16 січня 2018 рокусправа № 804/5114/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Чумака С. Ю.,
судді: Чабаненко С.В. Юрко І.В. ,
секретар судового засідання: Федосєєва Ю.В.,
за участі представника позивача Меркулової Т.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року у справі № 804/5114/16 (суддя І інстанції Степаненко В.В.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Харківській області про визнання дій протиправними,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача стосовно складення акту від 07.07.2016 року № 0006247 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів та нарахуванню плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 324 євро.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, задовольнивши позовні вимоги.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач зазначив, що відповідач під час складення Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, розрахунку плати за проїзд, діяв не в межах своїх повноважень та не у спосіб визначений законом.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила такі обставини.
07.07.2016 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області у пункті габаритно-вагового контролю на 40 км +233м автомобільної дороги «Харків - Красноград - Перещепине» проведено зважування транспортного засобу марки RENAULT MAGNUM 480, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки FRUEHAUF T3401, номерний знак НОМЕР_2, що належить на праві власності ОСОБА_2 та яким керував ОСОБА_3
Під час проходження габаритно-вагового контролю посадовими особами відповідача встановлено, що навантаження на строєну вісь перевищує нормативно-встановлені параметри, у зв'язку з чим суб'єктом владних повноважень складені:
- акт № 0006247 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 7 липня 2016 року; (а.с. 9)
- довідка до акту № 0006247 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 7 липня 2016 року;
- розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за № 0006247 від 7 липня 2016 року. (а.с. 10)
Не погоджуючись з діями працівників відповідача по складанню зазначених документів, позивач звернувся до суду.
При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.
Позивачем способом захисту своїх прав обрано визнання протиправними дій відповідача стосовно складення акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів і нарахуванню плати за проїзд з таким перевищенням. При цьому сам розрахунок за № 0006247 від 7 липня 2016 року, яким позивачу нараховано плату за проїзд з перевищенням вагових норм в розмірі 324Є, ним не оспорюється. З огляду на вказане колегія суддів зазначає, що при оскарженні особою дій суб'єкта владних повноважень по прийняттю чи складанню певних документів, які окремо такою особою не оскаржуються, перевірці підлягають лише наявність у такого суб'єкта компетенції на вчинення таких дій і повноважень щодо їх складення, проте сам зміст таких документів перевірці не підлягає.
Згідно з приписами статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема:
- державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті;
- габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування;
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки па наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
За положеннями пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» від 26.06.2015 року № 592 утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Харківській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної служби з безпеки на транспорті" від 16.12.2015 року за № 1378-р здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що посадові особи відповідача під час вчинення оспорюваних дій мали повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт, в тому числі щодо габаритно-вагового контролю.
Згідно з частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 53 Закону України «Про дорожній рух» юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
За приписами пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку № 1567 визначений виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:
- наявність, визначених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
- виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Пункт 16 Порядку № 1567 передбачає, що під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 року за № 879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і, механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
У підпункті 4 пункту 2 Порядку № 879 наведено визначення поняття «габаритно-ваговий контроль» - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 визначено поняття "великовагові та великогабаритні транспортні засоби", якими є транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Пунктом 6 Порядку № 879 вказано, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Приписами пункту 20 Порядку № 879 передбачено, що за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністрерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 року № 1007/1207, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2013 року за № 215/24992, затверджено Порядок взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, відповідно до підпункту 5 пункту 4 якого посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку № 879).
Таким чином, посадові особи відповідача за наслідками виявлених під час здійснення рейдової перевірки порушень мали право скласти акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів і розрахунок, в якому визначити розмір плати за проїзд з таким перевищенням.
З приводу доводів апелянта стосовно ненадання відповідачем доказів проведення габаритно-вагового контролю на ділянці дороги на 40 км+233 м а/д М-29 «Харків-Красноград-Перещепине» відповідно до наказу та графіку проведення рейдових перевірок судова колегія зазначає таке.
Дійсно, згідно з приписами пунктів 12-14 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка, який складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу, і проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Так, наказом голови Укртрансбезпеки від 30 червня 2016 року № 353 затверджений графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 4 по 10 липня 2016 року, згідно якого Управління Укртрансбезпеки у Харківській області повинно було здійснювати такі перевірки, зокрема, на автодорозі М-29 «Харків-Красноград-Перещепине» (права сторона по ходу руху) 40км + 233м, тобто в тому самому місці, де і було проведено перевірку автомобіля, належного відповідачу.
Правомірність проведення перевірки також підтверджується графіком роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю на мережі доріг загального користування державного значення на липень 2016 року, в якому одним з місць такої роботи визначена автодорога М-29 «Харків-Красноград-Перещепине» (права сторона по ходу руху) 40км + 233м, та направленням на перевірку № 024342 від 04.07.2016 року, в якому зазначено ту ж ділянку дороги і відповідальних за перевірку посадових осіб - ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Таким чином, посадові особи відповідача провели перевірку згідно з приписами Порядків № 1567 і № 879 та склали акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів і розрахунок, в якому визначити розмір плати за проїзд з таким перевищенням, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які визначені чинним законодавством України.
При цьому з урахуванням обраного позивачем способу захисту апеляційний суд зазначає, що перевірка судом першої інстанції правильності самого розрахунку плати за проїзд є надлишковою та передчасною, оскільки позовні вимоги не стосувались скасування цього розрахунку, а відповідно правильність його здійснення не є предметом спору в даній справі.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обґрунтовано, апеляційна скарга відповідача, не ґрунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.
В повному обсязі постанова складена 24 січня 2018 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року у справі № 804/5114/16 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: С.Ю. Чумак
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: І.В. Юрко