Справа №345/4341/17
Провадження № 2/345/271/2018
25.01.2018 року м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючої-судді ОСОБА_1, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ,
Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що 09.03.2016 року, 06.09.2016 року, 15.03.2017 року та 18.09.2017 року ОСОБА_2 зверталася в Управління соціального захисту населення Калуської РДА із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На підставі заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг та декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачу призначено державну соціальну допомогу з 01.03.2016 року по 31.08.2016 року, з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року, з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року та з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року.
Керуючись п.3 „Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора", головний державний соціальний інспектор провів перевірку достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які отримують соціальні допомоги. Згідно відповіді на запит Територіального сервісного центру 2642 від 21.10.2017 року з'ясовано, що у власності ОСОБА_3 (чоловіка заявниці) та ОСОБА_2 перебувають транспортні засоби.
Проте в Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач не вказала відомості про транспортні засоби, що перебувають у власності або володінні члена сім'ї - її чоловіка. Внаслідок чого виникла переплата державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в розмірі 43362,40 грн.
Відповідачу було запропоновано добровільно повернути надмірно виплачені кошти до 13.12.2017 року у відповідності з чинним законодавством.Проте до цього часу належна до повернення на рахунок управління сума не повернута.Тому позивач змушений звернутися до суду та просить стягнути з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення Калуської РДА надміру виплачені коштидержавної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у розмірі 43362,40 грн.
Відповідач надала суду відзив на позов, згідно якого вважає позов безпідставним. Зазначає, що умисно ніяких недостовірних даних нею не подавалось. Вказує, що автомобіль ВАЗ 2103, 1974 р.в., р.н. АТ 7499АС, згідно довіреності від 18.12.2011 року був переданий у власність та володіння ОСОБА_4 та ОСОБА_5, мешканців с.Чагрів, Рогатинського району, Івано-Франківської області. Відповідач вважала, що право власності та володіння на даний траспртний засіб було припинено, а тому не зазначала його в декларації. Таким чином, відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
Позивач своїм правом подання відповіді на відзив відповідно до норм ст.166 ЦПК України не скористався.
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 09.03.2016 року, 06.09.2016 року, 15.03.2017 року та 18.09.2017 року ОСОБА_2 зверталася в Управління соціального захисту населення Калуської РДА за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, заповнюючи Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг (а.с.5-6, 10-11, 15-16, 20-21) і Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 7-8, 12-13, 17-18, 22-23).
Відповідно до поданих відповідачем документів та заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги, рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 16.03.2016 року ОСОБА_2 соціальну допомогу призначено з 01.03.2016 року по 31.08.2016 року включно (а.с.9). Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 12.09.2016 року ОСОБА_2 соціальну допомогу призначено з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року включно (а.с.14). Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 16.03.2017року ОСОБА_2 соціальну допомогу призначено з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року включно (а.с.19). Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 20.09.2017 року ОСОБА_2 соціальну допомогу призначено з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року включно (а.с.24).
Згідно зі ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Приписами ст. 4 даного Закону визначено, що для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.
У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України. Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно.Згідно з пунктом 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до абзацу 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата у випадках, коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. м. на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Згідно з ч. 2 цієї норми Закону за наявності обставин, передбачених у ч. 1 цієї статті, соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо у складі сім'ї є інвалід.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
З аналізу наведених норм права вбачається, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених абзацом 4 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», можливе за наявності таких обов'язкових умов: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму); відсутність обставин, передбачених ч. 2 ст. 7 цього Закону; необхідність дотримання процедури прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 7 Закону; наявність ознак (обставин) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.
З матеріалів справи вбачається, що в поданих відповідачу деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач не зазначила, що за її чоловіком ОСОБА_3 зареєстрований автомобіль марки ВАЗ 2103, 1974 р.в., р.н. АТ 7499АС (а.с.25).
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 припинено виплату допомоги з тих підстав, що відповідач вказала недостовірні відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому законом порядку та перебувають у її власності та власності її чоловіка. На підставі акту №708 про припинення надання соціальної допомоги з 01.10.2017 року та проведення перерахунку розміру державної соціальної допомоги за періоди з 01.03.2016 року по 31.08.2016 року; з 01.09.2016 року по 28.02.2017 року; з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року; з 01.09.2017 року по 30.11.2017 року (а.с.27-31).
Згідно копії довіреності від 18.12.2011 року (а.с.44) чоловік відповідачки ОСОБА_3 уповноважив Надольського руслана Степановича та ОСОБА_5, мешканців с.Чагрів Рогатинського району Івано-Франківської області укладати правочини щодо експлуатації автомобіля марки ВАЗ 2103, 1974 р.в., р.н. АТ 7499АС, а також розпоряджатися вказаним транспортним засобом, зокрема: керувати, продати, обміняти, здавати в оренду, позичку.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що не вказівка відповідачкою відомостей про автомобіль ВАЗ 2103, 1974 р.в., не є навмисним поданням недостовірних відомостей чи прихованням відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та на визначення її розміру, оскільки вказаний вище транспортний засіб з 2011 року сім'єю відповідачки не використовувався.
Докази того, що відповідач при поданні заяви про призначення допомоги та інформації про майновий стан, діяла із умислом подання недостовірних відомостей, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги відсутні, а також не встановлено доказів, що сім'я відповідачки отримувала дохід від користування автомобілем ВАЗ 2103, 1974 р.в.
Отже,позивачем не наведено жодної обов'язкової умови припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» , оскільки наявність додаткових джерел для існування суду не доведено; ознаки (обставини) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру - судом не встановлені.
Відповідно ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
За таких обставин, оцінюючи в сукупності зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного та відповідно до ст.1215 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд,
В задоволенні позову Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Івано-Франківської області, шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.