Рішення від 24.01.2018 по справі 812/1857/17

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

24 січня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1857/17

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про стягнення заборгованості з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків в загальному розмірі 11 010 167,81 грн,-

ВСТАНОВИВ:

07 грудня 2017 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі - Позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (далі - відповідач, ПАТ "Лисичанськвугілля") про стягнення заборгованості з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків в загальному розмірі 11 010 167,81 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що за ПАТ «Лисичанськвугілля» виник податковий борг у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань з екологічного податку у сумі 59771277,85 грн, з рентної плати за користування надрами за видобування корисних копалин в розмірі 5 032 989,96 грн за період з 19.05.2017 по 19.11.2017. Позивачем були здійснені заходи стягнення податкового боргу, а саме 09.06.2003 відповідачу була вручена перша податкова вимога від 06.06.2003 № 1/54. Друга податкова вимога № 2/79 від 05.08.2003 була направлена листом з повідомленням 08.08.2003 та вручена посадові особі відповідача 11.08.2003. На підставі викладеного ГУ ДФС у Луганській області просить суд стягнути з відповідача податковий борг у сумі 11 010 167,81 грн з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих цього платника.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав заяву від 20.12.2017 за вх. № 32219/2017 про розгляд справи за його відсутності (арк. спр. 63).

Представник відповідача надав заяву від 24.01.2018 вх. № 2321/2018 про визнання позовних вимог у повному обсязі (арк. спр. 92), зазначивши, що вказана сума заборгованості підтверджена спеціалістами бухгалтерської служби ПАТ "Лисичанськвугілля" в повному обсязі, проте відповідач знаходиться у тяжкому фінансово - економічному стані, та не має можливості своєчасно сплачувати обов'язкові платежі, у тому числі заробітну плату працівникам товариства, яка є першочерговою.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження згідно з положеннями статті 205 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, КАС України, суд приходить до такого.

Судом встановлено, що ПАТ «Лисичанськвугілля» зареєстроване як юридична особа 21.04.2004, 16.09.2004, № запису 13811200000000049, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 08.12.2017 за № НОМЕР_1 (арк. спр. 49-58).

У відповідача за період з 19.05.2017 по теперішній час утворився податковий борг з екологічного податку та рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у загальній сумі 11 010 167,81 грн, який є основним боргом.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем подано до Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області декларації з екологічного податку за 1-3 квартал 2017 року в загальному розмірі 5 977 177,13 грн, відповідно до наступних розрахунків:

- № НОМЕР_2 від 20.04.2017 за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в розмірі 1 904 418,13 грн (код бюджетної класифікації 19010101);

- № НОМЕР_3 від 20.04.2017 за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в розмірі 75 248,91 грн (код бюджетної класифікації 19010201);

- № НОМЕР_4 від 20.04.2017 за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах в розмірі 248 062,40 грн (код бюджетної класифікації 19010301);

- № НОМЕР_5 від 26.07.2017 за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в розмірі 1 681 280,12 грн (код бюджетної класифікації 19010101);

- № НОМЕР_6 від 26.07.2017 за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в розмірі 73 982,11 грн (код бюджетної класифікації 19010201);

- № НОМЕР_7 від 26.07.2017 за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах в розмірі 56 671,25 грн (код бюджетної класифікації 19010301);

- № НОМЕР_8 від 31.10.2017 за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в розмірі 1 793 606,97 грн (код бюджетно класифікації 19010101);

- № НОМЕР_9 від 31.10.2017 за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в розмірі 76 377,72 грн (код бюджетної класифікації 19010201);

- № НОМЕР_10 від 31.10.2017 за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах в розмірі 67 530,24 грн (код бюджетної класифікації 19010301) (арк. спр. 10-18).

З розрахунку заборгованості вбачається, що заборгованість з екологічного податку у сумі 5 977 177,85 грн утворилась в результаті несплати відповідачем самостійно визначених у деклараціях.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 9 Податкового кодексу України встановлено, що екологічний податок є загальнодержавним податком.

Згідно п.п. 14.1.57 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.

Керуючись п. 240.1 ст. 240 цього кодексу, платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти.

Також, платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива. (п. 240.2 ст. 240 Податкового кодексу України)

Пунктом 249.1 статті 249 Податкового кодексу України визначено, що суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку (крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу), податковими агентами (які визначені підпунктом 241.2.1 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу). Податкові агенти, які визначені підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, обчислюють суми податку на дату подання митної декларації для митного оформлення.

Пунктом 250.1 ст. 250 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Відповідно до п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації.

Таким чином, зазначену суму узгодженого грошового зобов'язання відповідачем у встановлений законом строк сплачено не було, у зв'язку з чим у відповідача утворився податковий борг з екологічного податку у тому числі за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах за період з 19.05.2017 по 19.11.2017 у загальній сумі 5977177,85 грн .

Наявність вищевказаної заборгованості також підтверджена витягом з інтегрованої картки відповідача екологічного податку (арк. спр. 77-83).

Отже, до стягнення підлягає узгоджений податковий борг з екологічного податку у сумі 1176,27 грн за період з 19.05.2017 по 19.11.2017 (арк. спр. 19).

Крім того, ПАТ «Лисичанськвугілля» має податкову заборгованість з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин. Сума основного боргу складається з самостійно узгоджених відповідачем сум податкового боргу відповідно до наданих до ДПІ у м. Лисичанську розрахунків податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (код бюджетної класифікації 13030100) за 1-3 квартал 2017 року в загальному розмірі 5 032 989,96 грн, а саме:

ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля»:

- розрахунок №9071320797 від 21.04.2017 на суму 286 182,34 грн;

- розрахунок №9157586292 від 09.08.2017 на суму 272 222,97 грн;

- розрахунок №9227429049 від 01.11.2017 на суму 232 905,36 грн;

ВП «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» ПАТ «Лисичанськвугілля»:

- розрахунок №9071320816 від 21.04.2017 на суму 979 978,40 грн;

- розрахунок №9157586270 від 09.08.2017 на суму 1 029 887,36 грн;

- розрахунок №9227429057 від 01Л 1.2017 на суму 997 268,90 грн;

ВП «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» ПАТ «Лисичанськвугілля»:

- розрахунок №9071320777 від 21.04.2017 на суму 358 967,46 грн;

- розрахунок №9157585943 від 09.08.2017 на суму 362 629,83 грн;

- розрахунок №9227429070 від 01.11.2017 на суму 281 684,41 грн;

ВП «Шахта Привільнянська» ПАТ «Лисичанськвугілля»:

- розрахунок №9157586279 від 09.08.2017 на суму 103 403,67 грн;

- розрахунок №9227429056 від 01.11.2017 на суму 127 859,26 грн (арк. спр. 20,41).

Згідно п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Відповідно до п. 252.26 ст. 252 Податкового кодексу України порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників та контроль за справлянням рентної плати визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.

Згідно п.257.1 ст.257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу. Відповідно до п.257.2 ст.257 Податкового кодексу України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Згідно п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Таким чином, зазначену суму узгодженого грошового зобов'язання відповідачем у встановлений законом строк сплачено не було, у зв'язку з чим у відповідача утворився податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 19.05.2017 по 19.11.2017 у розмірі 5 032 989,96 грн.

Наявність вищевказаної заборгованості також підтверджена витягом з інтегрованої картки відповідача рентної плати та розрахунком суми податкового боргу (арк. спр. 42, 64-76).

Отже, до стягнення підлягає узгоджений податковий борг з рентної плати у сумі 5032989,96 грн.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податковим органом було направлено на адресу відповідача першу податкову вимогу від 06.06.2003 № 1/54, яка отримана уповноваженою особою ПАТ «Лисичанськвугілля» 11.06.2003. Друга податкова вимога № 2/79 від 05.08.2003 направлена листом з повідомленням 08.08.2003 та вручена посадовій особі відповідача 11.08.2003 (арк. спр. 44,45).

Відомостей щодо оскарження, скасування податкової вимоги суду не надано.

Згідно пункту 95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, а також те, що відповідач визнав позов суд, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про стягнення заборгованості з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків в загальному розмірі 11 010 167,81 грн задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код ЄДРПОУ 32359108, місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1) кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків у рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 11 010 167,81 грн (одинадцять мільйонів десять тисяч сто шістдесят сім гривень 81 коп.), який складається з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 5 032 898,96 грн та з екологічного податку у розмірі 5 977 177,85 грн за період з 19.05.2017 по 19.11.2017.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя ОСОБА_1