Рішення від 23.01.2018 по справі 607/8564/17

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 607/8564/17

23 січня 2018 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баб'юка П.М., судді Дерех Н.В., судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія УМВС України в Тернопільській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія УМВС України в Тернопільській області, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні виплати одноразової грошової допомоги;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності (ІІІ групи), яка пов'язана з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС та надіслати таке рішення до Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області (ліквідаційна комісія) для проведення виплати, на підставі заяви ОСОБА_1 від 03.04.2017.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що з 10.08.1976 по 16.06.1998 він проходив службу в органах внутрішніх справ, під час проходження якої здійснював роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З 16.06.1998 звільнений з органів внутрішніх справ в запас за статтею 64 «б» (через хворобу) «Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС» наказом УМВС України в Тернопільській області від 23.06.1998 № 282о/с та на даний час являється пенсіонером.

У зв'язку з захворюванням отриманим в період проходження служби в органах внутрішніх справ та з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності.

В квітні 2017 року позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС в Тернопільської області із заявою про проведення йому виплати одноразової грошової допомоги. Однак, листом від 19.05.2017 №15/2-1674 відповідачем відмовлено у виплаті такої допомоги у зв'язку з внесенням змін до статті 23 Закону України «Про міліцію», якими скасовано право на отримання одноразової грошової допомоги пенсіонерам міліції та особам, які були залучені до заходів щодо охорони громадського порядку і боротьби зі злочинністю.

Позивач вважає відмову відповідача незаконною, з тих підстав, що позивач являється пенсіонером внутрішньої служби, а пункт 10 статті 23 Закону України «Про міліцію», який було вилучено на підставі Закону України від 13.02.2015 №208-УІІІ «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію», передбачав поширення положень пунктів 3-9 статті 23 Закону України «Про міліцію» на осіб, залучених до заходів щодо охорони громадського порядку і боротьби із злочинністю, а також на пенсіонерів міліції. Даним пунктом ніяким чином не було надано дозволу на отримання одноразової грошової допомоги пенсіонерам, зі спеціальним званням «внутрішньої служби», а отже його вилучення не забрало таке право у даної категорії осіб. Відтак позивач вважає що він має право на отримання даної допомоги.

В судове засідання позивач не прибув, подав клопотання про розгляд справи без його участі, позов підтримує повністю та просить задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав відзив на адміністративний позов, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно довідки УМВС України в Тернопільській області №10 від 03.01.2018 ОСОБА_1 з 10.08.1976 по 16.06.1998 проходив службу в органах внутрішніх справ на атестованих посадах.

Позивач з 16.06.1998 звільнений з органів внутрішніх справ в запас за статтею 64 «б» (через хворобу) «Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС» наказом УМВС України в Тернопільській області від 23.06.1998 № 282о/с та на даний час являється пенсіонером.

Згідно довідки Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 01.12.2016 №667/41-2016, позивач під час проходження служби в органах внутрішніх справ з 07.06.1986 по 18.07.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У зв'язку із захворюванням пов'язаним із виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серії АВ №0805877 від 20.01.2017.

В квітні 2017 року позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС в Тернопільської області із заявою про проведення йому виплати одноразової грошової допомоги. Однак, листом від 19.05.2017 №15/2-1674 відповідачем відмовлено у виплаті такої допомоги оскільки позивач не належав до категорії працівників міліції.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 23 Закону України «Про міліцію» (втратив чинність 07.11.2015) в редакції Закону України від 13 лютого 2015 року № 208- VIII «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції», що набрав чинності 12.03.2015, було передбачено виплату одноразової грошової допомоги в разі встановлення працівнику міліції інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» №580-VІІІ від 2 липня 2015 року.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 97 Закону України «Про національну поліцію», одноразова грошова допомога призначається та виплачується, у разі визначення поліцейському інвалідності, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання службових обов'язків під час участі в антитерористичній операції, захисту незалежні суверенітету та територіальної цілісності України.

Відповідно до частини другої статті 97 Закону України «Про національну поліцію», порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейським встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Розділом XI прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію»

Отже, статтею 23 Закону України «Про міліцію» передбачено, що право на одноразову грошову допомогу у працівника міліції виникає і у тому разі, коли інвалідність настала навіть після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходженні що і було зазначено в довідці МСЕК.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про міліцію» до працівників міліції належали особи, що проходили державну службу в підрозділах міліції, і яким відповідно до чинного законодавства було присвоєно спеціальне звання міліції.

Як слідує з матеріалів справи, 16.06.1998 позивач був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ з посади старшого інженера групи Держпожнагляду 1-ї самостійної Державної пожежної частини м. Тернопіль і мав звання майор внутрішньої служби.

У зв'язку з тим, що Законом України «Про міліцію» не передбачено виплату одноразової грошової допомоги особам, які не належали до категорії працівників міліції, підстави для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, який не був працівником міліції, відсутні.

Беручи до уваги наведене вище, суд приходить до висновку, що в позові ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП - НОМЕР_1) до Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 00032684), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія УМВС України в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Валова, 11, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ - 08592307) про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу - відмовити..

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Баб'юк П.М.

Судді: Дерех Н.В.

ОСОБА_2

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.