Справа № 761/31762/17
Провадження № 2-а/761/179/2018
16 січня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді: Притули Н.Г.
при секретарі: Припутневич В.І.,
за участю позивача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
07 вересня 2017 року до суду надійшла зазначена позовна заява.
В позовних вимогах з врахуванням заяви від 06.11.2017 року позивач просить: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови кабінету міністрів України №15 від 18.01.2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів»; зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2017 року перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови кабінету міністрів України №15 від 18.01.2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів» у розмірі 90% від заробітної плати на підставі листа (довідки) про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років та ін.), виданого Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 14 серпня 2017 року №2/7-К296382.17/26-186 та відповідного розрахунку згідно з відповідними довідковими даними, що містяться в зазначеному листі, без обмеження пенсії граничним розміром та без врахування максимальної величини по заробітній платі на яку нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та Єдиний страховий внесок (ЄСВ).
Вимоги обгрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача та з червня 2009 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% заробітної плати. Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка була чинною на день призначення пенсії передбачала можливість здійснення перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Постановою кабінету міністрів України затверджено схему посадових окладів державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів.
Отримавши довідку про нові розміри заробітної плати на підставі зазначеної постанови позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, проте отримав відмову на тій підставі, що діючим на даний час законодавством не передбачено перерахунок пенсії державним службовцям в зв'язку з підвищенням заробітної плати.
Позивач не погоджується з відмовою відповідача, тому звернувся до суду для захисту порушеного права.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, направив до суду заперечення на заявлені вимоги в яких зазначає, що позивач дійсно перебуває в них на пенсійному обліку та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, яка була чинна до 01.01.2015 року було передбачено перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати. Згідно підпункту 1) пункту 2 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-V-ІІІ, що набрав чинності з 01.05.2016 року, вказано, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ втратив чинність, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ Закону, норма якої діє тільки при призначенні пенсії. Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-V-ІІІ та постановою кабінету міністрів України №292 від 06.04.2016 року не передбачено умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям. Також представник просив слухати справу у його відсутність.
А тому суд на підставі положень статті 205 КАС України суд продовжив розгляд справи у відсутність представника відповідача.
Вислухавши позивача, враховуючи заперечення представника відповідача, оцінивши в сукупності надані в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку про задоволення заявлених вимог за наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду в м. Києві з червня 2009 року та отримує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».
18 січня 2017 р. Кабінет міністрів України прийняв постанову № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» за якою затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році; розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців; перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці; Умови оплати праці працівників патронатних служб в державних органах; Умови оплати праці працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, і працівників Управління адміністративних будинків Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України, Управління адміністративними будинками Державного управління справами, Управління адміністративними будинками Управління справами Апарату Верховної Ради України; Порядок преміювання державних службовців, які займають посади державної служби категорії "А"; Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям.
14.08.2017 року Секретаріат уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в листі за №2/7-К296382.17/26-186 зазначив, що у відповідності до постанови кабінету міністрів України №15 від 18.01.2017 року посадовий оклад керівника самостійного управління, служби становить 8 670,00 грн., розмір надбавки до посадового окладу за 5 ранг державного службовця становить 600,00 грн.
Позивач 23.08.2017 року подав заяву про здійснення перерахунку пенсії.
Листом від 04.09.2017 року за №49520/09 Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на тій підставі, що Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ не передбачено перерахунку пенсії державним службовцям, яким пенсії призначено відповідно до Закону №3723-ХІІ.
Виходячи з положень, передбачених частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною п'ятою статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб визначений в постанові Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622.
Відповідно до пункту 4 вказаної постанови розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.
Аналогічні положення закріплені в постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка була чинною на момент звернення позивача за перерахунком пенсії.
Згідно пункту 1 цієї постанови розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Аналізуючи наведені нормативно-правові акти судприходить до висновку, що термін «обчислення» пенсії включає в себе як призначення пенсії та і її перерахунок, оскільки обчислення пенсії - це процес вирахування страхового стажу в роках, місяцях, днях. При цьому стаття 37 Закону України «Про державну службу» не містить різночитань з приводу призначення або обчислення пенсій, оскільки це два різні терміни.
Тобто, при перерахунку пенсій державних службовців, які вийшли на пенсію до 1 травня 2016 року, не може застосовуватися Закон України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу», а застосовується стаття 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», яка на сьогодні є чинною.
Тому, посилання відповідача на Закон України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» не має під собою підстав, оскільки це стосується умов призначення пенсії державним службовцям, а не її перерахунку тим, хто набув на неї прав раніше.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже при перерахунку пенсії позивачу слід застосовувати показник 90% від суми заробітної плати працюючого державного службовця.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що порядок обчислення, призначення та перерахунку пенсій містить під собою єдиний підхід, який наведений, зокрема, у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постановою правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
Також суд зазначає, що з прийняттям нового Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» змінилися істотні умови праці державних службовців, зокрема, були встановлені нові категорії посад державної служби, тому норми нового Закону не можуть розповсюджуватися на державних службовців, які набули стажу державної служби під час дії Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».
Відповідно до пунктів 10, 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Суд звертає увагу на те, що пенсію позивачу було призначення у 2009 році, тобто до набрання законної сили Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, а тому його пенсія не підлягає обмеженню максимальним розміром.
Таким чином, проаналізувавши зазначені норми діючого законодавства, суд приходить до висновку, що позивач має законом передбачене право на здійснення перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати, а позовні вимоги відповідно задоволенню.
Водночас суд не може взяти до уваги наданий позивачем розрахунок пенсії як підставу для здійснення перерахунку пенсії, оскільки нарахування пенсії покладається на органи пенсійного забезпечення.
На підстави вищевикладеного та керуючись 73, 74, 77, 241, 242, 296 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві щодо відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_3 з 01 січня 2017 року відповідно до Закону України "Про державну службу" та постанови кабінету міністрів України №15 від 18.01.2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів».
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2017 року, виходячи з розміру 90 відсотків від заробітної плати на підставі листа (довідки) Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини №2/7-К296382.17/26-186 від 14.08.2017 року, а саме: посадового окладу в розмірі 8 670,00 грн. та надбавки до посадового окладу за 5 ранг державного службовця в розмірі 600,00 грн., без обмеження максимального розміру пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 640 гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У відповідності до п.15.5 Перехідних положень КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Шевченківський районний суд міста Києва).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 24.01.2018 року
Суддя: Н.Г.Притула