Постанова від 24.01.2018 по справі 342/1034/17

Справа № 342/1034/17

Провадження № 2-а/342/7/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2018 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Федів Л.М.

секретаря судового засідання Козаченко Л.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Городенка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії ОСОБА_2 управління ПФУ Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язання провести перерахунок пенсії і її виплату

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить: 1) Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Івано-Франківської області Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності як державному службовцю з зарахуванням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації, зміни розміру посадового окладу начальника відділу податкової інспекції та надбавки до спеціального звання державного радника податкової справи ІІ рангу; 2) зобов'язати Тлумацьке об'єднане управління Івано-Франківської області Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 як державному службовцю з зарахуванням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації, зміни розміру посадового окладу начальника відділу податкової інспекції та надбавки до спеціального звання державного радника податкової справи ІІ рангу з 28.07.2017 року та її виплачувати відповідно до перерахунку.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він працював в Державній податковій інспекції у Городенківському районі на посаді начальника відділу оподаткування юридичних осіб. Позивачу було присвоєно спеціальне звання радника податкової служби ІІ рангу. Він став інвалідом другої групи професійного захворювання. 24.07.2012 року позивач звільнився з роботи у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності, а 06.08.2012 року йому призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 2681,30 грн. в місяць. Посадовий оклад начальника відділу на даний час відповідно до Постанови КМ України від 06.04.2015 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» складає 4000 грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 року № 757 «Деякі питання оплати праці працівників Державної фіскальної служби та її територіальних органів» розмір надбавки до посадового окладу позивача за спеціальне звання складає 900 грн. На момент звільнення з роботи і виходу на пенсію по інвалідності ОСОБА_1 виплачувались: - винагорода за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу та спеціального звання з врахуванням економічного стажу та стажу державної служби; - надбавка за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи в розмірі 50% відповідно до постанови КМ України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів зі змінами та доповненнями»; - протягом 2010-2012 років позивачу нарахована та виплачена матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби в розмірі 9182,10 грн. З нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги нараховані та утримані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 28.07.2017 року позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії, так як при призначенні пенсії не були включені всі види оплати праці, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В 2016 році змінився розмір посадового окладу та розмір оплати за ранг. До заробітку позивача не були включені матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби і виплати нарахованих індексацій. До заяви додав довідку Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС в Івано-Франківській області за № 766/10/09-13/05-026/33 від 20.04.2017 року, де вказано про розміри надбавок в гривнях до спеціального звання, виплати до матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2010-2012 роки, про зміну посадового окладу начальника відділу в 2016 році та нарахування внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування від виплачених сум матеріальної допомоги. Листом відповідача від 09.08.2017 року № 55/Б-15 позивачу в проведенні перерахунку пенсії відмовлено. Відмову мотивовано тим, що позивачу пенсію призначено відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, згідно яких на момент призначення йому пенсії, «до розрахунку для обчислення пенсії включається посадовий оклад, надбавка за ранг, вислугу років під час призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом, ураховується в розмірах, установлених на день призначення пенсії». На підставі цього відповідач вважає, що немає підстав включити в заробіток для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та індексацію, які відображені в довідці, виданій Тисменицькою об'єднаною державною податковою інспекцією від 20.04.2017 року 766/10/09-13/05-026/33. Позивач вважає відмову протиправною, оскільки вона не ґрунтується на законі, порушує його право на перерахунок пенсії та її виплату в належному розмірі.

Представник ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подала до суду заперечення, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позову повністю. В запереченні вказує на те, що зміст і вимоги адміністративного позову є безпідставними, а дії управління відповідають вимогам чинного законодавства. З 06 серпня 2012 року позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу”. До заяви додано довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання та надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати (надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії та інші надбавки за 60 календарних місяців роботи підряд). Відповідно до наданих довідок проведено розрахунок розміру заробітної плати. Розмір пенсії становив 2681,30 грн. Статтею 33 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-XII, який втратив чинність на підставі Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, крім пунктів 10 і 12 статті 37 цього Закону визначено складові заробітної плати державних службовців, а саме: посадовий оклад, премії, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Порядок обчислення заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 (із змінами), що діяла на момент призначення пенсії як державному службовцю та втратила чинність з 23.09.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622. Згідно абзацу першого пункту 1 Постанови № 865 (із змінами) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, визначався за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд або за 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією. Згідно пункту 3 Постанови № 865 (із змінами), яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, до розрахунку заробітку для обчислення пенсії включаються: посадовий оклад, надбавка за ранг, вислугу років під час призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом, ураховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Враховуючи вище викладене, включити в заробіток для обчислення розміру пенсії державному службовцю матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію, що відображені в довідці, виданій Тисменицькою об'єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 20.04.2017 № 766/10/09-13/05-026/33, немає підстав. Вважають, що обставини, якими обґрунтовуються вимоги ОСОБА_3 та підстави для задоволення позову відсутні. Враховуючи вищенаведене у позивача немає права на грошову допомогу відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

06.11.2017 року позивач подав до суду заяву про уточнення позовної вимоги, в якій просив другу частину позовних вимог викласти в такій редакції: Зобов'язати Тлумацьке об'єднане управління Івано-Франківської області Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 як державному службовцю з зарахуванням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації, зміни розміру посадового окладу начальника відділу податкової інспекції з 28.07.2017 року та її виплачувати відповідно до перерахунку.

29.11.2017 року позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив: Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Івано-Франківської області Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності, як державному службовцю, з зарахуванням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації, зміни розміру посадового окладу начальника відділу податкової інспекції та надбавки до спеціального звання радника податкової служби ІІ рангу; Зобов'язати Тлумацьке об'єднане управління Івано-Франківської області Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1, як державному службовцю, з зарахуванням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації, зміни розміру посадового окладу начальника відділу податкової інспекції та надбавки за спеціальне звання -радника податкової служби ІІ рангу з 28.07.2017 року, і виплачувати пенсію відповідно до перерахунку.

В судове засіданні позивач ОСОБА_1 не з'явився. До суду подав заяву, в якій просив розглядати справу без його участі. Позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в судове засідання не з'явився. До суду подала клопотання, в якому просила провести судове засідання без їхньої участі. Позов не визнають, просять відмовити в його задоволенні в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, оскільки в судове засідання не з'явилися всі учасники справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що згідно копії трудової книжки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, серія БТ-І № 1382676, позивач 08.06.2012 року призначений на посаду начальника відділу оподаткування юридичних осібДержавної податкової інспекції у Городенківському районі, як такий, що успішно пройшов стажування; 24.07.2012 року звільнений з роботи за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності (наказ від 24.07.2012 р. № 28-0).

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером по інвалідності 2 грп. професійне захворювання, що стверджено копією пенсійного посвідчення №2089612390, серія ААИ № 329601, виданого Пенсійним Фондом України.

28.07.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю, у зв'язку з тим, що при призначенні його пенсії не були включені до розрахунку всі види оплати праці, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загально-обов'язкове державне соціальне страхування, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, виплат нарахованих індексацій та інших виплат, зміни до посадового окладу начальника відділу» - відповідно ЗУ «Про державну службу».

Згідно листа ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 55/Б-15 від 09.08.2017 року, позивачу повідомлено, що з 06 серпня 2012 року йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу”. До заяви додано довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання та надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати (надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії та інші надбавки за 60 календарних місяців роботи підряд). Відповідно до наданих довідок проведено розрахунок розміру заробітної плати. Розмір пенсії становив 2681,30 грн. Статтею 33 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-XII, який втратив чинність на підставі Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, крім пунктів 10 і 12 статті 37 цього Закону визначено складові заробітної плати державних службовців, а саме: посадовий оклад, премії, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Порядок обчислення заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 (із змінами), що діяла на момент призначення пенсії як державному службовцю та втратила чинність з 23.09.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622. Згідно абзацу першого пункту 1 Постанови № 865 (із змінами) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, визначався за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд або за 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією. Згідно пункту 3 Постанови № 865 (із змінами), яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, до розрахунку заробітку для обчислення пенсії включаються: посадовий оклад, надбавка за ранг, вислугу років під час призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом, ураховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Враховуючи вище викладене, включити в заробіток для обчислення розміру пенсії державному службовцю матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію, що відображені в довідці, виданій Тисменицькою об'єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 20.04.2017 № 766/10/09-13/05-026/33, немає підстав

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби. При цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові ВС України від 08.07.2015 р. № 732/48/15-а.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з ч. 2, 6, 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 статті 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Стосовно індексації доходу, суд зазначає, що індексація грошових доходів встановлена Законом України «Про індексацію грошових доходів громадян» від 03.07.1991р.

Враховуючи те, що чинне законодавство України, як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати, запроваджені нормативно-правовими актами, індексація грошових доходів приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.

Аналіз наведених норм свідчить, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, та соціально-побутові потреби входять до системи оплати праці державного службовця.

Суд звертає увагу на те, що положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

З наведеного видно, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 протягом 2010- 2012 рр нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби в розмірі 9182,10 грн.; з нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги нараховані та утримані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що стверджено довідкою № 766/10/09-13/05-026/33 від 20.04.2017 року, виданою Тисменицькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Враховуючи викладене, суд вважає, що Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області неправомірно не врахувало позивачу при призначенні пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати.

Така ж позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13.

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 28.07.2017 року, то такий необхідно провести відповідно до наведених вище вимог Закону з 01.08.2017 року.

Суд також вважає за необхідне звернути увагу на те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Отже, вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити таку, у разі відсутності спору про право особи на отримання пенсії або встановлення такого права в судовому порядку, не можна обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.

Тобто, органи Пенсійного фонду України зобов'язані проводити нарахування та виплату пенсії відповідній особі до втрати нею такого права.

Для належного захисту прав позивача достатнім є визнання протиправними дій Пенсійного органу щодо неврахування відповідних виплат при перерахунку пенсії позивача та зазначення дати з якої такі права повинні бути поновлені, в подальшому відповідач повинен враховувати таке судове рішення та висновки викладені у ньому в силу Закону.

Судом встановлено, що на момент призначення позивачу пенсії, пенсійне забезпечення державних службовців регулювалося Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Згідно викладених правових норм законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Однак, в подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII, в статті 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Тому, враховуючи приписи статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 травня 2016 року, відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Крім цього, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям проведено з 01 грудня 2015 року. Пунктом 2 зазначеної постанови передбачено внести до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 зміни, а саме: пункт 4 виключити; абзац перший пункту 5 викласти в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Вказані зміни застосовуються з 01 грудня 2015 року.

Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.

Таким чином, оскільки постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 внесено зміни в постанову Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 і виключено пункт 4, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 травня 2016 року взагалі відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, то відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку пенсії, суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, у відповідача були відсутні законодавчі підстави для здійснення перерахунку його пенсії з підстав зміни розміру посадового окладу начальника відділу податкової інспекції та надбавки до спеціального звання радника податкової служби ІІ рангу працюючим державним службовцям, тому позовні вимоги в цій частині є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9-11, 69-71, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії ОСОБА_2 управління ПФУ Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язання провести перерахунок пенсії і її виплату - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності, як державному службовцю, з зарахуванням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації.

Зобов'язати Тлумацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1, як державному службовцю, з зарахуванням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення і соціально-побутові потреби та індексації з 01.08.2017 року, і виплачувати пенсію відповідно до перерахунку.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Городенківський районний суд Івано-Франківської бласті протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другоюстатті 299 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 24.01.2018 року.

Суддя Федів Л.М.