Рішення від 24.01.2018 по справі 821/1958/17

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1958/17

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач), з вимогами до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (далі - відповідач, ліквідаційна комісія) про:

- визнання відмови ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області щодо виготовлення уточненої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та від 11 листопада 2015 року № 988, станом на 01 січня 2016 року, протиправною;

- зобов'язання ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області виготовити уточнену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням розмірів усіх складових грошового забезпечення, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та від 11 листопада 2015 року № 988, станом на 01 січня 2016 року, в наступних розмірах: посадовий оклад - 3100,00 грн.; оклад за спеціальним званням (полковник міліції) - 2400 грн.; надбавка за стаж служби (45%) - 2475,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3828,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 310,00 грн.; премія (97%) - 11749,61 грн.;

- встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання ліквідаціної комісії УМВС України в Херсонській області подати у десятиденний строк з дати набрання цим рішенням законної сили, звіт про його виконання.

14 грудня 2017 року провадження по справі було відкрито та призначено судове засідання на 11 січня 2018 року (згідно редакції Кодексу адміністративного судочинства України, яка діяла на момент надходження справи до суду), однак у зв'язку із знаходженням головуючого судді по даній справі на лікарняному, судового засідання не відбулось.

15 грудня 2017 року вступила у законну силу нова редакція Кодексу адміністративного судочинства, тому згідно пункту 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу, судом прийнято рішення про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10 січня 2018 року відповідачем було надано до суду відзив на адміністративний позов. Позивач скористався своїм правом, відповідно до приписів ст. 163 КАС України, та подав до суду 18 січня 2018 року відповідь на відзив ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач вказує, що при складанні довідки про його грошове забезпечення, як пенсіонера міліції, відповідачем не враховані види грошового забезпечення, передбачені Постановами КМУ № 1294 та № 988. Довідка складена з зазначенням складових грошового забезпечення в обмеженому розмірі, чим порушено його пенсійні права.

Відповідач стверджує, що довідка від 03 травня 2017 року № 442/19/01-2017 про грошове забезпечення позивача, яка видана ліквідаційною комісією, є такою що відповідає чинному законодавству.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази у їх сукупності, проаналізувавши норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що 12 квітня 2000 року ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 - 12 (далі - Закон № 2262 - 12).

Згідно з даними Автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України від 20 вересня 2017 року, по пенсійній справі N/A 6688 позивачу сплачується пенсія у розмірі 8284,28 грн., яка складається з наступних складових грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 130,00 грн.;

- підвищення посадового окладу (особливі умови служби) - 65,00 грн.;

- оклад за військове звання - 135,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років (35%) - 115,50 грн.;

- грошове забезпечення збільшено на 100% - 445,50 грн.;

- високі досягнення або виконання особливо важливих робіт (50%) - 222,75 грн.;

- високі досягнення або виконання особливо важливих робіт (50%) - 222,75 грн.;

- особи, які працюють в умовах режимних обмежень - (10%) - 19,50 грн.;

- надбавка за очік. пенсію - 983,31 грн.;

- за безперервну службу (70%) - 1637,52 грн.;

- премія (100%) - 3976,83 грн.;

Всього - 7953,66 грн.;

Основний розмір пенсії: 76% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі: 6044,78 грн., з урахуванням доплати - 7555,98 грн.;

- в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) - 1511,20 грн.;

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

- інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с, інвалід війни 3 гр. (ст. 7) - 393,60 грн.;

- 1 категорія ЧАЕС (під час служби) інвалід 3 гр. «А» - 284,70 грн.;

- інвалід війни 3 гр. / при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн.;

Підсумок пенсії (з надбавками) - 8284,28 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 - 12 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Тобто, з 01.01. 2016 року позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених для поліцейських.

У вересні 2017 року, у зв'язку зі зміною діючого законодавства, позивач після звернення до Пенсійного фонду України щодо надання довідки про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії, отримав та ознайомився із довідкою, складеною відповідачем від 03 травня 2017 року № 442/19/01-2017. В довідці зазначені наступні складові грошового забезпечення позивача за посадою начальника відділу Державної автомобільної інспекції Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області:

- посадовий оклад - 3100,00 грн.;

- оклад за спеціальним званням (полковник міліції) - 2400,00 грн.;

- надбавка за стаж служби (45%) - 2475,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 310,00 грн.;

- премія (1,10%) - 91,14 грн.;

Всього - 8376,14 грн.

На думку позивача довідку складено із заниженим розміром премії з 97% до 1,10 % та не враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань - 48%, що і послугувало зверненням ОСОБА_1 до суду.

05 листопада 2017 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії з проханням переглянути довідку № 442/19/01-2017 від 03 травня 2017 року та виготовити уточнену довідку із включенням у грошове забезпечення складових, які встановлені постановами КМУ № 988 та № 1294, а також встановлені у довідці відповідача № 10/1966 від 12 червня 2012 року, яка є попередньою оскаржуваній довідці.

В листі - відповіді ліквідаційна комісія, обґрунтовуючи свої дії, посилається на п. 1 Постанови № 988 від 11 листопада 2015 року, а саме на той факт, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Також, звертає увагу позивача на постанову Кабінету Міністрів України № 45, якою затверджений "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 45). Згідно з приписами пункту 5 Постанови № 45, на думку відповідача, встановлені у довідці ліквідаційної комісії розміри грошового забезпечення та надбавки, враховані у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Однак, згідно наказу МВС України № 138 від 17 лютого 2017 року посади працівників колишньої міліції прирівняні до посад працюючих поліцейських, тому посада позивача не є відповідною у розумінні тієї ситуації, яка існувала до створення Національної поліції.

Відповідач пояснює встановлення премії у розмірі 1,10% (у довідці № 1049/19/01-2017) тим, що це середній розмір премії, який виплачувався у грудні 2015 року поліцейським за прирівняною посадою та визначений листом МВС України від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017, але лист не має статусу нормативного акту законодавства, носить внутрішньовідомчий рекомендаційний характер, крім того постанова № 988 та наказ МВС України № 260 передбачають преміювання поліцейських без визначення його розміру, тому встановлення премії у вказаному розмірі є незаконним.

Ліквідаційна комісія, згідно приписів пункту 5 Постанови № 45, стверджує, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, за відповідною посадою для перерахунку пенсії - не враховуються.

Проте, в довідці відповідача від 12 червня 2012 року № 10/1966, яка встановлювала грошове забезпечення ОСОБА_1 до прийняття оскаржуваної довідки, на момент виникнення права на перерахунок пенсії (станом на 16 січня 2016 року), позивачу було враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань - 48% та премію - 97%. При цьому, Наказом МВС України № 453 від 20 квітня 2015 року були затверджені зміни до Наказу МВС України № 499, згідно яких у зв'язку з ліквідацією міліції 07 листопада 2015 року та скороченням штатів, тобто з 08 листопада 2015 року протягом двох місяців до 08 січня 2016 року виплачувались вищезазначені види грошового забезпечення та премії (встановлені Постановою № 1294 та наказом МВС України № 499).

З огляду на вказане, вбачається, що додаткові види грошового забезпечення та премія, не були скасовані на момент набуття позивачем права на перерахунок пенсії, а тому приписи п. 5 Порядку у частині не врахування додаткових видів грошового забезпечення та премій, не можуть застосовуватися до даних правовідносин.

У відзиві на адміністративний позов, відповідач звертає увагу на те, що з дня набрання чинності Постанови № 988 від 11 листопада 2015 року, Постанова № 1294 від 07 листопада 2007 року, не застосовується при визначенні грошового забезпечення поліцейських. Також, зазначена вище постанова не застосовується для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, посади яких прирівнюються до посад поліцейських.

Однак, відповідно до п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію" № 580 - 7 від 02 липня 2015 року (далі - Закон № 580 - 7), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, не дивлячись на введення в дію нового Закону “Про Національну поліцію” за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі, що стосується пенсій.

Крім того, Законом № 2262 - 12, визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на: "військовій службі, службі органах внутрішніх справ...".

Згідно зі ст. 63 Закону 2262 - 12, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Аналіз зазначеної норми законодавства дає підстави вважати, що перерахунок пенсії за Законом № 2262 - 12, в тому числі особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також за додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262 - 12, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У відповідності до п. 1 Постанови № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262 - 12 пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

До таких правових висновків дійшов ВСУ у постанові від 06 лютого 2012 року по справі № 21-318а11, зокрема зазначив, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за вказаним вище Законом здійснюється виключно шляхом внесення змін до Закону № 2262 - 12 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Приписами ст. 63 Закону № 2262 - 12, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Аналогічна позиція була висловлена ВСУ у постановах від 01 липня 2014 року по справі № 21-244а14 та від 06 лютого 2012 року по справі № 21-322а11.

Тобто, у даному випадку розмір пенсії після перерахунку не може бути менший ніж розмір пенсійного забезпечення, який був розрахований до такого перерахунку.

Як зазначено в ст. 102 Закону “Про Національну поліцію”, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

З огляду на вищевикладене, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Що стосується розрахунку показників грошового забезпечення, вказаних позивачем у адміністративному позові, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 3 Постанови № 988, затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; (в даному випадку “полковник поліції” - 2400грн.); схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 ( в даному випадку оклад за посадою складає - 3100,00 грн.).

Відповідно п. 2 Постанови № 988, виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.

Наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання” (далі - Наказ № 260) встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Розділом 2 Наказу № 260 встановлено, що оклади за спеціальними званнями поліцейським виплачуються в розмірах згідно з додатком 1 до Постанови № 988, крім курсантів ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання, прийнятих на навчання, з числа цивільних осіб (в даному випадку - 2400 грн.).

Надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до Постанови № 988, яка передбачена п. 3 Наказу № 260 (в даному випадку - 2475,00 грн.).

Надбавка за виконання особливо важливих завдань в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 48 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, яка передбачена п. 4 Наказу № 260 - 48%, що визнана відповідачем в довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 12 червня 2012 року № 10/1966 (3100+2400+2475)х48)/100=3828).

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу, яка передбачена п. 7 Наказу № 260 (в даному випадку - 310,00 грн.).

Відповідно до вимог Постанови № 988, преміювання поліцейських здійснюється керівником органу в межах асигнувань на грошове забезпечення, у відсотковому відношенні до грошового забезпечення. В данному випадку 97 % від всього грошового забезпечення, що також зазначено в довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 12 червня 2012 року № 10/1966 (3100+2400+2475+3828+310)х97)/100=11749,61).

Виходячи з наведених правових норм, суд дійшов висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 988 та № 1294 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань - 48% та премії - 97%.

Що стосується правових підстав для отримання ОСОБА_2 нової довідки про грошове забезпечення, суд зазначає наступне.

Пункт 4 Постанови ПФУ № 3 - 1 від 30 січня 2007 року наголошує на тому, що заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Отже, вказана норма встановлює право позивача самостійно отримати від відповідача довідку про складову грошового забезпечення, у разі виникнення права на перерахунок пенсії. Вказана позиція висловлена також у Постанові ВСУ від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13.

Враховуючи, що дії відповідача щодо відмови у виготовленні уточненої довідки та направленні її до ГУ ПФУ в Херсонській області, є протиправними, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 буде зобов'язання відповідача усунути вказані порушення, шляхом виготовлення та видачі позивачу уточненої довідки із зазначенням відповідних основних та додаткових видів грошового забезпечення у вище вказаних розмірах, відповідно до Постанов КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року та № 1294 від 07 листопада 2007 року.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є підставним та обґрунтованим, а тому його слід задовольнити.

Керуючись статтями 9, 14, 72 - 78, 241 - 246, 257, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати відмову ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області щодо виготовлення уточненої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та від 11 листопада 2015 року № 988, станом на 01 січня 2016 року, протиправною.

Зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Херсонській області виготовити уточнену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням розмірів усіх складових грошового забезпечення, передбачених постановами Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року та № 988 від 11 листопада 2015 року, станом на 01 січня 2016 року, а саме:

- посадовий оклад - 3100,00 грн.;

- оклад за спеціальним званням (полковник міліції) - 2400 грн.;

- надбавка за стаж служби (45%) - 2475,00 грн.;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3828,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 310,00 грн.;

- премія (97%) - 11749,61 грн.

Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання ліквідаціної комісії УМВС України в Херсонській області подати у десятиденний строк з дати набрання цим рішенням законної сили, звіт про його виконання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 10.2.4