Рішення від 22.01.2018 по справі 815/6687/17

Справа № 815/6687/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соколенко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68500) до Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області (вул.Широка, 1, смт. Тарутине, Одеська обл., 68500), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ОСОБА_2 (вул. Красна, 281, смт.Тарутине, Одеська обл., 68500), ОСОБА_3 (вул. Л.Українки, 17, смт.Тарутине, Одеська обл., 68500), ОСОБА_4 (вул. Центральна, 7, смт.Тарутине, Одеська обл., 68500) про визнання протиправною відмови у задоволенні запиту на публічну інформацію та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

18 грудня 2017 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області, в якому позивач просить суд визнати протиправною відмову сектору містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської РДА Одеської області в задоволенні запиту ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 від 20.09.2017 року на публічну інформацію щодо надання схем розміщення ТС, схем благоустрою прилеглої території, ескізів фасадів ТС за адресою: Тарутине, Одеської області, вул. Центральна (Леніна), 63 та зобов'язати задовольнити запит.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що 20.09.2017 року він разом із з жителями селища Тарутине Одеської області ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації» звернувся до Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області з запитом щодо надання в повному обсязі копій паспортів прив'язки тимчасових споруд розміщених на привокзальній площі автостанції «Тарутине» за адресою: смт.Тарутине, Одеської області, вул. Центральна (Леніна), 63. Вищевказаний запит для розгляду був направлений до сектору містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської РДА Одеської області.

Також, у позовній заяві зазначено, що з відповіді Тарутинської РДА від 02.10.2017 року № 52/01-52-інф. вбачається, що позивачу та третім особам відмовлено в надані схем розміщення ТС, схем благоустрою прилеглої території, ескізів фасадів ТС, з посиланням на ст.7 Закону, оскільки, нібито, запитувана інформація має обмежений доступ та містить конфіденційну інформацію. На думку позивача це не відповідає дійсності, в обґрунтування чого, з посиланням на абз.4 п.1.4, п.2.10, п.2.11, п.2.24 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 244 від 21.10.2011 року, позивач зазначає, що паспорт прив'язки ТС - це насамперед комплект документів, складений зі схеми розміщення ТС, виконаній на топографо-геодезичній основі м 1:500, схеми благоустрою прилеглої території, ескізів фасадів ТС у кольорі м 1:50, технічних умов, реквізитів замовника (ПІБ, адреса, контактна інформація), оформлений органом з питань містобудування та архітектури, у якого зберігається другий його примірник.

Також, позивач зазначає, що підставою для звернення до відповідача із запитом про доступ до публічної інформації стало не внесення сектором містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської РДА до інформаційної бази містобудівного кадастру відомостей паспортів прив'язки.

Як стверджує позивач, відмовляючи у задоволенні запиту, Тарутинська РДА Одеської області не вказала якому саме з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає права громадськості знати про цю інформацію в інтересах національної безпеки, економічного добробуту чи прав людини.

Враховуючи вищевикладене та посилаючись на положення ст.1, ч.2 ст.6, ч.1, ч.2 ст.7 Закону України «Про доступ до публічної інформації», п.п.2.6, 2.10, 2.11, 2.24, 2.25 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіонбуду № 244 від 21.10.2011 року, позивач просить суд визнати протиправною відмову сектору містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської РДА Одеської області в задоволенні запиту ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 від 20.09.2017 року на публічну інформацію щодо надання схем розміщення ТС, схем благоустрою прилеглої території, ескізів фасадів ТС за адресою: Тарутине, Одеської області, вул. Центральна (Леніна), 63 та зобов'язати задовольнити запит.

Ухвалою суду від 22 грудня 2017 року судом:

- залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4;

- прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1.

- відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання протиправною відмови у задоволенні запиту на публічну інформацію та зобов'язання вчинити певні дії.

- витребувано з Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області у належним чином засвідчених копіях: Положення про сектор містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області; лист сектору Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області №07 від 27.01.2017 року разом із додатками; докази направлення на адресу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 Положення про сектор містобудування, архітектури та ЖКГ райдержадміністрації, паспортів прив'язки ТС; докази того, що схема розміщення ТС, схема благоустрою прилеглої території, ескізи фасадів ТС, технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС та реквізити замовника готувалися та надавалися власноруч замовниками паспортів прив'язки ТС за власні кошти приватним архітектором, який, відповідно до пункту 2.6. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду № 244 від 21.10.2011 року, має відповідний кваліфікаційний сертифікат та на підставі статті 7 Закону України “Про доступ до публічної інформації” має обмежений доступ та містить конфіденційну інформацію та зобов'язано Тарутинську районну державну адміністрацію Одеської області надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані судом докази у строк до 10.01.2018 року.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.263 КАС України судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12 січня 2018 року засобами поштового зв'язку за вх. №804/18 до суду від Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області до суду частково надійшли витребувані ухвалою від 22.12.2017 року докази та пояснення від 05.01.2018 року №02-17/19.

22 січня 2018 року за в №1614/18 від Тарутинської районної державної адміністрації до суду надійшов відзив на адміністративний позов (а.с.52-57) з доказами отримання його копії позивачем та третіми особами (а.с.58), у якому, з посиланням на ст.54 Конституції України, ст.7, п.п.1-4 ч.1, п.п.1-4 ч.2, ч.3 ст.13, п.п.1-12 ч.1, ч.ч.2-4 ст.15, ч.1 ст.16 Закону України «Про доступ до публічної інформації», п.12 ч.1 ст.8, п.9 ч.3 ст.15 Закону України «Про авторське право і суміжні права», ст.28, ч.2 ст.29 Закону України «Про інформацію», ч.ч.2,3 ст.29, ч.ч.1-4 ст.30 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст.895 Цивільного кодексу України, п.2.11 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року за №244, відповідач просить суд залишити адміністративний позов ОСОБА_1 без задоволення. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що авторські права архітектора, який зробив схему розміщення Тимчасової споруди виконану на топографо-геодезичній основі м 1:500, схему благоустрою прилеглої території, ескізи фасадів ТС у кольорі м 1:50, охороняються, відповідно до ст. 54 Конституції України і є інформацією з обмеженим доступом, а Сектор містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області забезпечує доступ до публічної інформації, розпорядником якої він є.

Згідно п.1 ч.1 ст.263 КАС України у редакції Закону України від 03.10.2017 року №2147-VIII суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію

Відповідно до положень ч.3 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням надання Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області 22.01.2018 року відзиву на позовну заяву, враховуючи, що провадження у справі відкрито 22.12.2017 року та зважаючи на положення ст. 120 КАС України, дана справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у межах строку, визначеного ч.3 ст.263 КАС України, а саме: 22.01.2018 року.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулись до голови Тарутинської РДА Одеської області ОСОБА_6 із запитом від 20.09.2017 року, в якому відповідно до ст. ст. 3,4,10,13,15,19,20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» просили надати належним чином засвідчені копії паспортів прив'язки тимчасових споруд, які розміщені біля автостанції «Тарутине» за адресою: Тарутине, Одеської області, вул. Центральна (Леніна) 63, замовником яких були ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у повному обсязі згідно п.п.2.1, п.2.10, п.2.11 Порядку розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіонбуду №244 від 21.10.2011 року (а.с.10).

Вказаний запит зареєстрований Тарутинською районною державною адміністрацією Одеської області 27.09.2017 року, про що свідчить відповідний штамп на ньому.

02 жовтня 2017 року за №52/01-52інф Тарутинською районною держаною адміністрацією Одеської області мешканцю АДРЕСА_2 ОСОБА_9 та іншим надано відповідь на вищевказаний запит від 20.09.2017 року, у якій зазначено наступне:

«Ваш запит від 20.09.2017 щодо надання копій паспортів прив'язки тимчасових споруд (далі ТС) за адресою вулиці Леніна 63 смт. Тарутине, який надійшов до голови Тарутинської райдержадміністрації 27.09.2017 року № 52/01-52інф розглянуто.

Раніше листом сектору містобудування, архітектури та ЖКГ райдержадміністрації за № 07 від 27.01.2017 (додається) Вам була надана інформація, яка стосується суб'єкта владних повноважень, тобто сектору містобудування, архітектури та ЖКГ райдержадміністрації згідно статті 7 Закону України Про доступ до публічної інформації».

Копії усіх паспортів прив'язки ТС, засвідчені належним чином, які стосується повноважень Сектору були надіслані Вам на Вашу адресу.

Решта документації, а саме: схема розміщення ТС, схема благоустрою прилеглої території, ескізи фасадів ТС, технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС та реквізити замовника готувалися та надавалися власноруч замовниками паспортів прив'язки ТС за власні кошти приватним архітектором, який, відповідно до пункту 2.6. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду № 244 від 21.10.2011, має відповідний кваліфікаційний сертифікат та на підставі статті 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» має обмежений доступ та містить конфіденційну інформацію.» (а.с.11).

Вважаючи дії відповідача такими, що порушують положення Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині ненадання документів за запитом на публічну інформацію, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про інформацію” інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Згідно ст. 5 вказаного Закону, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Частина 3 статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Статтею 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що запит, що пройшов реєстрацію в установленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань доступу до публічної інформації.

Згідно ч.1,2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

До обов'язків розпорядників інформації, зокрема, віднесено надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію. (п.6 ч.1 ст.14 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Як вже встановлено судом, позивач у своєму запиті просив надати відповідача належним чином засвідчені копії паспортів прив'язки тимчасових споруд, які розміщені біля автостанції «Тарутине» за адресою: Тарутине, Одеської області, вул. Центральна (Леніна) 63, замовником яких були ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у повному обсязі згідно п.п.2.1, п.2.1, п.2.11 Порядку розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіонбуду №244 від 21.10.2011 року.

На запит позивача 02.10.2017 року Тарутинською РДА Одеської області надано відповідь про те, що копії усіх паспортів прив'язки ТС, засвідчені належним чином, які стосується повноважень Сектору вже були надіслані на адресу запитувачів та що решта документації має обмежений доступ та містить конфіденційну інформацію.

Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку відповіді Тарутинської РДА Одеської області на запит позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року за №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі -Порядок).

Вказаний Порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Згідно п. 2.2 Порядку замовник, який має намір встановити тимчасову споруду (надалі,- ТС) звертається до відповідного виконавчого органу ради із відповідною заявою у довільній формі про можливість встановлення ТС.

Пунктом 2.1 Порядку визначено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.

Згідно з п.2.6 Порядку для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Відповідно до п.1.4. цього Порядку, паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території; замовник - суб'єкт господарювання, який має намір розмістити ТС на підставі паспорта прив'язки ТС; схема благоустрою ТС - схема, виконана замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 із зазначенням

заходів щодо благоустрою та озеленення території, прилеглої до ТС (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами мощення тощо).

Згідно з п.2.7 та п.2.10 Порядку паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

Пунктом 2.11 Порядку визначено, що паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація).

Цей перелік документів є вичерпним.

Відповідно до п.2.12 Порядку, паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Відповідно до п.2.24 Порядку паспорт прив'язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника ТС, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури.

Як вбачається з матеріалів справи Розпорядженням Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області №294/А-2016 від 22.09.2016 року затверджено Положення про сектор містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області (а.с.27-30), до якого у подальшому були внесені зміни згідно розпорядження Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області №432/А-2016 від 06.12.2016 року (а.с.31-34).

Відповідно до п.4 цього Положення, основними завданнями сектору є забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства на території району.

Паспорт прив'язки підлягає реєстрації в журналі реєстрації паспортів прив'язки або електронному журналі органом, який його видав, з подальшим внесенням інформації про ТС до містобудівного кадастру. Відомості паспорта прив'язки вносяться органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або відповідної районної державної адміністрації в інформаційну базу містобудівного кадастру (для стаціонарних ТС) (п.п.2.16, 2.25 Порядку).

Структуру містобудівного кадастру, порядок його створення, ведення та надання інформації з містобудівного кадастру визначено Положенням про містобудівний кадастр, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року N 559 (далі - Положення про містобудівний кадастр ).

Відповідно до абз. 5 п.2 Положення про містобудівний кадастр інформаційні ресурси системи містобудівного кадастру - затверджена містобудівна, проектна та планувальна документація, склад і зміст якої визначено законодавством України у сфері містобудівної діяльності та будівельними нормами, державними стандартами і правилами, метадані про цю документацію та електронні копії містобудівної, проектної та планувальної документації, що вводяться і зберігаються в базах даних інформаційної системи містобудівного кадастру, бази геопросторових даних єдиної цифрової топографічної основи території, реєстри адрес, вулиць та інших поіменованих об'єктів, профільні набори геопросторових даних із земельного та інших видових (галузевих) кадастрів, будівельні норми, державні стандарти і правила, регламенти, інші документи та масиви документів, що підлягають реєстрації та обліку в системі містобудівного кадастру відповідно до законодавства.

Згідно п. 37 Положення про містобудівний кадастр інформація, яка міститься у містобудівному кадастрі, є відкритою та загальнодоступною, крім відомостей, що належать до інформації з обмеженим доступом. Захист інформації, яка міститься у містобудівному кадастрі, здійснюється відповідними суб'єктами інформаційних відносин відповідно до законодавства.

Відповідно до п.38 Положення про містобудівний кадастр інформація, яка міститься у містобудівному кадастрі і не має обмеження в доступі, надається суб'єкту містобудівної діяльності за його запитом. Обмеження доступу до інформації містобудівного кадастру, що є власністю держави або представляє державну чи комерційну таємницю, встановлюється у порядку, передбаченому законодавством.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач за запитом позивача, повідомив, що копії усіх паспортів прив'язки ТС, засвідчені належним чином, які стосується повноважень Сектору вже були надіслані на адресу запитувачів та що решта документації на підставі ст.7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» має обмежений доступ та містить конфіденційну інформацію.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 27.01.2017 року за №07 на виконання ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» сектором містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області надіслано на адресу позивача належно засвідчені копії дозвільних документів на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності за адресою: вул.Леніна, 63-Ж, смт. Тарутино, а саме: паспорти прив'язки замовників, які вказані в запиті позивача (а.с.43-45).

Водночас зазначено, що інші документи відповідно до ст. 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» містять конфіденційну інформацію.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Статтею 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону.

Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до пп.1,2,18,24,26,28 п.5 Положення про сектор містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області, Сектор відповідно до визначених галузевих повноважень виконує такі завдання: організовує виконання Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та здійснює контроль за їх реалізацією; забезпечує у межах своїх повноважень захист прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб; забезпечує доступ до публічної інформації, розпорядником якої він є; забезпечує у межах своїх повноважень реалізацію державної політики стосовно захисту інформації з обмеженим доступом; забезпечує захист персональних даних; здійснює інші передбачені законом повноваження.

Статтею 54 Конституції України громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності. Кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності; ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди, за винятками, встановленими законом.

Особисті немайнові права і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва - авторське право, і права виконавців, виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення - суміжні права охороняються Законом України «Про авторське право і суміжні права».

Згідно статті 7 Цього Закону суб'єктами авторського права є автори творів, зазначених у частині першій статті 8 цього Закону, їх спадкоємці та особи, яким автори чи їх спадкоємці передали свої авторські майнові права.

Відповідно до п.9,12 ч.1, ч.2 ст.8 Закону України «Про авторське право і суміжні права» об'єктами авторського права є твори у галузі науки, літератури і мистецтва, а саме: твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва; ілюстрації, карти, плани, креслення, ескізи, пластичні твори, що стосуються географії, геології, топографії, техніки, архітектури та інших сфер діяльності.

Охороні за цим Законом підлягають всі твори, зазначені у частині першій цієї статті, як оприлюднені, так і не оприлюднені, як завершені, так і не завершені, незалежно від їх призначення, жанру, обсягу, мети (освіта, інформація, реклама, пропаганда, розваги тощо).

Згідно п.3, п.4 та п.9 ч.3 Закону України «Про авторське право і суміжні права» виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти: публічну демонстрацію і публічний показ; будь-яке повторне оприлюднення творів, якщо воно здійснюється іншою організацією, ніж та, що здійснила перше оприлюднення; подання своїх творів до загального відома публіки таким чином, що її представники можуть здійснити доступ до творів з будь-якого місця і у будь-який час за їх власним вибором.

Відповідно до ст.29 Закону України «Про архітектурну діяльність» відносини, що виникають під час створення і використання об'єктів архітектури як об'єктів авторського права, регулюються Цивільним кодексом України, Законом України "Про авторське право і суміжні права", цим Законом та іншими законодавчими актами України. Об'єктами авторського права в галузі архітектури є твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва, а також плани, креслення, пластичні твори, ілюстрації, карти та ескізи, що стосуються архітектури. Особа (особи), творчою працею якої (яких) створено об'єкти архітектури як об'єкти авторського права, вважається автором (співавторами) цих об'єктів.

Згідно з ч.2, ч.5 та ч.6 ст.30 Закону України «Про архітектурну діяльність» майнові права на об'єкт архітектури як об'єкт авторського права, створений за замовленням, належать творцеві цього об'єкта або замовникові спільно, якщо інше не встановлено договором.

Автор проекту твору архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва має виключне право на участь у подальшій його реалізації, якщо інше не передбачено умовами договору із замовником або юридичною чи фізичною особою, де або в якої він працює, а також на внесення змін до не завершеного будівництвом чи збудованого твору архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва у разі зміни його функціонального призначення чи реконструкції.

Використання проекту твору архітектури, містобудування чи садово-паркового мистецтва для реалізації допускається тільки одноразово, якщо інше не обумовлено договором, згідно з яким створено проект. Повторне використання такого проекту і розробленої на його основі робочої документації здійснюється виключно за згодою автора з виплатою йому або його правонаступникам авторської винагороди.

Нормативний підхід до наведених вище норм матеріального права в контексті конкретних обставин даної справи дає підстави вважати, що схема розміщення ТС, виконана на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схема благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж, які включає паспорт прив'язки, є об'єктами авторського права, а отже, інформацію, яку вони містять, є конфіденційною інформацією з обмеженим доступом.

Тобто, така інформація (яку містять вищевказані документи) не є публічною інформацію, яка може бути надана позивачу та іншим, вказаним у запиті особам, відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

При цьому, та обставина, що відповідно до п.п.2.16, 2.25 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності до інформаційних баз містобудівного кадастру вносяться відомості паспортів прив'язки тимчасових споруд, не свідчить про те, що до цього реєстру вносяться саме схема розміщення ТС, виконана на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схема благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж, які включає паспорт прив'язки, оскільки до таких баз вносяться лише відомості паспортів прив'язки тимчасових споруд. В свою чергу, слід зазначити, що інформація, яка міститься у містобудівному кадастрі, є відкритою та загальнодоступною, крім відомостей, що належать до інформації з обмеженим доступом. Обмеження доступу до інформації містобудівного кадастру, що є власністю держави або представляє державну чи комерційну таємницю, встановлюється у порядку, передбаченому законодавством.

При цьому, як вказує відповідач у своєму відзиві на позовну заяву, на даний час при секторі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тарутинської РДА, служба містобудівного кадастру відсутня.

Однак, вказана обставина та посилання позивача в адміністративному позові на те, що сектором містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської РДА до інформаційної бази містобудівного кадастру не було внесено відомості паспортів прив'язки за адресою: Тарутине, Одеської області, вул. Центральна (Леніна), 63, судом при розгляді даної адміністративної справи не береться до уваги, оскільки відповідні дії (бездіяльність) цього суб'єкта владних повноважень, якщо позивач вважає їх неправомірними, є окремим предметом оскарження.

Стосовно надання позивачу та іншим особам реквізитів замовників (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація), суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» обсяг інформації про особу, що збирається, зберігається і використовується розпорядниками інформації, має бути максимально обмеженим і використовуватися лише з метою та у спосіб, визначений законом.

Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; 2) використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом; 3) вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб.

Зважаючи на вказані положення ст.10 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки реквізити замовників (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація) надаються саме замовниками і зберігаються у відповідача, останній має використовувати таку інформацію максимально обмежено і лише з метою та у спосіб, визначений законом, а також вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що на запит позивача та інших осіб, вказаних у запиті, відповідачем було надано належну відповідь у розумінні положень Закону України "Про доступ до публічної інформації", а отже підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 139, 241-246,263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68500) до Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області (вул.Широка, 1, смт. Тарутине, Одеська обл., 68500), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ОСОБА_2 (вул. Красна, 281, смт.Тарутине, Одеська обл., 68500), ОСОБА_3 (вул. Л.Українки, 17, смт.Тарутине, Одеська обл., 68500), ОСОБА_4 (вул. Центральна, 7, смт.Тарутине, Одеська обл., 68500) про визнання протиправною відмови у задоволенні запиту на публічну інформацію та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.М. Соколенко

.