Рішення від 23.01.2018 по справі 227/3731/17

23.01.2018 227/3731/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2018 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого - судді Тітової Т.А.

При секретарі Михайловській Т.П.

За участю представника відповідача ОСОБА_1

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Добропільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в листопаді 2017 року звернувся в суд з цим позовом до відповідача і просить визнати протиправною невиплату йому пенсії Добропільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області з червня 2017 року та зобов'язати поновити нарахування та виплату пенсії та виплатити заборгованість з червня 2017 року.

Послався на те, що він здобув право на отримання пенсії згідно пенсійного посвідчення, яку отримував за місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1. У зв'язку з проведенням АТО та взяттям його на облік як внутрішньо переміщеної особи в вересні 2016 року звернувся до відповідача про нарахування пенсії , і з цього часу відповідач нараховував йому пенсію до червня 2017 року. Інформації щодо прийняття рішення про припинення виплати пенсії від відповідача не отримував. Вважає дії відповідача протиправними , такими, що порушують його права , оскільки Законом України № 1058-У1 « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» не передбачено призупинення виплати пенсії , раніше призначеної. Також до вказаного Закону не вносились будь-які зміни щодо обмеження права осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади , на отримання пенсійних виплат. Зазначає, що прийняті Кабінетом Міністрів України постанови № 531 від 1 жовтня 2014 року, № 637 від 5 листопада 2014 року , № 595 від 7 листопада 2014 року , якими встановлено спеціальний порядок здійснення страхових виплат для осіб, які тимчасово переселилися з району проведення АТО , є підзаконними актами , не законами , які не можуть змінювати у бік звуження права громадян , які встановлені нормативно- правовими актами вищої юридичної сили.

В позовній заяві ОСОБА_2 заявив клопотання про розгляд справи без його участі і , будучи належним чином повідомлений про дату і час судового розгляду, в судовому засіданні участі не приймав.

Представник відповідача ОСОБА_1 позов не визнав і пояснив, що 12 вересня 2016 року позивач звернувся до УПФУ з заявою про виплату пенсії та надав довідку від 12 вересня 2016 року № НОМЕР_1 про взяття на облік особи , яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО, відповідно до якої місцем фактичного проживання вказане в м. Добропілля, вул.. Луганського 29-48. Виплата пенсії ОСОБА_2 проводилась з 1 жовтня 2016 року по 31 травня 2017 року. Згідно звірки з Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради від 5 травня 2017 року з причини відсутності ОСОБА_2 за місцем проживання ( перебування) виплата пенсії позивачу була призупинена з 1 червня 2017 року. Підстава припинення виплати пенсії передбачена ст.. 49 « Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», згідно якій виплата пенсії припиняється : якщо пенсія призначена на підставі документів , що містять недостовірні відомості ; у разі смерті пенсіонера ; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд ; в інших випадках , передбачених законом. Такою підставою стала відсутність внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 за місцем фактичного проживання , що у відповідності до Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання , затвердженого постановою КМУ від 8 червня 2016 року № 365 в разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактом проживання / перебування згідно з актом обстеження матеріально- побутових умов сім»ї , припиняє соціальні виплати. Тому орган , що здійснює призначення та виплату пенсії, при визначенні часу , з якого необхідно відновити виплату пенсії, керується рішенням комісії з питань призначення ( відновлення ) соціальних виплат.

Допитана в якості свідка спеціаліст Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради ОСОБА_3 пояснила , що ОСОБА_2 прийнятий на облік як внутрішньо переміщена особа за місцем проживання в м. Добропілля , видана йому довідка є діючою . При здійсненні контролю за проведенням соціальних виплат ОСОБА_2 не був виявлений у місці його проживання в м. Добропілля , був складений протокол та передано про факт не проживання особи до УПФУ .

Вислухавши пояснення, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Як встановлено, ОСОБА_2, зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно посвідчення АГ №697329 від 19 травня 2005 року має право на отримання пенсії.

ОСОБА_2 згідно довідки від 12 вересня 2016 року № НОМЕР_1, виданої УСЗН Добропільської міської ради, взято на облік як внутрішньо переміщену особу за місцем проживання ІНФОРМАЦІЯ_2.

За повідомленням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради від 17 січня 2018 року довідка від 12 вересня 2016 року № НОМЕР_1 про взяття на облік ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи дійсна.

Як зазначив відповідач у своєму відзиву на позов , позивача взято на облік до Добропільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з 5 жовтня 2016 року , проводилась виплата пенсії з 1 жовтня 2016 року по 31 травня 2017 року.

З 1 червня 2017 року виплата пенсії ОСОБА_2 призупинена.

Спірним є зупинення виплати пенсії позивачу.

Статтею 46 ч. 1 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист , що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності ,в трати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин ,а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Як передбачено ст.. 47 ч. 1 Закону України №1058-У1 « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» , пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 49 ч. 1 названого Закону виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

На теперішній час будь-які зміни до Закону України № 1058-У1 щодо обмеження права осіб , які проживають на території ,яка не контролюється органами державної влади , на отримання пенсійних виплат не вносились.

У відповідності до ст.. 7 ч. 1 Закону України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.

Згідно ч. 3 ст. 7 названого Закону громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно постанови КМУ № 637 від 5 листопада 2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам , які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО» призначення та продовження виплати пенсій ( щомісячного довічного грошового утримання) , довічних державних стипендій , усіх видів соціальної допомоги та компенсацій , матеріального забезпечення , надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку , що підтверджується довідкою , виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи , затвердженим постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 509.

Вказуючи на те, що для припинення виплати пенсії ОСОБА_2 були інші підстави , передбачені законом, відповідач керується затвердженим постановою КМУ від 8 червня 2016 року № 365 Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання , відповідно до якого соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання / перебування згідно з актом обстеження матеріально - побутових умов сім»їю.

Між тим, даний Порядок не є законодавчим актом , встановлені ним обмеження у проведенні виплати порушують права , встановлені ст.. 64 Конституції України , якою передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені , крім випадків , передбачених Конституцією України, визначна відповідачем підстава припинення виплати позивачу пенсії не передбачена Законом України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що припинення виплати пенсії з боку відповідача є протиправним , порушене право позивача на отримання пенсіє підлягає захисту.

На підставі викладеного, керуючись ст.. ст.. 243 -246 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити .

.

Визнати протиправною дію Добропільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у невиплаті ОСОБА_2 пенсії з 1 червня 2017 року.

Зобов»язати Добропільське об»єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 з 1 червня 2017 року та виплатити заборгованість.

На рішення може бути подана апеляційна скарга в Донецький апеляційний адміністративний суд протягом 30 днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення ,якщо його не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текс рішення складений 23 січня 2018 року.

Суддя Тітова Т.А.

18.01.2018