Постанова від 18.01.2018 по справі 428/9240/16-ц

Справа № 428/9240/16-ц

Провадження № 22ц/782/864/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2018 року м. Сєвєродонецьк

Апеляційний суд Луганської області в складі:

головуючого Луганської В.М.,

суддів - Коновалової В.А., Коротенка Є.В.

за участю секретаря: Перишкіна Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Апеляційного суду Луганської області апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області на рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 05 жовтня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про скасування постанови та зобов'язання призначити страхові виплати,

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2016 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом в обґрунтування якого зазначив, що з 20.08.1985 року по 31.08.2011 рік працював в Шахто-прохідному управлінні №4 відкритого акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопрохідка», яке в 2011 році перейменували у Шахто-прохідне управління №4 Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопрохідка» в професіях прохідник, гірничий мастер підземний, помічник начальника дільниці підземний. З 01.09.2011 року по 20.12.2011 року працював в ПАТ «Трест Луганськшахтопрохідка» за професією прохідник.11.07.2014 року комісією з розслідування професійного захворювання складено акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання форми П-4. З 15.03.2016 року МСЕК встановив позивачу 15% втрати професійної працездатності у зв'язку з професійним захворюванням - силикоантрокозом, що підтверджується довідкою серії 12 ААА №008741 від 23.03.2016 року. Позивач у травні 2016 року звернувся до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з документами для призначення йому передбачених законодавством виплат у зв'язку з професійним захворюванням. Відповідач листом від 13.05.2016 року №02/622 повідомив позивача про нарахування одноразової допомоги у зв'язку з професійним захворюванням у розмірі 4658,20 грн. та щомісячної страхової виплати у розмірі 0,00 грн. з посиланням на Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений Постановою КМ України від 26.09.2001 року №1266. Позивач вважає, що відповідачем необґрунтовано та з порушенням норм законодавства здійснено розрахунок щомісячної страхової виплати у розмірі 0,00 грн. У зв'язку з чим просив суд зобов'язати відділення фонду виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сєвєродонецьку Луганської області призначити позивачу щомісячні страхові виплати, виходячи з розміру середньомісячної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), зазначеної в довідці ОК-5 та довідці про середню заробітну плату (дохід) (для розрахунку страхових виплат) за червень - серпень 2011 року наданої ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка», для розрахунку без урахування сплати/несплати страхувальником за розрахунковий період страхових внесків. При розгляді справи позивач уточнював заявлені вимоги, просив суд скасувати постанову відповідача №1211/9449/9449/3 від 19.04.2016 року про призначення позивачу страхових виплат в розмірі 0, 00 грн. Просив суд зобовязати відповідача призначити позивачу страхові виплати з 15.03.2016 року виходячи з розмірі середньомісячної заробітної плати за основною професією прохідника, зазначеної в довідці ОК-5 та довідці про середню заробітну плату за вересень -листопад 2011 року наданої ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» без урахування сплати або не сплати страхувальником за розрахунковий період страхових внесків.

Рішенням Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 05 жовтня 2017 року заявлені вимоги позивача задоволено частково. Суд скасував постанову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 1211/9449/9449/3 від 19.04.2016 року про призначення ОСОБА_1 щомісячної грошової суми в розмірі 0,00 грн., зобов'язав Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі відокремленого підрозділу Сєвєродонецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування призначити ОСОБА_1 страхові виплати з 15.03.2016 року, виходячи з розміру середньомісячної заробітної плати, визначеної на підставі відомостей в довідці форми ОК-5 (Індивідуальні відомості про застраховану особу) ОСОБА_1 за вересень, жовтень та листопад 2011 року без урахування сплати або несплати страхувальником за розрахунковий період страхових внесків та із урахуванням вже призначених сум щомісячних страхових виплат. У задоволенні іншої частини позовних вимог позивачу відмовлено. Суд стягнув з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі відокремленого підрозділу Сєвєродонецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в дохід держави суму судового збору в розмірі 640, 00 грн.

Не погодившись з вказаним рішенням Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі відокремленого підрозділу Сєвєродонецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області подано апеляційну скаргу. Апелянт в апеляційній скарзі посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та процесуального права. Апелянт зазначив, що відповідно до п.9 ст.42 закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв'язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини) визначається згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати за загальнообов'язковим державним страхуванням, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1266. Відповідно до вказаного порядку позивачу був проведений розрахунок щомісячної страхової виплати, постанова відділення від 19.04.2016 року №1211/9449/9449/3 є правомірною та винесена відповідно до чинного законодавства. Просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 05 жовтня 2017 року та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні заявлених вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.

В судове засідання представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника апелянта.

В судове засідання представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 не з'явився, про місце та час судового засідання повідомлений у визначеному законом порядку, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника позивача.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про місце та час судового засідання повідомлений у визначеному законом порядку.

Заслухавши доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до вимог ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно зі ст. 213 ЦПК України ( в редакції на час ухвалення судового рішення) рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Задовольняючи заявлені вимоги ОСОБА_1 частково, суд першої інстанції виходив з того, що ним були встановлені обставини про те, що ОСОБА_1 з 20.08.1985 по 20.12.2011 роки працював у Шахтопрохідному управлінні № 4 Відкритого акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка», яке у 2011 році було перейменовано в Шахто- прохідне управління № 4 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка». 11 липня 2014 року був складений Акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання, згідно якого ОСОБА_1 тривалий час (протягом 25 років 8 місяців) працював в умовах впливу речовин переважно фіброгенної дії. В тому числі працюючи з 20.08.1985 - 20.12.2011 в ШПУ № 4 ВАТ «Трест ЛШП» ПАТ «Луганськшахтопроходка» в професіях, які знаходяться у підземних гірничих виробках (прохідник, підземний гірничий майстер, помічник начальника гірничопрохідницької дільниці). Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12 ААА № 008741 ОСОБА_1 було встановлено 20 % втрати професійної працездатності з 15.03.2016 безстроково за професійним захворюванням силікоантрокоз. З довідки форми ОК-5 (Індивідуальні відомості про застраховану особу), виданої 16.08.2016 року, вбачається, що позивач з січня 2011 року по серпень 2011 року перебував у трудових відносинах з Відокремленим підрозділом «Шахтопрохідницьке управління № 4 Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка», а з вересня 2011 року по грудень 2011 року перебував у трудових відносинах з ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка». В довідці відсутні відомості про сплату страхових внесків у жовтні, листопаді, грудні 2011 року. Судом першої інстанції встановлено, що позивач 31.08.2011 року був звільнений з Відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління №4 Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка», а 01.09.2011 року був прийнятий на роботу до ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка».

Листом від 13.05.2016 за № 02/622 відповідач повідомив позивача про те, що йому належить одноразова страхова виплата згідно п. 2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Щомісячна страхова виплата згідно п. 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 26.09.2001 року (зі змінами) «Про обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням», буде складати 0,00 грн., оскільки для розрахунку виплат використовується розмір заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за розрахунковий період. Страхові внески ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» не були сплачені. Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 1211/9449/9449/3 від 19.04.2016 було призначено ОСОБА_1 щомісячну страхову виплату в розмірі 0,00 грн. Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 1211/9449/9449/4 від 01.09.2016 року було продовжено позивачу виплату щомісячної страхової виплати в розмірі 0,00 грн. Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 1211/9449/9449/5 від 20.06.2017 було встановлено ОСОБА_1 розмір щомісячної страхової виплати в розмірі 320,00 грн. з 01 січня 2017 року, постанову № 1211/9449/9449/4 від 01.09.2016 було вирішено вважати такою, що втратила чинність. Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 1211/9449/9449/6 від 02.08.2017 було призначено позивачу перераховану щомісячну страхову виплату в розмірі 395,52 грн. з 01 березня 2017 року, постанову № 1211/9449/9449/5 від 20.06.2017 було вирішено вважати такою, що втратила чинність. Суд першої інстанції встановивши вказані обставини, дійшов висновку, що відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» право застрахованої особи на страхові виплати не поставлено в залежність від фактичного виконання страхувальниками своїх обов'язків щодо сплати страхових внесків. Застосований відповідачем механізм обчислення середньої заробітної плати в розрахунку страхових виплат ОСОБА_1 у постанові від 19.04.2016 року № 1211/0449/9449/3 не відповідає нормам п.1 ч.2 ст.10, п.1 ч.1 ст.35, абзацу 2 ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Колегія суддів судової палати вважає, що такий висновок суду першої інстанції правильний, відповідає вимогам закону, виходячи з наступного.

Відповідно до акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 11.07.2014 року (а.с.11-12) комісією було проведено розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 та комісія дійшла висновку про наявність шкідливих умов праці ОСОБА_1 за гігієнічною класифікацією праці ГН 3.3.5-3.3.8;6.6.1-083-2001 робоче місце прохідника підземного ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» по утриманню в повітрі робочої зони речовин переважно фіброгенної дії відноситься до 3 класу 4-го ступеню. Професійне захворювання у ОСОБА_1 виникло внаслідок його роботи протягом 25 років 08 місяців в умовах впливу речовин переважно фіброгенної дії. В тому числі, працюючи з 20.08.85 -20.12.2011 в ШПУ №4 ВАТ «Трест ЛШП» ПАТ «Луганськшахтопроходка» в професіях: прохідник, гірничий майстер підземний, помічник начальника дільниці (а.с.11-12).

23.03.2016 року позивачу було встановлено 20% втрати професійної працездатності з 15.03.2016 року безстроково, що підтверджується письмовими доказами (а.с.13).

Відповідно до довідки від 03.03.2016 року №919051656 позивач є внутрішньо переміщеною особою (а.с.17).

Постановою від 19.04.2016 року №1211/9449/9449/2 позивачу відповідачем було призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності у розмір 4685, 20 грн.

Постановою від 19.04.2016 року № 1211/9449/9449/3 позивачу відповідачем було призначено щомісячну страхову виплату у розмірі 0, 00 грн.

При розгляді справи, судом встановлено, що позивач для призначення страхових виплат надав відповідачу довідку про отримання ним заробітної плати на підприємстві за місцем настання страхового випадку протягом останніх місяців роботи на підприємстві, перед місяцем настання страхового випадку (довідку форми ОК-5 сформовану 16.08.2016 року). Дана довідка містить відомості про нарахування та виплату заробітної плати позивачу за 2011 рік (а.с14).

Відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Страхові виплати складаються із:1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого);3) страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; 4) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.

Відповідно до ст. 42 вказаного Закону сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я. Щомісячна страхова виплата не повинна перевищувати середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я. У разі якщо потерпілому одночасно із щомісячною страховою виплатою призначено пенсію по інвалідності у зв'язку з одним і тим самим нещасним випадком, їх сума не повинна перевищувати середньомісячний заробіток, який потерпілий мав до ушкодження здоров'я. Визначені раніше сума щомісячної страхової виплати та пенсія по інвалідності зменшенню не підлягають.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 47 вказаного Закону страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції, який був затверджений постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 № 20, у разі відсутності довідки про середню заробітну плату (доход), копії трудової книжки або витягу з неї, довідки про розмір пенсії по інвалідності (якщо вона призначена) внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (у тому числі про розмір одержуваних надбавок) робочий орган виконавчої дирекції Фонду використовує відомості Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п. 31 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, середня заробітна плата для страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності обчислюється з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 11, 13 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку.

Якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).

Середня заробітна плата обчислюється за тією професією (посадою, розрядом, роботою) на підприємстві (в цеху, на дільниці, ділянці), за якою застрахована особа працювала до моменту ушкодження здоров'я і за якою медико-соціальною експертною комісією їй встановлено стійку втрату професійної працездатності.

Оскільки згідно п. 13 Акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання висновок про наявність шкідливих умов праці було зроблено саме у зв'язку із працею позивача на посаді прохідника підземного, на якій позивач перебував за останнім місцем роботи саме з вересня по листопад 2011 року, то суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необхідність обчислення розміру середньомісячної заробітної плати позивача на підставі відомостей, які зазначені довідці форми ОК-5 (Індивідуальні відомості про застраховану особу) саме за вересень, жовтень та листопад 2011 року, а постанова відповідача від 19.04.2016 року № 1211/9449/9449/3 не відповідає вимогами закону.

Колегія суддів судової палати не приймає до уваги доводи апеляційної скарги про те, що розрахунок щомісячної страхової виплати позивачу було проведено відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним страхуванням, затверджений Постановою кабінету міністрів України від 26.09.2001 року №1266, виходячи з наступного. Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я. Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до ст. 16 ч. 1 п. 2 цього Закону, застрахована особа, має право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом

Статтею 47 цього Закону передбачено, що страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду.

Відповідно до ч.1 ст.42 вказаного закону сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.

Виходячи з аналізу вказаних вище норм, право позивача на отримання страхових виплат відповідно до вказаного закону не може залежати від того, чи сплачені страхові внески роботодавцем.

На підставі вище викладеного, апеляційний суд вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено відповідно до норм матеріального і процесуального права і підстав для його скасування по доводам апеляційної скарги не має.

Керуючись ст. 268,365, 382, 381, 383, 384, 386 ЦПК України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області залишити без задоволення.

Рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 05 жовтня 2017 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови шляхом подання касаційної скарги до суду касаційної інстанції.

Тест постанови виготовлено 22 січня 2018 року.

Головуючий

Судді: