення) звільнено органи Пенсійного фонду України від сплати судового збору.

Разом з тим, ст.5 Закону України «Про судовий збір» визначає пільги по сплаті судового збору, а стягуючи з відповідача кошти, суд керувався нормами ч.1 ст. 94 КАС України (на час прийняття оскарженого судового рішення), відповідно до якої, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Оскільки оплата судового збору та стягнення судових витрат у разі задоволення позову мають різну правову природу, доводи скаржника про звільнення його від відшкодування судових витрат колегія суддів вважає безпідставними.

Доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 328, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 листопада 2017 року у справі № 201/13956/17 (2-а/201/386/2017) - залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду в строк, передбачений ст.329 КАС України.

Головуючий суддя: Н.П. Баранник

Суддя: Н.І. Малиш

Суддя: А.А. Щербак