Ухвала від 23.01.2018 по справі 815/6774/17

Справа № 815/6774/17

УХВАЛА

23 січня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

за участю секретаря - Марчук Ю.В.,

за участю сторін: позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Колодіна А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду заяву представника відповідача про розгляд в порядку загального провадження справи №815/6774/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Одеської митниці державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39441717, 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21а) про визнання неправомірним наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_1) до Одеської митниці державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39441717, місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21а) про:

визнання протиправним та скасування наказу Одеської митниці Державної фіскальної служби №1156-о від 20 грудня 2017 року про звільнення ОСОБА_1;

поновлення ОСОБА_1 на роботі на посаді старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста "Чорноморський" Одеської митниці ДФС;

стягнення з Одеської митниці Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39441717) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) середнього заробітку за час вимушеного прогулу із відрахуванням загальнообов'язкових до сплати платежів з 21.12.2017 року по день винесення постанови суду;

стягнення з Одеської митниці Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39441717) моральної шкоду у розмірі 500 000 (п'ятсот тисяч) гривень за шкоду, заподіяну ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) незаконними рішеннями, діями органу державної влади.

Ухвалою суду від 09.01.2018 року адміністративний позов було прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з проведенням першого судового засідання 23 січня 2018 року о 15 годині 00 хвилин.

22.01.2018 року від відповідача надійшла заява із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження і призначення справи до розгляду за правилами загального провадження, в обґрунтування якої зазначено, що позивач просить стягнути з відповідача суму моральної шкоди у розмірі 500000 грн., яка перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб і має виняткове значення для Одеської митниці ДФС та державного бюджету України.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав зазначену заяву.

Позивач в судовому засіданні не заперечував проти задоволення вказаної заяви.

Розглянувши заяву представника відповідача із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження і призначення справи до розгляду за правилами загального провадження, вивчивши матеріали адміністративного позову в частині, що стосуються зазначеної заяви суд дійшов висновку, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:

1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;

2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;

4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.

Для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо:

1) прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію;

3) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

4) припинення за зверненням суб'єкта владних повноважень юридичних осіб чи підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців у випадках, визначених законом, чи відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

5) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо в'їзду (виїзду) на тимчасово окуповану територію;

6) оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

7) стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження;

8) типові справи;

9) оскарження нормативно-правових актів, які відтворюють зміст або прийняті на виконання нормативно-правового акта, визнаного судом протиправним і нечинним повністю або в окремій його частині;

10) інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження;

11) перебування іноземців або осіб без громадянства на території України.

Частина 4 ст. 257 КАС України визначає перелік справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження, а саме справи у спорох:

1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;

2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;

4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З аналізу зазначених норм вбачається, що КАС України встановлені вимоги щодо розгляду справ щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю. При цьому нормами КАС України врегульовано, що якщо сума такої шкоди перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - справа повинна розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження і не може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.

На підставі викладеного, враховуючи, що одним із основних принципів адміністративного судочинства, визначених ст. 2 КАС України, є диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі, суд дійшов висновку, що справа щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що не перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб може бути розглянута як в порядку спрощеного так і в порядку загального позовного провадження, виходячи з її складності або інших обставин.

Відповідно до ч.ч. 4-7 ст. 260 КАС України, якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про:

1) залишення заяви відповідача без задоволення;

2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Якщо відповідач не подасть у встановлений судом строк такі заперечення, він має право ініціювати перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження лише у випадку, якщо доведе, що пропустив строк із поважних причин.

Якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Частини друга - шоста цієї статті не застосовуються до справ, визначених пунктами 1-9 частини шостої статті 12 цього Кодексу.

Однією з позовних вимог по справі є стягнення з Одеської митниці Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39441717) моральної шкоду у розмірі 500 000 (п'ятсот тисяч) гривень за шкоду, заподіяну ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) незаконними рішеннями, діями органу державної влади, що становить 283,77 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного, враховуючи, що справа має виняткове значення для Одеської митниці ДФС та державного бюджету України. а також з урахуванням того, що дана справа не підпадає під категорію справ незначної складності, визначених пунктами 1-9 частини шостої статті 12 КАС Україниу, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача підлягає задоволенню і справа, у відповідності до ч. 6 ст. 260 КАС України, підлягає призначенню до розгляду в порядку загального позовного провадження починаючи зі стадії відкриття провадження у справі.

Разом з цим, суд зазначає, що всі подані сторонами до 23.01.2018 року письмові докази будуть враховані судом при винесенні рішення по справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 171, 179, 180, 248, 260 КАС України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Заяву представника відповідача про розгляд справи №815/6774/17 в порядку загального провадження - задовольнити.

Призначити справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Одеської митниці державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39441717, 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21а) про визнання неправомірним наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Призначити підготовче засідання на 14.02.2018 року о 10 годині 00 хвилин у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зал судових засідань № 12 (другий поверх).

Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Повідомити відповідача, що у відповідності до положень п. 12 ч. 9 ст. 171 КАС України, копію адміністративного позову з додатками він може отримати лише безпосередньо у суді.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена лише з підстав порушення правил підсудності (п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України) в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено та підписано суддею 24.01.2018 року

Суддя А.А. Радчук