Справа № 2-а-2433/10/2470 Головуючий у 1-й інстанції: Огородник А.П.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
26 березня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Залімського І. Г. Курка О. П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Новоселицької міжрайонної Державної податкової інспекції на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" до Новоселицької міжрайонної Державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії , -
У червні 2010 року Державне підприємство "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК" (надалі - ДП "Герцаївське державне спеціалізоване лісництво АПК", позивач) звернулось до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Новоселицької міжрайонної Державної податкової інспекції (надалі - Новоселицька МДПІ, відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення, визнаня протиправними дій відповідача щодо анулювання Свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та зобов'язання поновити його дію.
Постановою від 13.12.2012 року Чернівецький окружний адміністративний суд адміністративний позов задовольнив.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. При цьому скаржник посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного їх з'ясування і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованої постанови.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, причини неявки суду не відомі.
Про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені завчасно і належним чином.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що у червні 2010 року працівниками Новоселицької МДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ДП "Герцаївське держспецлісництво АПК" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.03.2010 року.
За її результатами 08.06.2010 року складено Акт перевірки за №503/23/21419817.
У ході перевірки виявлені та відображені в Акті, зокрема, порушення підприємством п.4.1 ст.4, п.8-1.1, 8-1.2, 8-1.6, 8-1.7 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", унаслідок чого занижено ПДВ, який підлягає сплаті до бюджету.
На підставі акта перевірки 18.06.2010 року податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №472/23/0000512230/0, яким підприємству визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 122 843,00 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 81 782,00 грн. та штрафними санкціями в розмірі 41 061,00 грн.
Мотивом для таких висновків стало твердження податкового органу, що ДП "Герцаївське держспецлісництво АПК" є платником податку на загальних підставах з 01.01.2009 року в результаті виключення його з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.
Позивач, вважаючи прийняте повідомлення-рішення, а також дії відповідача щодо анулювання Свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ неправомірними, скористався правом на оскарження, звернувшись до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що державне підприємство провадить підприємницьку діяльність у сфері лісового господарства, яка відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 ст. 8.1 статті Закону України "Про податок на додану вартість", тому є всі підстави для обрання ним спеціального режиму оподаткування.
Колегія суддів погоджується із такою позицією окружного суду з огляду на наступне.
Як свідчать обставини справи та встановлено судом, Державне підприємство "Герцаївське держспецлісництво АПК" зареєстроване як юридична особа 05.04.2001 року Герцаївською районною державною адміністрацією Чернівецької області, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію №585647.
Згідно з довідкою АБ №112860 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 02.02.2009 року, основними видами діяльності підприємства за КВЕД є: 02.02.0 надання послуг у лісовому господарстві та 02.01.1 лісівництво та лісозаготівля.
Відповідно до ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" (у редакції, чинній станом на момент подання позивачем заяви до податкової інспекції про реєстрацію суб'єктом спеціального режиму оподаткування) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
За наслідками перевірки поданих позивачем документів податковим органом 01.01.2009 року йому було видано Свідоцтво №100169585 серії НБ №2052280 про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ. У Свідоцтві зазначено, що видами діяльності останнього за КВЕД є 02.02.0 та 02.01.1.
Проте, 21.05.2009 року Новоселицькою МДПІ винесено акт про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування з посиланням на п.8-1.7 ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість".
Дана норма, при цьому, жодним чином не визначає умов та причин, передбачених для анулювання раніше виданого Свідоцтва. Так, пунктом 8-1.12 ст. 8-1 Закону визначено чіткий перелік підстав, за яких свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування підлягає анулюванню, разом з тим, такої підстави як невідповідність критеріям ст. 8-1 вказаного Закону дана норма не містить.
Згідно із ст.8-1.6. Закону України "Про податок на додану вартість", сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Відповідно до ст.8-1.7. вищевказаного Закону, сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УТК ЗЕД згідно із Законом України "Про митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовлюються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
У відповідності до п. 8-1.15.3 Закону України "Про податок на додану вартість" діяльністю у сфері лісового господарства (лісництва) є залісення, вирощування і догляд за деревами або чагарниками чи вирубування дерев та/або чагарників.
Постановою Кабінету Міністрів України № 23 від 21.01.2009 року "Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" названий вид діяльності (02.01.1) включений в затверджений постановою Перелік.
У Примітці до вказаного Переліку зазначається, що обробка чи переробка продукції, одержаної в результаті діяльності у сфері сільського господарства, та обробка чи переробка та/або консервація продукції, одержаної в результаті діяльності у сфері сільського та лісового господарства, рибальства і рибництва вважається діяльністю у сфері сільського та лісового господарства, рибальства і рибництва за умови, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку на додану вартість (крім їх придбання в інших осіб).
Виходячи з вимог зазначених вище норм, спеціальний режим оподаткування може обрати підприємство, яке проводить підприємницьку діяльність як у сфері сільського господарства, так і у сфері лісового господарства, які з метою оподаткування, у розумінні Закону України "Про податок на додану вартість" прирівняні один до одного.
Тому під дію норм п.8-1.7 статті 8-1 вказаного Закону підпадає також поставка лісових ресурсів і лісоматеріалів, (не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), визначення яких наведене Лісовим кодексом України, Законом України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" № 2860-IV від 08.09.2005 року, Наказом Головної державної інспекції з карантину рослин України "Про затвердження Правил фітосанітарного контролю деревини та виробів з неї" № 65 від 06.08.2002 року, так як позивачем протягом 2008 року поставлялись товари продукти їх обробки, що прирівняні з метою оподаткування до сільськогосподарських.
Таким чином, виходячи з того, що товари зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД - група 06, код 0602 90 41 00, назва - дерева лісові - вирощуються збираються (заготовлюються) безпосередньо платником податку - основним видом діяльності якого за КВЕД є лісівництво та лісозаготівля (02.01.1), то вказане підприємство відповідно до вищевказаного пункту 8-1.15.3 Закону України «Про податок на додану вартість» та постанови Кабінету Міністрів України від № 23 21.01.2009 року, має право обрати спеціальний режим оподаткування.
Аналізуючи законодавчі та підзаконні нормативні акти, суд першої інстанції також вірно дійшов до висновку, що товари групи 44 «деревина і вироби з дерева» є продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва «дерева лісові», а тому є сільськогосподарськими товарами в розумінні вимог пункту 8-1.7 статті 8-1 Закону №168, позаяк згаданою нормою, товар «дерева лісові», вирощені безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування та ним же перероблені, у результаті чого створено новий продукт групи 44 УКТ ЗЕД - «деревина і вироби з дерева».
Закон України «Про податок на додану вартість» прямо не вказує, що сільськогосподарськими є продукти групи 44 УКТ ЗЕД - «деревина і вироби з дерева», але називає їх, за умови поставки таких продуктів, саме виробником - лісокористувачем, а відтак останні належать до сільськогосподарських товарів у разі поставки її саме виробником - лісокористувачем.
Крім того, колегія суддів враховує і ту обставину, що видачі позивачу свідоцтва передував розгляд та вивчення Новоселицькою МДПІ документів. А саме, за вимогами Положення про реєстрацію платників ПДВ, затвердженого Наказом ДПА України №7927 від 01.03.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 року за N 208/4429 (далі - Положення) податковому органу було надано інформацію щодо ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у сукупній вартості всіх товарів (послуг), заяву з виключним переліком видів діяльності сільськогосподарського підприємства, що підпадають під дію статті 8-1 Закону та входять до переліку таких видів діяльності, визначеного та оприлюдненого Кабінетом Міністрів України (підпункт 26.3 пункту 26 цього Положення), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, який містить відомості про основні види діяльності сільськогосподарського підприємства за КВЕД.
Відповідно до п. 28 Положення, орган державної податкової служби відмовляє сільськогосподарському підприємству у реєстрації його як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, якщо такий платник податків, зокрема, вказує у заяві про реєстрацію види діяльності, які не входять до визначеного та оприлюдненого Кабінетом Міністрів України повного переліку видів діяльності, що підпадають під дію статті 8-1 Закону.
Перевіривши вказані документи податковий орган прийшов до висновку про те, що позивач відповідає критеріям ст. 8-1 Закону, зауважень до документів або щодо їх достовірності відповідач не мав, однак через п'ять місяців податковий орган без проведення перевірки дійшов висновку про не відповідність діяльності позивача критеріям ст. 8-1 Закону.
Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при прийнятті спірного акту відповідач помилково анулював свідоцтво платника податку спеціального режиму оподаткування, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З підстав наведеного вище, колегія суддів дійшла висновку, що окружний суд при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для її скасування суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Новоселицької міжрайонної Державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2012 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Головуючий Кузьмишин Віталій Миколайович
Судді Залімський Ігор Геннадійович
ОСОБА_2