09.01.2018
Справа №489/5795/17
Провадження №2-а/489/76/18
09 січня 2018 року Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі головуючого - судді Рум'янцевої Н.О., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, яким просила: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення їй перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2016 року; зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; стягнути з відповідача на її користь суму заборгованості, яка виникла внаслідок перерахунку пенсії з 01.01.2016 року до прийняття рішення в цій справі та встановити судовий контроль за виконанням рішення; зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати їй перераховану пенсію в розмірі, який визначено вказаними вище законами України.
Позивач посилається на те, що протиправним є посилання відповідача на здійснення позивачу перерахунку та виплати перерахованої пенсії після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», свідченням чого є пенсійне посвідчення №10428 (а.с. 10).
03 травня 2017 року за вих. №131/05/38-2017 ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача в зв'язку наданням 07.04.2017 року за вих. №1088/03 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2016 року, що підтверджується листом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 26.10.2017 року (а.с. 12).
07 листопада 2017 року адвокат Ярошевський Г.В., який діяв в інтересах ОСОБА_1, звернувся до відповідача із адвокатським запитом, яким просив відповідача повідомити про проведення перерахунку позивачу з 01.01.2016 року, провести відповідний перерахунок, здійснити виплату різниці в пенсії, яка виникла у період з 01.01.2016 року по теперішній час, повідомити про розмір збільшеної пенсії, яку позивач буде отримувати з урахуванням перерахунку в подальшому (а.с. 14-16).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 13.11.2017 року адвоката позивача повідомлено про те, що згідно з ч. 3 та ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» із змінами та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області до головного управління надано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). З урахуванням статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 17-20).
20 листопада 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії з 01.01.2016 року, на що отримала відповідь від 22.11.2017 року про те, що у зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань в Державному бюджеті України головне управління не має можливості провести перерахунок пенсії згідно з довідками про розмір грошового забезпечення, наданими ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, а також про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 21-22, 23-24).
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 4 цієї статті визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських, що є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Процедуру здійснення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно із п. 2 вказаного Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Виходячи із аналізу Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у випадку наявності підстав для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідний державний орган протягом встановленого строку, зобов'язаний повідомити про такі підстави Пенсійний фонд України, який в свою чергу повідомляє Головні управління Пенсійного фонду України в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. В подальшому Головні управління Пенсійного фонду України в областях у встановлений термін формують відповідні списки та надсилають їх до державних органів, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які в свою чергу готують такі довідки та подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Вказані умови Порядку дотримані ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області шляхом надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача як особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Всупереч вимогам Порядку відповідач не здійснив перерахунок та виплату позивачу пенсії у відповідності до наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача як особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), яка зареєстрована 03.05.2017 року за №3057-08, а повідомив позивача про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідачем не заперечується право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а лише зазначається про неможливість його здійснення у зв'язку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За змістом ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
В даному випадку, вказаною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.
Факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством.
Підставою для повідомлення особі про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення органу Пенсійного фонду України, прийняте з цього питання.
При цьому, Верховним Судом України у постанові від 22 квітня 2014 року в справі №21-484а13 зроблено висновок про те, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган обов'язково ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначено пенсії.
В свою чергу, листами Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 13.11.2017 року та від 22.11.2017 року повідомлено позивача про відсутність коштів на перерахунок пенсії позивача, тобто рішення про перерахунок пенсії або відмови у ньому, як того вимагає закон, відповідачем не прийнято.
Таким чином, наявні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання останнього провести позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Посилання відповідача на статтю 99 КАС України щодо терміну з якого повинен проводитись перерахунок є помилковими, оскільки відповідно до статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсій не отриманих з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Такі ж самі положення містить ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 3 цієї статті встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи те, що відповідач не виконує свого обов'язку щодо проведення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, в тому числі безпосередньо за заявою позивача, то наявні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016 року.
Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати пенсію у відповідності до законодавства, суд вважає дану вимогу не обґрунтованою, оскільки право на позов виникає у особи лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому.
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 5, 241-246, 250-251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
Компенсувати ОСОБА_1, витрати по сплаті судового збору згідно Квитанції № 3 від 2911.2017р. за рахунок Державного бюджету України. Виконання судового рішення щодо повернення судового збору доручити Головному управлінню Державної казначейської служби України в Миколаївській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області в місячний строк подати звіт про виконання рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У відповідності з п. 15.5 Розділу VІІ Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Ленінського районного
суду міста Миколаєва