Рішення від 23.01.2018 по справі 263/15903/17

Справа № 263/15903/17

Провадження № 2-а/263/111/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області, у складі: головуючого судді Шатілової Л.Г., при секретарі Кузь К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Маріуполя адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, третя особа: Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог вказала, що 22.02.2017 року вона звернулася до УСЗН Центрального району Маріупольської міської ради з заявою про призначення їй допомоги, у зв'язку з вагітністю та пологами і допомоги при народженні дитини. Вона є фізичною особою-підприємцем, тому для призначення вищевказаних допомог має надати до УСЗН Центрального району Маріупольської міської ради довідку про те, що вона перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участі на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні. Вона особисто та представник УСЗН Центрального району Маріупольської міської ради неодноразово зверталися до відповідача з проханням надати довідки форми ОК-5 та ОК-7 за 2016-2017 роки, однак представником Центрального об'єднаного управління ПФУ м. Маріуполя Донецької області було відмовлено у видачі відповідних довідок, з посиланням на ту обставину, що з набранням чинності Законом України № 406 від 04.07.2013 року функції адміністрування єдиного внеску покладено на Міністерство доходів і зборів, тому за даним питанням необхідно звернутися до ОДПІ. Однак, відповідно до постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року, питання щодо призначення допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, які є фізичною особою-підприємцем має вирішуватися на підставі довідки УПФУ. Таким чином, відмова відповідача у видачі вищевказаної довідки є неправомірною, тому вона була змушена звернутися до суду з даним позовом, в якому просила суд: визнати противоправними дії Центрального об'єднаного УПФУ м. Маріуполя Донецької області щодо не надання їй довідки про те, що вона, як фізична особа-підприємець, перебуває на обліку в органах ПФУ та не бере участі на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності; зобов'язати відповідача видати їй довідку про те, що вона, як фізична особа-підприємець, перебуває на обліку в органах ПФУ та не бере участі на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Позивачка ОСОБА_1 у судовому засіданні 16.01.2018 року позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові, просила їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутністю, заперечувала проти задоволення позову, оскільки позивачці довідка була добровільно видана та направлена на її адресу.

Представник третьої особи ОСОБА_3 у судовому засіданні 26.12.2017 року позовні вимоги підтримала, вважала за доцільне їх задовольнити.

З'ясувавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 03.01.2017 року народила дитину - ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 від 19.01.2017 року /а.с. 6/.

22.02.2017 року позивачка звернулася до УСЗН Центрального району Маріупольської міської ради з заявою про призначення їй допомоги, у зв'язку з вагітністю та пологами і допомоги при народженні дитини /а.с. 13-16/.

Рішенням Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради № 425297 від 26.04.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, у зв'язку з ненаданням довідки з Пенсійного фонду України про те, що вона, як фізична особа-підприємець, перебуває (не перебуває) на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участі на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності /а.с. 17/.

Відповіддю начальника Центрального об'єднаного управління ПФУ м. Маріуполя Донецької області № 273/8/06 від 20.11.2017 року було відмовлено у видачі ОСОБА_1 довідки, про те, що вона, як фізична особа-підприємець, перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участі на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності /а.с. 22/.

17.01.2018 року Центральним об'єднаним управлінням ПФУ м. Маріуполя Донецької області на адресу ОСОБА_1 було спрямовано довідку № 1207/06 від 17.01.2018 року, в якій зазначено, що остання згідно з відповіддю ГУ ДФС Донецької області від 05.12.2017 року є фізичною особою-підприємцем, перебуває на обліку як платник єдиного внеску з 21.06.2005 року та не укладала договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.10.2013 року по 31.12.2015 року.

Згідно зі ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Умови призначення і виплати допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, а також допомоги при народженні дитини, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751

Відповідно до пп. 5 п. 4 Порядку, підставою для призначення допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами є видана лікувально-профілактичним закладом довідка встановленого зразка, заява матері, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики, а також довідка: про те, що жінка, яка є фізичною особою - підприємцем, перебуває (не перебуває) на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участь на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Відповідно до п. 1-6 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;…

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, не надання Центральним об'єднаним управлінням ПФУ м. Маріуполя Донецької області довідки позивачці, про те, що вона, як фізична особа-підприємець, перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участі на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, за період 2016-2017 років, призвело до відмови у призначенні та виплати їй допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що права та законні інтереси позивачки та її малолітньої дитини підлягають захисту в судовому порядку, у зв'язку з чим вважає необхідним визнати противоправними дії відповідача та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області видати ОСОБА_1 довідку, за період 2016-2017 років, про те, що вона, як фізична особа-підприємець, перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участі на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги, що позивачка при відкритті провадження по справі була звільнена від сплати судового збору, згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 704,80 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 22, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 9, 12, 73-77, 139, 241-246, 255-256, 371, 382 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, третя особа: Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати противоправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області (ЄДРПОУ 41250795, місцезнаходження: вул. Зелінського, 27а м. Маріуполь Донецька область, 87548) щодо не надання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) довідки про те, що вона, як фізична особа-підприємець, перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участі на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області видати ОСОБА_1 довідку, за період 2016-2017 років, про те, що вона, як фізична особа-підприємець, перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участі на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Стягнути на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області судовий збір у розмірі 704 гривні 80 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Л.Г. Шатілова