Рішення від 15.01.2018 по справі 806/3309/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2018 року м.Житомир справа № 806/3309/17

категорія 5.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панкеєвої В.А.,

секретар судового засідання Бондаренко Д.А.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" про стягнення коштів,

встановив:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулась до суду з позовом, в якому просить стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" адміністративні штрафи і санкції у сумі 204 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою НКРЕКП від 21.04.2017 № 530 на ПАТ "Коростишівгаз" за порушення пункту 3.9 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу вугільних родовищ, було накладено штраф у розмірі 102 000,00 грн. У зв'язку з несплатою штрафу у відповідності Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" нараховано пеню у сумі 102 000,00 грн. Вважає, заборгованість у сумі 204000,00 грн такою, що підлягає до примусового стягнення на підставі рішення суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі № 806/3309/17 і призначено судове засідання на 20 грудня 2017 року о 09:30.

Ухвалою суду від 20 грудня 2017 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 12 січня 2018 року о 13:30.

02 січня 2018 року представник ПАТ "Коростишівгаз" через канцелярію суду подав зустрічний позов про визнання протиправним і скасування постанови НКРЕКП від 21.04.2017 від 21.04.2017 № 530.

За результатами розгляду зустрічного позову суд ухвалою від 03.01.2018 повернув зустрічний позов відповідачу по справі у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

12 січня 2018 року в судовому засіданні закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15:20 15 січня 2018 року.

В судовому засіданні 15 січня 2018 року представник позивача позов підтримала, просила задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 02.01.2018. Відповідно до змісту відзиву, штраф на підприємство накладено безпідставно, у зв'язку з посиланням позивача на ліцензійні умови, що втратили чинність.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.04.2017 № 530 накладено штраф на ПАТ "Коростишівгаз" за порушення пункту 3.9. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затверджених постановою НКРЕ від 13.01.2010 № 12 (далі - Ліцензійні умови з розподілу) в частині дотримання вимог законодавства України, нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг, а саме ч.9 ст.14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".

Зокрема, в постанові відповідачу роз'яснено про необхідність сплати суми штрафу у 30-ти денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (а.с.13-16).

У відповідності до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0305709228213 уповноваженою особою ПАТ "Коростишівгаз" отримано постанову від 21.04.2017 № 530 10 травня 2017 року (а.с.17).

Листом від 30.05.2017 № 76 ПАТ "Коростишівгаз" звернулось до позивача з проханням про відстрочення сплати штрафу до зняття з-під арешту рахунків підприємства (а.с.19).

Відповіддю НКРЕКП від 12.06.2017 № 6375/14.1.2/7-17 повідомлено відповідача про те, що відстрочення сплати штрафу не передбачено чинним законодавством. ПАТ "Коростишівгаз" роз'яснено необхідність сплати суми штрафу до 09 червня 2017 року, у разі прострочення такої сплати буде нараховано пеню у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу за кожен прострочений день (а.с.18).

Листом від 14.06.2017 № 85/15 ПАТ "Коростишівгаз" проінформувало позивача по справі про неможливість сплати накладеного штрафу, посилаючись на арештовані рахунки підприємства (а.с.20).

НКРЕКП листом повідомило відповідача про необхідність сплатити суму штрафу і пені, в іншому випадку позивач буде змушений стягнути суму штрафу і пені за прострочення сплати в судовому порядку.

У зв'язку з несплатою ПАТ "Коростишівгаз" штрафу і пені НКРЕКП звернулось до суду з позовом про стягнення суми заборгованості.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами ч.1 ст.1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (далі - закон № 1540-19) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст.2 закону № 1540-19 регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу; діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом.

Згідно з ч.1 ст.19 Закону № 1540-19 регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Частиною 3 статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб'єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді: попередження про необхідність усунення порушень; штрафу; зупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії.

Приписами ч.4 ст.59 Закону України "Про ринок природного газу" встановлено, що регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів).

Згідно з ч.2 ст.22 Закону № 1540-19 за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; накладення штрафу; зупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії.

Відповідно до ч.9 ст.14 закону № 1540-19 рішення регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Аналізуючи норми законодавства, суд дійшов висновку, що НКРЕКП правомірно наклало штраф на ПАТ "Коростишівгаз" у зв'язку з порушенням норм чинного законодавства.

Суд критично ставиться до тверджень відповідача, що позивач при винесені постанови № 530 про застосування штрафу до підприємства керувався нормами законодавства, що втратили чинність, з огляду на наступне.

Як встановлено судом і не заперечувалось сторонами в судовому засіданні, постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13 січня 2010 року N 12 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ" втратила чинність згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 лютого 2017 року N 201, яка набрала чинності 26 березня 2017 року.

Постановою НКРЕКП від 30.06.2016 № 1209 "Про накладення штрафу на ПАТ "Коростишівгаз" встановлено порушення пункту 3.4.18 Ліцензійних умов з розподілу, які необхідно було усунути до 31.12.2014 (а.с.50-53).

Постанова НКРЕКП № 1209 оскаржувалась ПАТ "Коростишівгаз" в судовому порядку, постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03.10.2016 в задоволенні позову відмовлено. Рішення суду набрало законної сили 16 листопада 2016 року (а.с.100-114).

У зв'язку з невиконанням вимог постанови НКРЕКП від 30.06.2016 № 1209 на підставі наказу № 20 від 22.03.2017 05 квітня 2017 проведено позапланову перевірку ПАТ "Коростишівгаз" (а.с.97).

За результатами 05 квітня 2017 винесено акт позапланової перевірки № 29 щодо виконання відповідачем вимог пункту 2 постановляючої частини постанови НКРЕКП від 30.06.2016 № 1209.

Постанову НКРЕКП від 21.04.2017 № 530 винесено у зв'язку з невиконанням вимог та неусуненням порушень встановлених постановою від 30.06.2016 № 1209.

Відповідно до пунку 3.9 Ліцензійних умов з розподілу ліцензіат повинен дотримуватися вимог законодавства України, нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг.

Таким чином, позивачем в постанові № 530 зазначено порушення пункту 3.9 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу вугільних родовищ, затверджених постановою НКРЕ від 13 січня 2010 року № 12, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.

Суд звертає увагу, що спірні правовідносини між сторонами виникли з моменту прийняття постанови НКРЕКП № 1209 від 30 червня 2016 року.

У зв'язку з вищевказаним, посилання відповідача щодо застосування позивачем норм законодавства, що втратили чинність, при винесенні постанови НКРЕКП № 530 від 21.04.2017 є безпідставними.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідач постанову НКРЕКП № 530 від 21.04.2017, прийняту за результатами позапланової перевірки від 05.04.2017 в судовому порядку не оскаржив.

Зі змісту листів встановлено, що відповідач не заперечував проти необхідності сплати штрафу в розмірі 102 000,00 грн. Так, представник ПАТ "Коростишівгаз" просив відстрочити сплату штрафу і не нараховувати пеню на визначену заборгованість. Проти факту сплати такого штрафу не зауважував.

Суд звертає увагу, що обставини допущення порушення ПАТ "Коростишівгаз" законодавства, підстави притягнення останнього до відповідальності не є предметом судового розгляду даної справи, в межах якої суд констатує лише наявність чинних рішень суб'єкта владних повноважень на підставі яких заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.

Відповідно до ч.9 ст.59 Закону України "Про ринок природного газу" суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Суми штрафів у разі їх несплати стягуються в судовому порядку.

Таким чином, станом на дату розгляду даної справи постанова № 530 від 21.04.2017 є чинною, у зв'язку з чим відповідач зобов'язаний її виконати та сплатити визначену суму штрафу у розмірі 102 000,00 грн.

Щодо нарахування пені на суму штрафу, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.5 ст.22 Закону № 1540-19 суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Станом на 15.01.2018 доказів сплати штрафних санкцій ПАТ "Коростишівгаз" суду не надано.

Враховуючи суму штрафу у розмірі 102 000,00 грн, та необхідність його сплати до 09 червня 2017 року, підприємству слід нарахувати пеню 1,5 відсотка від суми штрафу, що становить (1,5%*102000,00 грн)/100= 1530 грн за кожен день прострочення. Станом на день звернення НКРЕКП до суду з позовом прострочення сплати штрафу становила 179 днів, що у зв'язку з чим сума пені обчислюється: 179 днів*1530 грн=273 870 грн.

З урахуванням норми про те, що сума нарахованої пені не може перевищувати суму штрафу, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з ПАТ "Коростишівгаз" пеню у розмірі 102000,00 грн.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, та те, що штрафні санкції і пеню в розмірі 204000,00 грн відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, а рішення на підставі якого вони накладенні є чинним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (вул.Більшовицька, 55, м.Коростишів, Житомирська область, 12500, код ЄДРПОУ 20413052) на користь Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул.Смоленська,19, м.Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) 204 000,00 грн накладеного штрафу та пені.

Стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (вул.Більшовицька, 55, м.Коростишів, Житомирська область, 12500, код ЄДРПОУ 20413052) на користь Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул.Смоленська,19, м.Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) сплачений судовий збір у розмірі 3060,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва

Повне судове рішення складене 24 січня 2018 року