Справа №348/1971/17
18 січня 2018 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого-судді: Міськевич О.Я.
секретаря Скоблей О.В.
з участю позивача: ОСОБА_1
представника відповідача -
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити дії,-
02.10.2017р. ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії МВС в Івано-Франківській області який в подальшому до початку розгляду по суті змінив про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити дії.
Ухвалою Надвірнянського районного суду від 28.12.2017р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії МВС в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити дії в частині позовних вимог про визнанння дій Ліквідаційної комісії МВС в Івано-Франківської області щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важкі завдання та зменшення премії неправомірними залишено без розгляду.
Вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером МВС та отримую пенсію за вислугою років» відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції даного Закону від 21.11.1996 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 встановлені посадові оклади поліцейських. Відповідно до ст.43 та 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції станом на сьогодні) пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку його пенсії, він звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про отримання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції установленого в постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», де визначено всі види грошового забезпечення поліцейських.
Ліквідаційною комісією УМВС України у Івано-Франківській област на адресу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області направлено на його ім'я довідку за №3264/108/05/8-17 від 30.06.2017р. про розмір грошового забезпечення і перерахунку пенсії.
У вказаній довідці зазначено:оклад за спеціальним званням- 2200 гривень; посадовий оклад за посадою- 3400 гривень; надбавка за стаж служби в розмірі 45 відсотків, що становить 2520 грн; та надбавка за оперативно-розшукову діяльність 10 % та премія-1%.
Він звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вищезазначеної довідки.
Однак Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило йому у перерахунку та виплаті пенсії, у зв'язку з відсутністю в бюджеті коштів.
Вважає що дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії є неправомірними та такими, що порушує його право на належне соціальне забезпечення.
Позивач в судовому засіданні підтримав позов у зміненому виді та просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.01.2016 р. здійснити йому перерахунок пенсії з врахуванням посадового окладу 3400 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 2200 грн., надбавки за стаж служби 45% (2520 грн.), премії 1.0%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень та стягнути в його користь сплачені судові витрати.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав письмові заперечення, суду пояснив, що на виконання пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 з метою забезпечення проведення перерахунку пенсій з 01.01.2016 до ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області направлено списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою, встановленою додатком 1 до цієї постанови. До списку входив також ОСОБА_1 Проте, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області позбавлено можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, оскільки їм не виділено на такі виплати коштів з Державного бюджету України. Також, зазначає про пропуск позивачем строків звернення до суду. Просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та з'ясувавши фактичні обставини справи, прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивачотримує пенсію за вислугою років» відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції даного Закону від 21.11.1996 року (а.с.17).
Враховуючи положення ст.43 та 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції станом на сьогодні) пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 якою встановлені посадові оклади поліцейських позивач 15.09.2017р. звернувся із заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок пенсії (а.с 8).
Листом № 738/В-15 від 22.09.2017р. ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відмовило в перерахунку пенсії позивачу та повідомило, що проведення перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у звязку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України №988від 11.11.2015 буде розглянуто лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України ( а.с 12).
Вирішуючи спір суд виходить з наступного:
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставіпостанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції Українипро зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01. 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок), згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Ліквідаційною комісією УМВС України у Івано-Франківській област на адресу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області направлено на ім'я ОСОБА_1 довідку за №3264/108/05/8-17 від 30.06.2017р. про розмір грошового забезпечення і перерахунку пенсії, виготовлену згідно Додатку №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням:
-постанови КМУ від 02 листопада 2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції;
-наказу МВС від 06.04.2016р.№260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання;
-наказу МВС від 17.02.2017р. №138;
- інформації НПУ про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015р. за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою КМУ від 11 листопада 2015р. № 988.
До довідки включені всі види грошового забезпечення, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», зокрема: посадовий оклад - 3400,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 45% -2520,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 510,00 грн. та премія 1%, яка визначена Міністерством внутрішніх справ України -86,30 грн.(а.с. 16).
Посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним. Оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Крім того, в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
Також відповідно до ст. 55 Закону № 2262-ХП. нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 24.12.2012 справа 21-84а12.
Оскільки ч.3 ст.63 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вступила в законну силу 01.01.2016 року, позивач маю право на виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.
Щодо обмеження пенсії, то зазначаю, відповідно до п.2 Розділу 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який вступив в законну силу 01.10.2011 року обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.Так як позивачу призначено пенсію в 1997 році, він має право отримувати пенсію без обмежень .
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, в даному випадку пенсійним органом, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій та не надано обґрунтованих доводів відмови позивачу в перерахунку пенсії, а тому відмова останнього є протиправною.
Доводи відповідача не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, а тому судом до уваги не приймаються.
Враховуючи вищенаведені обставини суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному об'ємі так як є всі підстави для визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 р. на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-Франківській област за №3264/108/05/8-17 від 30.06.2017р. про розмір грошового забезпечення і перерахунку пенсії з врахуванням посадового окладу 3400 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 2200 грн., надбавки за стаж служби 45% (2520 грн.), премії 1.0%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%.
У відповідності до вимог ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснен нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувані суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною) справі виступала його посадова чи службова особа.
З врахуванням вищенаведеного, слід стягнути з відповідача на користь позивача здійснені ним документально підтверджені судові витрати, а саме, витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн. (квитанція № 06 від 03.10.2017р.
На підставі Конституції України, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268», керуючись ст..ст..5-10, 241-243, 250 КАС України суд,-
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити дії - задовільнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби, премії та надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.01.2016 р. здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням посадового окладу 3400 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 2200 грн., надбавки за стаж служби 45% (2520 грн.), премії 1.0%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%, а також виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.
Стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в користь ОСОБА_1 640,00 грн. сплаченого судового збору
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Міськевич О.Я.
Повний текст рішення виготовлено 26.01.2018 року