Копія
Справа № 822/3593/17
іменем України
22 січня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить суд:
1) визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену в листі № Ш-6432/0-2656/6-17 від 14.04.2017 року в наданні дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради, Віньковецького району, Хмельницької області;
2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2.0 га у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 13.03.2017 року звернулася з заявою до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Нетичинецької сільської ради, Віньковецького району, Хмельницької області. До заяви було додано - графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копія паспорта; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду. Вказує, що в зв'язку з тим, що відповідачем не надано жодної відповіді про стан розгляду заяви і прийняте рішення, позивачем було направлено на адресу відповідача заяву про надання інформації від 15.11.2017 року. Відповідач 23.11.2017 року повідомив, що листом ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 14.04.2017 № Б-6432/0-2656/6-17 позивача поінформовано про стан розгляду поданої ним заяви. До вказаної відповіді, відповідачем надано копію листа від 14.04.2017 № Ш-6432/0-2656/6-17, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.
Відмова мотивована тим, що земельна ділянка, з приводу якої зверталась позивач, передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.
Позивач вважає, що рішення ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про відмову в наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Нетичинецької сільської ради, Віньковецького району, Хмельницької області суперечить нормам чинного законодавства України та є протиправним.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явилась. Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце слухання справи був повідомлений належним чином. Представник відповідача подала до суду клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні. 11.01.2018 року відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вказує, що 14 березня 2017 року позивач звернулася до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,000 га за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області. За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 була надана відповідь від 14.04.2017 року № Ш-6432/0-2656/6-17, що земельна ділянка, з приводу якої вона зверталася, зарезервована для учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції.
Зазначає, що Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», передбачено першочергове відведення земельних ділянок учасникам бойових дій, інвалідів війни, учасникам війни, особам (сім'ї загиблих), на яких поширюється чинність цього Закону.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками» з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру доручено визначити земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а також забезпечити розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення і площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам та сім'ям загиблих учасників АТО.
Вказує, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області при розгляді заяви позивача діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України, а тому вважає дії відповідача правомірними та просить відмовити у задоволенні позову.
15.01.2018 року представник позивача подав до суду відповідь на відзив відповідача, в якому вказує, що викладені у відзиві обставини є безпідставними та не підтвердженими жодними доказами, оскільки що відповідно до розпорядження КМУ від 19.08.2015 року № 898-р, на яке посилається відповідач у відзиві на позовну заяву, не забороняє надання земельних ділянок іншим категоріям громадян, а лише надає першочергове право на розгляд звернень учасників АТО. Також вказує, що у відзиві відповідача взагалі не міститься інформації про звернення учасника АТО щодо відведення земельної ділянки, на яку позивачем подані документи. Також, відповідачем не надано будь-якого рішення щодо резервування конкретно цієї земельної ділянки за учасником АТО.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 13.03.2017 року позивач зверталася до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
Разом із заявою як додатки подано: копія паспорта, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 14.04.2017 року Ш-6432/0-2656/6-17 позивачу повідомлено, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 898-р на території Хмельницької області визначено земельні ділянки сільськогосподарського призначення за рахунок земель державної власності для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Повідомлено, що дана земельна ділянка з приводу якої звернулася позивач передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Тому задовільнити клопотання позивача немає можливості.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до статті 14 Конституції України та статті 373 ЦК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Статтею 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною 2 статті 22 ЗК України передбачено, що до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
При цьому, пунктом "а" частини 3 статті 22 ЗК України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до статті 33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянам у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.
Частиною 4 статті 122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом "в" частини 3 статті 116 ЗК України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин 6, 7 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Виходячи з аналізу вказаних положень законодавства, суд вважає, що перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Згідно частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2.0 гектара.
В свою чергу, відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 ЗК України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).
Позивач, при зверненні до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, подала всі необхідні документи, передбачені нормами ЗК України.
Відповідач листом від 14.04.2017 року Ш-6432/0-2656/6-17 відмовив ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, у зв'язку з тим, що вказана нею земельна ділянка передбачена для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.
Відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року за № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування доручено визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.
Суд бере до уваги лист Управління землеустрою та охорони земель від 09.01.2018 року, зареєстрований ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області за № 48/1/3-18-0.331 від 11.01.2018 року, який міститься в матеріалах справи, в якому зазначено, що земельна ділянка, щодо якої зверталася ОСОБА_4 (зона/квартал 6820680500:07:005), на момент подання нею клопотання щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не включалася до альбому-атласу з резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції на території Віньковецького району Хмельницької області та наразі не включена до останнього.
Суд враховує пояснення представника позивача, зазначені у відповіді на відзив відповідача, що ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області не надано суду жодного рішення про резервування земельних ділянок за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області для надання у власність учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників АТО.
Таким чином, обгрунтування причин відмови у задоволенні заяви позивача, викладене у листі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області від 14.04.2017 року не відповідає дійсності, оскільки зазначена земельна ділянка не була зарезервована для передачі учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Доказів на спростування цього, на час розгляду справи ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області до суду не надано, тому вказана відмова є протиправною.
Щодо решти позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Частиною 1 ст.2 КАС України вказано, серед іншого, що завданням адміністративного судочинства є вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вказана норма, у сукупності з наведеними положеннями ч.4 ст. 245 КАС України та наявністю у відповідача права діяти на власний розсуд, покладає на суд обов'язок зобов'язати відповідача вирішити питання, щодо якого звернулася позивач (заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Позивач із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, зверталася до відповідача вперше.
А тому, з огляду на викладене, з метою належного захисту прав позивача, та з метою невтручання в дискреційні повноваження відповідача, суд вважає за необхідне визначити спосіб захисту порушеного права позивача, шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області та вирішити вказане питання з урахуванням правової оцінки суду, наданої ним у цьому рішенні.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю.
Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 (32533, Хмельницька область, Віньковецький район, с.Нетечинці, вул. Травнева, 24, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29016, м. Хмельницький, вул.Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ - 39767479) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладену в листі від 14.04.2017 року № Ш-6432/0-2656/6-17, в наданні дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, та вирішити вказане питання з урахуванням правової оцінки суду, наданої ним у цьому рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (32533, Хмельницька область, Віньковецький район, с.Нетечинці, вул. Травнева, 24, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640 грн., (шістсот сорок гривень) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29016, м. Хмельницький, вул.Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ - 39767479).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду в порядку статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне рішення складене 24 січня 2018 року
Головуючий суддя /підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_5