Справа № 712/12469/17 Суддя (судді) першої інстанції: Пироженко (В.Д.) В.Д.
18 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 жовтня 2017 року, -
ОСОБА_1 звернувся у суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області, у якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, призначеної відповідно до Закону України «Про судову експертизу» за попередні шість місяців, відповідно до довідки Комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово - медичної експертизи» від 31.03.2017 року № 01-1-06/229 про складові заробітної плати в розмірі 90 % сум заробітної плати, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та надбавки за напруженість, складність та високу якість роботи, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування, без зміни визначення індексації пенсії (базового місяця для проведення індексації пенсії) в результаті перерахунку, а також провести нарахування та виплатити різницю пенсії за минулий час.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що відповідачем протиправно для визначення розміру його пенсії не були ураховані виплати сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та надбавки за напруженість, складність та високу якість роботи, з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 жовтня 2017 року позов задоволено.
Рішення суду умотивовано тим, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених доплат, відповідач діяв усупереч вимогам законів України.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу (з доповненнями), у якій просив скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які, за діючими правилами, нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці (компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Також, в доповненнях до апеляційної скарги апелянт звертає увагу суду на те, що позивач документи на перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням, а саме довідку про складові заробітної плати за період з 01.07.2011 року по 30.06.2013 року у 2013 році до Управління не подавав. Окрім того, під час виконання рішення суду в межах суми за один місяць, встановлено, що провести перерахунок пенсії на виконання рішення суду є неможливим, оскільки для розрахунку пенсії взяті дані станом на 27.10.2018 року, а складові заробітної плати рішенням суду зобов'язано врахувати з 01.07.2011 року по 30.06.2013 року.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 року в розмірі 90% заробітної плати.
Позивач звернувся 13 вересня 2017 року до Управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії, а саме щодо урахування при її розрахунку допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та надбавки за напруженість, складність, високу якість роботу, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До заяви було додано копію довідку КП «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 31.03.2017 року №01-1-06/229.
28 вересня 2017 року позивач отримав відмову від Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії вказаних виплат, яка обгрнутована тим, що зазначені доплати не враховуються в розрахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Уважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся у суд із даним позовом.
Обговорюючи правомірність такої відмови, колегія суддів зазначає наступне.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, на працівників державних спеціалізованих установ судових експертиз поширюються особливості матеріального та соціально - побутового забезпечення, передбачені Законом України «Про державну службу».
Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій, є Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про державну службу», які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.
Згідно змісту статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній станом на день призначення пенсії позивачу, пенсія призначається державним службовцям в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (ч. 1 ст. 40).
Частиною першою статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно пункту 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Отже, до складу заробітної плати (доходу) входять усі види виплат, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У постанові Кабінету Міністрів України № 1170 від 22.12.2010 визначено вичерпний перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. У визначеному цією постановою Уряду України переліку не зазначена матеріальна допомога на оздоровлення, надбавка за напруженість, складність та високу якість роботи.
Відповідно до положень статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію наведеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якою на момент призначення позивачу пенсії було встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Також, структура заробітної плати визначена Законом України «Про оплату праці», статтею 2 якого закріплено, що до її складу відносяться основна заробітна плата, додаткова заробітна плата (доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати, до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення, надбавки за напруженість, складність та високу якість роботи.
Отже, колегія суддів дійшла до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Зазначена правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду України від 14.05.2013 року у справі №21-125а13.
Як убачається із довідки про складові заробітної плати від 31.03.2017 року №01-06/229 на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Наведене свідчить, що, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених доплат, відповідач діяв усупереч вимогам законів України.
Окрім того, судова колегія погоджується із висновками суду першої інстанції, що вказаний розрахунок необхідно здійснити без зміни визначення індексації пенсії (базового місяця для проведення індексації пенсії), позаяк розмір пенсії внаслідок виконання рішення не є таким, що підвищився внаслідок загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні пенсії позивачу, але не був нарахований та виплачений в належному розмірі відповідачем.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 08 жовтня 2015 року у справі №569/11096/14-а.
Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції та не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
Отже, колегія суддів дійшла до висновку, що оскаржуваною відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії порушено права позивача. Таким чином, суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення позову.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України (у новій редакції від 15 грудня 2017 року) за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини 1 статті 316 КАС України (у новій редакції від 15 грудня 2017 року) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 34, 243, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області залишити без задоволення.
Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 жовтня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко
суддя О.М. Кузьмишина
суддя О.Є. Пилипенко
(Повний текст постанови складений 23 січня 2018 року.)