Рішення від 23.01.2018 по справі 817/2167/17

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 року м. Рівне №817/2167/17

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доЛіквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області

визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання повної інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області під час формування Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонеру МВС України ОСОБА_1 ; зобов'язання надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 пенсіонеру МВС України ОСОБА_1 , до якої включити, крім складових передбачених чинним законодавством України надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% від посадового окладу, надбавки за звання та надбавки за вислугу років, що становить 3710,00грн., набавку за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 50% від посадового окладу, що становить 1450,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач зазначає, що з 01.01.2016 набув право на перерахунок пенсії, гарантоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону № 900-VIII від 23.12.2015) у зв'язку з чинною станом на 01.01.2016 постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Позивач зазначає, що довідка про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яку відповідач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для здійснення перерахунку пенсії позивача, складена відповідачем без урахування всіх складових та їх розмірів такого грошового забезпечення, що є порушенням чинного законодавства. З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити в повному розмірі.

Відповідач - Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області, адміністративний позов не визнав та подав відзив на позов (а.с.24-25), в обґрунтування якого зазначив, що види грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, визначені пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45. Так, вказаним пунктом до видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії віднесені, зокрема, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Так, відповідно до вимог Порядку №45 відповідачем було виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Рівненській області Довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії №5/93 від 17.05.2017. У вказаній довідці зазначені види грошового забезпечення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України, а саме: посадовий оклад за посадою, відповідною посаді "старший оперуповноважений в ОВС відділу при ДКР МВС" - в сумі 2 900 грн.; оклад за звання "полковник міліції" - в сумі 2400 грн.; надбавка за стаж служби в розмірі 40 % до посадового окладу та окладу за звання, в розмірі 2 120 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % посадового окладу, в сумі 435 грн. Що стосується інших видів грошового забезпечення (інші щомісячні надбавки, доплати та щомісячна премія) - вказані у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами). У випадку позивача, щомісячна премія становить 74,09% обрахований середній по державі розмір премії виплачений фактично за грудень 2015 року (місяць, у якому виникло у позивача право на перерахуно кпенсії), за відповідними посадами. Інші щомісячні надбавки, доплати у вказаний період часу (грудень 2015 року) поліцейським не виплачувались. Таким чином, враховуючи вимоги Порядку №45, у відповідача були відсутні підстави включати у довідку для перерахунку пенсії позивача інших видів грошового забезпечення. Довідка виготовлена у суворій відповідності до вимог Порядку № 45. у передбачений законом строк була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, для здійснення перерахунку. На підставі викладено відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю за безпідставністю вимог.

Позивачем подано відповідь на відзив відповідача (а.с. 30), в якій зазначено, що відповідач робить безпідставний та абсолютно необґрунтований висновок про те, що довідка про перерахунок пенсії від 17.05.2017 є правильною. Звичайно, що такий висновок є неправомірним. Вказує, що в його довідці від 17.05.2017 (як і в усіх довідках пенсіонерів МВС про перерахунок пенсії) зазначається, що право на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2016, а тому не вірно посилатися на грудень 2015 року.

Ухвалою від 18.01.2018 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до положень ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши позовну заяву, відзив та відповідь на відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 11.03.2005 був звільнений з органів внутрішніх справ України на пенсію за вислугою років з посади старшого оперуповноваженого в ОВС відділу при ДКР МВС у званні полковника міліції.

Позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

17.05.2017 Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача №5/93 для перерахунку пенсії, в якій зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад за посадою, відповідною посаді "старший оперуповноважений в ОВС відділу при ДКР МВС" - в сумі 2 900 грн.; оклад за звання "полковник міліції" - в сумі 2400 грн.; надбавка за стаж служби в розмірі 40 % до посадового окладу та окладу за звання, в розмірі 2 120 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 % посадового окладу, в сумі 435 грн. (а.с.14).

Вирішуючи адміністративний спір по суті суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначаються Законом України 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262).

Відповідно до статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Вказаним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

За правилами пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку №3-1. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії, встановлені для поліцейських.

Так, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №988) визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою №988 затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 Постанови №988).

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова №1294) визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Позивач, перебуваючи на посаді від посадового окладу старшого оперуповноваженого в ОВС відділу при ДКР МВС, під час проходження служби отримував посадовий оклад; оклад за звання; надбавку за вислугу років 35% від посадового окладу, надбавки за звання; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавку за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% від посадового окладу; набавку за таємність в розмірі 15% від посадового окладу, а також премію в розмірі 69% від суми грошового забезпечення, які були встановлені йому на підставі положень Постанови №1294.

З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що Постанова №988 так само як і Постанова №1294 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ, в даному випадку позивача, і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Крім того, як зазначалося вище, Постановою №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії, не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно з Постановою №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Отже, враховуючи те, що Постановою №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за оперативно-розшукову діяльність, а їх виплата врегульована відповідно до Постанови №1294, то виплата вказаних надбавок повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував їх під час проходження служби.

Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність бездіяльності щодо не включення у довідку про грошове забезпечення позивача зазначення належних позиву надбавок, отримуваних ним у період проходження служби.

Разом з тим, оскільки конкретні суми надбавок та премії визначаються безпосередньо відповідачем, то суд, з врахуванням пункту 10 частини другої статті 245 КАС України застосовує інший спосіб захисту прав, свобод та інтересів позивача, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та підлягають до задоволенню у повному обсязі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то підстави для застосування статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (паспорт серія НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 08592282; вулиця М.Хвильового, 2, місто Рівне, 33000) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області щодо ненадання повної інформації Головному управлінню Пенсійного фонду України у Рівненській області при формуванні довідки №5/93 від 17.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , до якої включити: посадовий оклад; оклад за звання полковник міліції; надбавку за стаж служби 40% від розміру посадового окладу та окладу за звання; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавку за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% від посадового окладу; набавку за таємність в розмірі 15% від посадового окладу, а також премію в розмірі 69% від суми грошового забезпечення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 23 січня 2018 року.

Суддя Жуковська Л.А.