Ухвала від 18.01.2018 по справі 816/1113/17

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

18 січня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1113/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Довгопол М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Гнітько О.О.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника ОСОБА_1 про вжиття заходів реагування на невиконання судового рішення відповідачем у справі № 816/1113/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, третя особа - Головне управління Національної поліції в Полтавській області, про визнання протиправною бездіяльності, визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни , третя особа - Головне управління Національної поліції в Полтавській області, про визнання протиправною бездіяльності щодо не вирішення питання про визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій з моменту отримання документів; визнання незаконним та скасування рішення від 17 березня 2017 року № 1/VI/XVII/1 про відмову в наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1; зобов'язання повторно розглянути питання про визначення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 протягом одного місяця з моменту набуття судовим рішенням чинності.

Постановою суду від 06 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 17 березня 2017 року № 1/VІ/XVII/1 про відмову в наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1. Зобов'язано Комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни повторно розглянути документи щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Крім того, судом зобов'язано Комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни подати до суду звіт про виконання даної постанови в місячний термін з дня набрання постановою суду законної сили.

Постанова суду від 06 вересня 2017 року набрала законної сили 29 вересня 2017 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року призначено заяву представника позивача про вжиття заходів реагування на невиконання судового рішення відповідачем у справі № 816/1113/17 до розгляду у судовому засіданні.

У судове засідання з'явився позивач та його представник, відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Відповідно до частин 2, 4 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви представника позивача про вжиття заходів реагування на невиконання судового рішення без участі представника відповідача.

Вирішуючи вказану заяву представника позивача, суд виходить з наступного.

Аналіз положень статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України свідчить, що підставою для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб можуть бути або неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання постанови або обставини, встановлені судом за наслідками розгляду такого звіту.

Матеріалами справи підтверджено, що 29 листопада 2017 року до суду надійшов лист Управління у справах учасників антитерористичної операції Міністерства внутрішніх справи України від 23 листопада 2017 року № 23/3-1413, яким повідомлено, що на виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року (справа № 816/1113/17) Комісією Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни на засіданні 11 жовтня 2017 року повторно розглянуто матеріали щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, на якій ухвалено відмовити йому у наданні статусу учасника бойових дій /а.с. 174/.

В подальшому Міністерством внутрішніх справ України подано документи на підтвердження факту проведення такого засідання разом з копією рішення від 11 жовтня 2017 року, прийнятого за результатами повторного розгляду матеріалів щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій /а.с. 182-207/.

В ході судового засідання представник позивача наголошував на тому, що відповідний лист надано не відповідачем, а відтак не може вважатися звітом про виконання судового рішення.

Суд зазначає, що лист від 23 листопада 2017 року № 23/3-1413 про виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року у справі 816/1113/17 дійсно складено на бланку Управління у справах учасників антитерористичної операції Міністерства внутрішніх справи за підписом начальника В.В. Мельника.

Водночас суд бере до уваги, що згідно із пунктом 2 розділу І Положення про комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженого наказом МВС від 26.08.2016 № 868 (надалі - Положення № 868), комісія Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі - Комісія) утворюється в апараті МВС наказом МВС з метою реалізації заходів, пов'язаних із наданням статусу учасника бойових дій, учасника війни працівникам МВС.

Відповідно до пункту 1 розділу IV Положення № 868 Комісія складається з голови, заступника голови, секретаря та членів Комісії із числа представників структурних підрозділів МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України. За рішенням Міністра внутрішніх справ України до складу Комісії можуть також включатися представники профспілкових та інших громадських організацій (за згодою).

Пунктом 1 розділу V Положення № 868 визначено, що формою роботи Комісії є засідання, що проводяться не рідше одного разу на місяць (за наявності документів для розгляду).

Таким чином, Комісія утворюється в апараті МВС, не є юридичною особою, і формою її роботи є засідання.

У свою чергу, Положенням про Управління у справах учасників антитерористичної операції Міністерства внутрішніх справи України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.12.2015 № 1571 (надалі - Положення № 1571), передбачено, що Управління у справах учасників антитерористичної операції Міністерства внутрішніх справи України (далі - Управління) здійснює контроль та організаційно-методичне забезпечення діяльності підрозділів апарату Міністерства, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС, та забезпечує співпрацю з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ з питань реалізації соціальних прав та гарантій учасників бойових дій, членів сімей загиблих працівників, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, багатодітних сімей працівників, ветеранів органів внутрішніх справ (пункт 2 розділу І Положення). При цьому Управління відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, узагальнює результати з питань надання працівникам статусу учасника бойових дій, а також організовує реєстрацію та видачу документів, необхідних для визнання працівників учасниками бойових дій (підпункти 4, 9 пункту 1 розділу ІІІ Положення № 1571) /а.с. 200-206/.

З огляду на викладене, Управління у справах учасників антитерористичної операції Міністерства внутрішніх справи України фактично забезпечує організацію роботи Комісії.

Крім того, суд бере до уваги, що до складу Комісії, затвердженого наказом МВС України від 21.12.2015 № 1600 (в редакції наказу від 25.07.2017 № 633) /а.с. 195 - 196/, входить начальник Управління у справах учасників антитерористичної операції Мельник В.В., яким підписано лист від 23 листопада 2017 року № 23/3-1413 про виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року у справі 816/1113/17.

Виходячи з наведеного та зважаючи на те, що положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не встановлено обов'язкової форми звіту про виконання судового рішення, суд розцінює лист Управління у справах учасників антитерористичної операції Міністерства внутрішніх справи України від 23 листопада 2017 року № 23/3-1413 саме як звіт про виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду у справі 816/1113/17 від 06 вересня 2017 року.

За таких обставин у суду відсутні підстави вважати, що суб'єктом владних повноважень не подано звіт про виконання постанови.

Суд враховує, що звіт подано із пропуском встановленого судом місячного строку, однак при цьому суд виходить з того, що вказана обставина не передбачена статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України як підстава для накладення штрафу. Крім того, суд бере до уваги, що постанову суду виконано в межах місячного строку з дня набрання нею законної сили.

Відносно доводів представника позивача про те, що відповідачем фактично не виконано судове рішення, оскільки за результатами повторного розгляду матеріалів ОСОБА_1 останньому відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, суд зауважує наступне.

Так, постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року у справі 816/1113/17 зобов'язано Комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни повторно розглянути документи щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. Обов'язок відповідача прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій судовим рішенням не встановлено.

Беручи до уваги надані відповідачем документи, суд приходить до висновку, що відповідачем постанову суду у справі 816/1113/17 фактично виконано у повному обсязі, оскільки Комісією Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни на засіданні 11 жовтня 2017 року повторно розглянуто матеріали щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, про що свідчить витяг з протоколу № 4 засідання Комісії від 11 жовтня 2017, копія рішення Комісії від 11.10.2017 № 4/VI/XVII/1 /а.с. 185 - 188/.

За таких обставин, зважаючи на те, що постанову Полтавського окружного адміністративного суду у справі 816/1113/17 від 06 вересня 2017 року суб'єктом владних повноважень виконано, подано звіт про виконання, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування штрафу до керівника суб'єкта владних повноважень.

Отже, заява представника ОСОБА_1 про вжиття заходів реагування на невиконання судового рішення відповідачем у справі № 816/1113/17 задоволенню не підлягає.

Керуючись частиною 3 статті 243, статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про вжиття заходів реагування на невиконання судового рішення відповідачем у справі № 816/1113/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, третя особа - Головне управління Національної поліції в Полтавській області, про визнання протиправною бездіяльності, визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена .

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повний текст ухвали складено 23 січня 2018 року.

Суддя М.В. Довгопол