Справа № 826/11978/16 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Келеберда В.І.
Суддя-доповідач : Кузьменко В. В.
18 січня 2018 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Видмеденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Яблуновиця» до Державної служби геології та надр України про визнання бездіяльності протиправною, за апеляційною скаргою Приватного підприємства «Яблуновиця» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.01.2017, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо видачі спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою видобутку корисних копалин Яблуновицького родовища суглинків Оратівського району Вінницької області.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.01.2017 позов залишено без задоволення.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
В судове засідання з'явилися представники сторін. Представник апелянта підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити. Представник відповідача просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов до висновку про відсутність бездіяльності відповідача, оскільки Держгеонадра було надано відповідь стосовно прийняття доукомплектованого пакету документів та його розгляду на найближчому засіданні, та 19.04.2016 пакет документів було повернуто у зв'язку з його невідповідністю.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що Приватним підприємством «Яблуновиця» подано до Державної служби геології та надр України заяву щодо видачі спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою видобутку корисних копалин Яблуновицького родовища суглинків Оратівського району Вінницької області, яку було прийнято та зареєстровано відповідачем 28 січня 2016 року за № 1415/13/12-16.
Відповідачем у строк, встановлений законодавством 60-ти денний термін не надіслано позивачу жодного повідомлення щодо невідповідності поданих документів, чи щодо прийняття рішення про видачу або про відмову у видачі спеціального дозволу, відтак, вважаючи бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду із позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи судова колегія зазначає наступне.
Згідно з ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключно (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 2 Кодексу України про надра, завданням Кодексу є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Кодексу спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що до компетенції Кабінету Міністрів України належить питання встановлення порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання.
Державна служба геології та надр України діє відповідно до Положення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №м 1174 (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з пп. 9 п. 4 Положення Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 р. (далі - Порядок №615).
Відповідно до п.2 Порядку 615, дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.
На кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл.
П. 7 Порядку №615 встановлено, що дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на: п'ять років - на геологічне вивчення родовищ корисних копалин і геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; 20 років - на видобування корисних копалин.
Згідно з пп. 1 п. 8 Порядку без проведення аукціону дозвіл надається у разі, зокрема, видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, та подав документи на отримання спеціального дозволу не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів, а також видобування корисних копалин (для нафтогазоносних надр на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом трьох років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України - десяти років з моменту надання дозволу.
Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.
Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 60 днів (для вугільних шахт, які відповідно до законодавства вважаються малими, - протягом 30 днів) після надходження заяви разом із зазначеними документами у повному обсязі.
Документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові. Інформація про повернення документів протягом трьох робочих днів з моменту прийняття рішення про повернення розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу.
Строки на повернення пакету документів законодавством не визначено.
Апелянт вказує, що згідно п. 1 постанови КМУ «Деякі питання застосування принципу мовчазної згоди» №77 від 27.01.2010, в разі ненадання у визначений законом строк суб'єкту господарювання документа дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру через 10 робочих днів з дня закінчення строку, встановленого для видачі документа дозвільного характеру або прийняття рішення про відмову в його видачі, на підставі копії опису прийнятих документів з відміткою про дату їх прийняття.
Однак, бездіяльність - це пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретних дій (конкретної дії), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах. В нашому випадку Державна служба геології та надр України вчиняла дії щодо розгляду заяви з пакетом документів.
Як встановлено, 02.02.2016 відповідачем зроблено запит до Яблуновецької сільської ради на отримання погодження на видачу позивачу спеціального дозволу на користування надрами.
16.03.2016 відповідачем направлено позивачу лист № 3990/13/12-16 в якому повідомлялось про те, що доукомплектований 01.03.2016 пакет документів позивача опрацьовується відповідачем у встановленому порядку і буде розглянуто на найближчому засіданні Комісії з питань надракористування Державної служби геології та надр України.
Листом від 19.04.2016 № 118/171-12-16 відповідачем повернуто пакет документів ПП «Яблуновиця» на підставі його не відповідності вимогам Порядку, а саме: у пояснювальній записці не зазначено потужність підприємства з видобування корисної копалини.
Тобто Держгеонадрами на підставі чинного законодавства було повернуто пакет документів у зв'язку з невідповідністю його вимогам Порядку № 615.
19.05.2016 за № 8560/13/12-16 відповідачем отримано від позивача заяву щодо повторного розгляду документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відсутність бездіяльності відповідача, доводи апелянта спростовуються висновками суду першої інстанції, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, через що підстави для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 № 7 колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Яблуновиця» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.01.2017 у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Яблуновиця» до Державної служби геології та надр України про визнання бездіяльності протиправною - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.01.2017 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
А. Г. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено 23.01.2018