Рішення від 19.01.2018 по справі 711/10569/17

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/10569/17

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2018 року м. Черкаси

Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій незаконними, зобов»язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (зареєстр. за адресою: АДРЕСА_1) 10.01.2018р. звернувся до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення по адміністративній справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій незаконними, зобов»язання вчинити певні дії.

Зазначено, що постановою Придніпровського райсуду м. Черкаси від 12.12.2017р. за результатами розгляду даної справи, визнані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 і постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», - незаконними; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і на підставі довідки ліквідаційної комісії Управлення МВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії з 01.01.2016, нарахувавши та виплативши йому одноразово недоотримані суми пенсії за минулий час з 01.01.2016 без обмеження будь-яким строком.

При цьому, заявник ОСОБА_1 вважає, що приймаючи вказане судове рішення, судом не ухвалено рішення щодо усіх його позовних вимог, які зазначені у прохальній частині позову, а саме, він просив суд, - визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 відповідно до ЗУ від 23.12.2015 №900-УІІІ, ст. 63 ЗУ від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови КМУ №988 від 11.11.2015 згідно довідки від 12.05.2017р. №2303005590 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням зазначеного у довідках УМВС України в Черкаській області від 30.01.2016 №16 та №17, - незаконними та зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, відповідно Закону України №900-УШ від 23.12.2015, ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 згідно довідки від 12.05.2017 №2303005590, з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням зазначеного у довідках УМВС України в Черкаській області від 30.01.2016 №16 та №17.

Тобто, на думку заявника, оскільки судом позовні вимоги задоволено, то слід відповідно до ст. 252 ч.1 п.1 КАСУ прийняти додаткову постанову, якою: визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 відповідно до ЗУ від 23.12.2015 №900-УІІІ, ст. 63 ЗУ від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови КМУ №988 від 11.11.2015 згідно довідки від 12.05.2017р. №2303005590 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням зазначеного у довідках УМВС України в Черкаській області від 30.01.2016 №16 та №17, - незаконними та зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, відповідно Закону України №900-УШ від 23.12.2015, ст. 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 згідно довідки від 12.05.2017 №2303005590, з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням зазначеного у довідках УМВС України в Черкаській області від 30.01.2016 №16 та №17.

Враховуючи норми КАС України в редакції ЗУ від 03.10.2017р., що діє з 15.12.2017р., Прикінцеві та Перехідні положення цього Кодексу, ст.ст. 252, 263, 243 ч.4 КАСУ, перевіривши доводи заяви ОСОБА_1 та дослідивши матеріали адміністративної справи №711/10569/17 та докази, суд вважає, що заява підлягає до задоволення за таких підстав:

встановлено, що постановою Придніпровського райсуду м. Черкаси від 12.12.2017р. за результатами розгляду даної справи, визнані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 і постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», - незаконними; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і на підставі довідки від 12.05.2017р. ліквідаційної комісії Управлення МВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії з 01.01.2016, нарахувавши та виплативши йому одноразово недоотримані суми пенсії за минулий час з 01.01.2016 без обмеження будь-яким строком.

На час розгляду заяви ОСОБА_1 вказане судове рішення не набрало законної сили, оскільки відповідачем в особі представника за довіреністю ОСОБА_2 11.01.2018р. подана апеляційна скарга.

На думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку та виплаті пенсії незаконними та зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, відповідно Закону України №900-УШ від 23.12.2015, ст. 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 згідно довідки від 12.05.2017 №2303005590, з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням зазначеного у довідках УМВС України в Черкаській області від 30.01.2016 №16 та від 30.01.2017р. №17, підлягають до задоволення.

Так, встановлено, що до ГУ ПФУ в Черкаській області управлінням МВСУ в Черкаській області була надана довідка від 12.05.2017р. №2303005590 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, який становить 6798грн. 24коп. і складається з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років та премії.

Між тим, за дослідженими матеріалами справи, а саме, - за даними довідок заступника голови ліквідаційної комісії Коваленка В.Б. від 30.01.2016р. №16 та від 30.01.2017р. №17 встановлено, що при звільненні з ОВС ОСОБА_1 були виплачені й інші нарахування - вихідна допомога, матеріальна допомога, грошова винагорода тощо, тобто, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення.

У запереченнях відповідача проти позовних вимог в цій частині, останній вважає, що підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням сум додаткових видів грошового забезпечення, що зазначені у довідках №№16 та 17, немає.

Відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Зазначеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, грошова винагорода, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Дана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 28 травня 2013 року у справі № 21-94а13, від 04 березня 2014 року у справі №21-3а14, від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15, від 20 жовтня 2015 року у справі №21-2942а15.

За викладених обставин, заява ОСОБА_1, подана в порядку ст. 252 КАСУ, підлягає до задоволення.

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 263, 243 ч.4, 262, 252, 294, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, - задовольнити.

Визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстр. та прож. АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 відповідно до ЗУ від 23.12.2015 №900-УІІІ, ст. 63 ЗУ від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови КМУ №988 від 11.11.2015 згідно довідки від 12.05.2017р. №2303005590 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням зазначеного у довідках УМВС України в Черкаській області від 30.01.2016 №16 та від 30.01.2017р. №17,- незаконними та зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, відповідно Закону України №900-УШ від 23.12.2015, ст. 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 згідно довідки від 12.05.2017 №2303005590, з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням зазначеного у довідках УМВС України в Черкаській області від 30.01.2016 №16 та від 30.01.2017р. №17.

Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Додаткове рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Додаткове рішення складено 19.01.2018р.

Головуючий: С. М. Позарецька