Справа № 278/2835/17
Провадження №2/278/1556/17
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 року Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді - Зубчук І.В.
секретаря с.з. - Гуцало Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі цивільну справу за позовною заявою позовну заяву за позовом Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму у розмірі 309,60 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що згідно з заявою відповідачки від 22 серпня 2014 року їй, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначена державна соціальна допомога на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, як одинокій матері з 01 серпня 2014 року по 23 вересня 2019 року в сумі 309,60 гривень, з 24 вересня 2019 року по 30 вересня 2031 року в сумі 385,80 гривень.
22 грудня 2014 року ОСОБА_2 звернулася з заявою, щодо припинення виплати допомоги у зв'язку з визнанням батьківства з 06 грудня 2014 року, а саме в свідоцтво про народження дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 внесено відомості про батька: ОСОБА_4.
В результаті не повідомлення УПСЗН Житомирської РДА вказаного факту призвело до надмірної виплати державних коштів у вигляді грошової допомоги на суму 309,60 гривень. 31 березня 2016 року та 26 травня 2016 року відповідачу були направлені повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів на суму 309,60 гривень. До цього часу сума належна до повернення на рахунок управління не надходила, у зв'язку з чим позивач вимушений був звернутися до суду.
Представник позивача підтримала позовні вимоги в частині стягнення судового збору на користь держави.
Відповідач подала заяву про розгляд справи у її відсутність та надала копію квитанції про сплату коштів в сумі 309,60 гривень.
В зв'язку з неявкою в судове засідання сторін розгляд справи проводиться відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що за заявою ОСОБА_2 від 22 серпня 2014 року УПСЗН Жиомирської РДА було прийнято рішення про призначення державна соціальна допомоги на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, як одинокій матері з 01 серпня 2014 року по 23 вересня 2019 року в сумі 309,60 гривень, з 24 вересня 2019 року по 30 вересня 2031 року в сумі 385,80 гривень (а.с.6-7).
Відповідно до довідки Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 22 серпня 2014 року за №1239 ОСОБА_2 дійсно проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8).
22 грудня 2014 року ОСОБА_2 було подано до управління заяву про припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям, у зв'язку з визнанням батьківства (а.с.9).
31 березня 2016 року та 26 травня 2016 року відповідачу були направлені повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів на суму 309,60 гривень, однак відповідачка зазначену суму не повернула (а.с.11).
Відповідно до ст.18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Разом з тим, згідно п. 49 Постанови КМ України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
З огляду на те, що на день подачі позову до суду відповідач не виконала зобов'язання по поверненню грошових коштів в добровільному порядку, позов підлягає задоволенню, про те на час розгляду справи ОСОБА_2 погасила в добровільному порядку надміру виплачену державну допомогу, що підтверджується квитанцією №34 від 06 грудня 2017 року та випискою по рахунках (а.с.21, 23), суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Крім того, згідно вимог ч.6 ст.141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 82, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -
Позов Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Житомирським МВ УМВС України в Житомирській області 24 квітня 2007 року, ідентифікаційний НОМЕР_2) на користь держави (отримувач коштів - УДКСУ у Житомирській області, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38035705, банк отримувача - ГУДКСУ у Житомирській області, код банку отримувача (МФО) - 811039, рахунок отримувача - 31211206700196, код класифікації доходів бюджету - 22030101, призначення платежу - судовий збір, Житомирський районний суд Житомирської області) судовий збір у розмірі 1600 гривень.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: І. В. Зубчук