Справа № 226/121/18
Справа № 226/121/18
Провадження № 2-о/226/28/2018
25 січня 2018 року Димитровський міський суд Донецькой області у складі:головуючого - судді Петуніна І.В.,
за участю секретаря Альберті О.В.,
заявника ОСОБА_1
заінтересованої особи: ОСОБА_2 міського відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецької області
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Мирноград Донецької області справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: ОСОБА_2 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецької області про встановлення факту народження, -
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини в обґрунтування якої зазначила, що 11.01.2018р. вона у м.Донецьк народила дівчинку. ОСОБА_2 міського відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецької області від 23.01.2018р., їй було відмовлено у реєстрації народження дитини у зв'язку з тим, що надане нею медичне свідоцтво видане на непідконтрольній державній владі України території та не відповідає установленій формі. У зв'язку з цим просить суд встановити факт народження дитини жіночої статі, яка народилася 11 січня 2018 року в м. Донецьк.
Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала вимоги, обґрунтовуючи свою позицію обставинами, викладеними у заяві, яку просила суд задовольнити.
Представник заінтересованої особи: ОСОБА_2 міський відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецької області до суду не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, надав суду клопотання про розгляд справи без їх участі.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянкою України, внутрішньо переміщеною особою з тимчасово непідконтрольної території, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 5, 16).
23 січня 2018 року заявнику ОСОБА_2 міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецької області було відмовлено у реєстрації дитини, народженої нею 11.01.2018р. через відсутність документів, які є підставою для державної реєстрації народження, а саме лікарського висновку про народження дитини встановленої форми або рішення суду про встановлення факту народження особи в певний час.
Питання державної реєстрації народження регулюються ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», гл.1 розд.III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5.
Указом Президента України від 14.11.2014р. № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», Кабінету Міністрів доручено у тижневий строк ужити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв; евакуації працівників (за їх згодою); вивезення в разі можливості майна та документації; переведення державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування з окремих територій у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях на роботу в іншу місцевість.
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.11.2014р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», яка набрала чинність 11 листопада 2014 року і абзацом другим пункту 3 якої зобов'язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити до 1 грудня 2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств, організацій, що належать до їх сфери управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відповідно до розпорядження КМУ від 07.11.2014р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», місто Донецьк включено в перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
ОСОБА_2 міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецької області вірно відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини у ОСОБА_1, оскільки надане медичне свідоцтво про народження дитини, видане медичним закладом м. Донецька, не є дійсним.
Відповідно до ст.293 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути розглянуті цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що у заявника відсутня будь-яка інша можливість у позасудовому порядку вирішити питання щодо юридичного оформлення факту народження у неї дитини 11.01.2018р.
Свідок ОСОБА_3 пояснила суду, що заявник - це її подруга. Вона бачила всю її четверту вагітність, тобто заявник як переселенка мешкала у м.Мирноград Донецької області. Заявник народила дитину у лікарні ім.Вишневського у м.Донецьк 11.01.2018р. Вона особисто не їздила її провідувати у м.Донецьк. На теперішній час мешкає у м.Мирноград, м-н «Молодіжний».
Свідок ОСОБА_4 пояснила суду, що 10.01.2018р вони виїхали до м.Донецьк народжувати дитину, донька народилася 11.01.2018р. у лікарні ім.Вишневського у м.Донецьк та зараз приїхали знову до м.Мирноград.
При цьому, надаючи оцінку документу, виданому на непідконтрольній Україні території, суд враховує висновки Європейського Суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, Європейський Суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок Європейського Суду з прав людини в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, є винятком із загального принципу недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути заснована до таких дій, як наприклад реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський Суд з прав людини, зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Тому суд, як виняток, бере до уваги надані заявником документи, видані на непідконтрольній Україні території та надаю їм оцінку разом з іншими доказами по справі.
На підставі пояснень заявника, показів свідків та наданих документів, суд вважає, що заява підлягає задоволенню. Встановлення даного факту необхідне заявнику для юридичного визначення народження дитини, реалізації її права на ім'я, захисту прав, свобод та інтересів малолітньої дитини.
За змістом ч.ч.1, 2 ст.125, ч.1 ст.126 та ч.1 ст.134 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини, а походження від батька визначається за заявою матері та батька дитини, яка подається як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану після чого вносяться відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України.
На виконання ч.3 ст.317 ЦПК України, матір'ю народженої 11 січня 2018 року дитини - дівчинки, суд вважає необхідним визначити ОСОБА_1.
На пiдставi ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», гл.1 розд.III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5, ч.ч.1, 2 ст.125, ч.1 ст.126 та ч.1 ст.134 СК України, Указу Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», керуючись ст.ст.2, 4, 76-80, 265, 293, 315, 317, 319, 352, 354, 430 ЦПК України, суд,
Вимоги заявника ОСОБА_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: м-н «Молодіжний», 36/08, м.Мирноград Донецької області, 85327, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, заінтересована особа: ОСОБА_2 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, місцезнаходження за адресою: вул.Соборна, 7, м.Мирноград Донецької області, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 23127140 про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження 11 січня 2018 року у м.Донецьк Донецької області дитини - доньки у громадянки України ОСОБА_1 08.02.1984р.н., уродженки ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя І.В.Петунін