Єдиний унікальний номер 722/1474/17
Номер провадження 2-а/722/1/18
16 січня 2018 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
судді: Ратушенка О.М.
секретаря: Кушнір І.В.
з участю представника позивачів: ОСОБА_1
та представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 до Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області про визнання протиправним рішення, -
ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, 10.11.2017 року звернулися до Сокирянського районного суду Чернівецької області із вказаним адміністративним позовом.
Посилалися на те, що 17.07.2017 року вони звернулися до Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області з завами про передачу їм у власність земельних ділянок для ведення садівництва, надавши разом із заявами викопіювання місця розташування бажаних земельних ділянок. Проте, рішенням Корманської сільської ради №33/11-17 від 08.09.2017 року в цьому їм було відмовлено, у зв'язку з тим, що дані земельні ділянки, згідно поданих графічних матеріалів, відносяться до складу зарезервованих для учасників АТО. Оскільки згідно ч.7 ст.118 Земельного Кодексу України підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, вважають відмову сільської ради безпідставною, а прийняте рішення протиправним, у зв'язку чим просили його скасувати та зобов'язати відповідача повторно розглянути їхні заяви.
В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити, надавши пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача сільський голова Корманської сільської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, вказуючи що виконуючи соціальні ініціативи Держземагенства України щодо забезпечення земельними ділянками учасників АТО, 25.12.2017 року сільською радою було прийнято рішення про резервування земельних ділянок згідно схеми розподілу земельних ділянок учасникам АТО в урочищі «Долина» під номерами НОМЕР_8 для ведення садівництва. Оскільки згідно Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій надаються пільги щодо першочергового відведення земельних ділянок, сільською радою було прийнято рішення про відмову позивачам в наданні земельних ділянок, оскільки вони не є громадянами віднесеними до пільгової категорії.
Окрім цього, представник відповідача повідомила, що на час звернення позивачів із заявами, учасники АТО про виділення їм земельних ділянок не зверталися.
Суд, заслухавши думку учасників процесу, вивчивши та дослідивши матеріали справи, встановивши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, розглянувши справу в межах позовних вимог, прийшов до висновку про задоволення позову, з огляду на таке.
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується.
Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У відповідності до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
При цьому, з огляду на зміст пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п. «б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.1,7 ст.5 Закону України «Про особисте селянське господарство» від 15.05.2003 року №742-IV для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про наявність у позивачів можливості отримати дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 2,0 га у власність для ведення садівництва, із земель державної власності сільськогосподарського призначення, однак за умови, якщо такого права вона не використала раніше.
Згідно ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що 17.07.2017 року позивачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 звернулися до сільського голови Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області із заявами про відповідними заявами про надання їм дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з земель запасу сільськогосподарського призначення у межах населеного пункту, орієнтовною площею 0,12 га. В урочищі «Долина» для ведення садівництва.
Згідно довідок Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області №№845, 844, 848, 847, 842, 843 від 02.10.2017 року, позивачами право безоплатної приватизації земельної ділянки з цільовим призначенням для індивідуального садівництва на території сільської ради не використовувалось.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року № 898-р «Про питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції» визначено, що Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру і обласними та Київською міською державними адміністраціями за участю органів місцевого самоврядування визначаються протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.
25.12.2015 року, керуючись п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.12 Земельного Кодексу України та на виконання соціальної ініціативи Держземагенства України щодо забезпечення земельними ділянками учасників АТО, Корманською сільської радою було прийнято рішення зарезервувати земельні ділянки згідно схеми розподілу земельних ділянок учасникам АТО в урочищі «Долина» під номерами НОМЕР_8 для ведення садівництва.
Керуючись даним рішенням, 08.09.2017 року Корманською сільської радою було прийнято рішення №33/11-17, яким відмовлено в наданні дозволів на розробку проектів землеустрою, щодо передачі земельних ділянок у власність для ведення садівництва громадянам: ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у зв'язку з тим, що дані земельні ділянки згідно поданих графічних матеріалів відносяться до складу зарезервованих земельних ділянок для учасників АТО.
Відповідно до п.14 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Як встановлено під час розгляду справи, на час звернення позивачів з заявами про виділення їм земельних ділянок, учасники АТО чи громадяни інших пільгових категорій до сільської ради із аналогічними заявами не зверталися.
Таким чином, оскільки на час звернення позивачів із відповідними заявами про виділення земельних ділянок, будь-яких заяв інших осіб, які мали б відповідний статус учасника АТО чи учасника бойових дій сільська рада не отримувала, підстав для відмови позивачам у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, передбачених ч.7 ст.118 Земельного Кодексу України не було, а тому сільською радою безпідставно було відмовлено позивачам у виділенні земельних ділянок.
Керуючись ст.ст.2 -14, 72-77, 241-255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 до Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області про визнання протиправним рішення - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області №33/11-17 від 08.09.2017 року «Про відмову в наданні дозволів на розробку проектів відведення із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в урочищі «Долина».
Зобов'язати Корманську сільську раду Сокирянського району Чернівецької області розглянути заяви ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 про надання дозволу на розробку проектів відведення щодо передачі земельних ділянок у власність для ведення садівництва.
Стягнути з Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (60213 Чернівецька область, Сокирянський район, с. Кормань), ЄДРПОУ 0441749, КОАТУУ 7324085001 на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, і.п.н. НОМЕР_2, жителя АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Стягнути з Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (60213 Чернівецька область, Сокирянський район, с. Кормань), ЄДРПОУ 0441749, КОАТУУ 7324085001 на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, і.п.н. НОМЕР_3, жителя АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Стягнути з Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (60213 Чернівецька область, Сокирянський район, с. Кормань), ЄДРПОУ 0441749, КОАТУУ 7324085001 на користь ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, і.п.н. НОМЕР_4, жителя АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Стягнути з Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (60213 Чернівецька область, Сокирянський район, с. Кормань), ЄДРПОУ 0441749, КОАТУУ 7324085001 на користь ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, і.п.н. НОМЕР_5, жителя АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Стягнути з Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (60213 Чернівецька область, Сокирянський район, с. Кормань), ЄДРПОУ 0441749, КОАТУУ 7324085001 на користь ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_6, і.п.н. НОМЕР_6, жителя АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Стягнути з Корманської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області (60213 Чернівецька область, Сокирянський район, с. Кормань), ЄДРПОУ 0441749, КОАТУУ 7324085001 на користь ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_7, і.п.н. НОМЕР_7, жителя АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Сокирянський районний суд Чернівецької області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: