Рішення від 16.01.2018 по справі 487/4594/17

Справа № 487/4594/17

Провадження № 2/487/382/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

16.01.2018 року Заводський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Біцюка А.В., за участю секретаря Попович В.Б., розглянувши цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (54001, м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19) до ОСОБА_2 (54029, АДРЕСА_1) про повернення надміру виплачених державних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

31.08.2017 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що гр. ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 06.05.2015 року та відповідних довідок гр. ОСОБА_2 було призначено житлову субсидію за травень 2015 року в сумі 392 грн. 80 коп., за червень 2015 року в сумі 401 грн. 25 коп., з липня 2015 року по серпень 2015 року в сумі 401 грн. 25 коп. щомісяця, за вересень 2015 року в сумі 422 грн. 97 коп., з жовтеня 2015 року по лютий 2016 року в сумі 1363 грн. 37 коп. щомісяця, за березень 2016 року в сумі 1390 грн. 85 коп., за квітень 2016 року в сумі 2108 грн. 45 коп. В результаті обміну даними з державною податковою інспекцією було виявлено, що гр. ОСОБА_2 не задекларувала дохід ОСОБА_3 (яка входить до складу сім'ї) в сумі 1543 грн. 20 коп. під ознакою «140» (Аліменти) та було уточнено суму заробітної плати (в декларації зазначено - 21 600 грн. 00 коп., а відповідно до інформації податкової інспекції заробітна плата складала 34 746 грн. 93 коп.), які були отримані гр. ОСОБА_3 в період, за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру субсидії У зв'язку з чим виникла переплата державних коштів за період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року в сумі 948 грн. 75 коп. Гр. ОСОБА_2 була належним чином повідомлена про утворення переплати державних коштів, суму, яку потрібно повернути, та термін її повернення. Однак кошти на рахунок департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до цього часу не надходили. Вказані обставини і стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Представник позивача Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до судового засідання не з'явився, суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, наполягає на задоволенні позову, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася вчасно належним чином, причин неявки суду не повідомила.

Суд вважає за можливе ухвалити рішення про заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що гр. ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 13 Порядку призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, для призначення житлової субсидії в органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці.

Відповідно до заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 06.05.2015 року та відповідних довідок гр. ОСОБА_2 було призначено житлову субсидію за травень 2015 року в сумі 392 грн. 80 коп., за червень 2015 року в сумі 401 грн. 25 коп., з липня 2015 року по серпень 2015 року в сумі 401 грн. 25 коп. щомісяця, за вересень 2015 року в сумі 422 грн. 97 коп., з жовтеня 2015 року по лютий 2016 року в сумі 1363 грн. 37 коп. щомісяця, за березень 2016 року в сумі 1390 грн. 85 коп., за квітень 2016 року в сумі 2108 грн. 45 коп.

Відповідно до п. 8 вищезазначеного Порядку, для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня").

В результаті обміну даними з державною податковою інспекцією було виявлено, що гр. ОСОБА_2 не задекларувала дохід ОСОБА_3 (яка входить до складу сім'ї) в сумі 1543 грн. 20 коп. під ознакою «140» (Аліменти) та було уточнено суму заробітної плати (в декларації зазначено - 21 600 грн. 00 коп., а відповідно до інформації податкової інспекції заробітна плата складала 34 746 грн. 93 коп.), які були отримані гр. ОСОБА_3 в період, за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру субсидії У зв'язку з чим виникла переплата державних коштів за період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року в сумі 948 грн. 75 коп.

Відповідно до п. 20 вищезазначеного Порядку, раніше призначена субсидія припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Гр. ОСОБА_2 була належним чином повідомлена про утворення переплати державних коштів, суму, яку потрібно повернути, та термін її повернення, що підтверджується повідомленням про переплату державної соціальної допомоги/субсидії від 24.04.2017 року. Однак кошти на рахунок департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до цього часу не надходили.

За такого, суд приходить до висновку, що внаслідок подання гр. ОСОБА_2 недостовірних даних про доходи та майновий стан, нею було безпідставно отримано суму субсидії за період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року в сумі 948 грн. 75 коп., яка підлягає поверненню, а тому позовна заява Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів підлягає задоволенню в повному обсязі.

Крім того, відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України, судовий збір у розмірі 1600,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь держави, оскільки позивач, станом на дату подання позову був звільнений від сплати судового збору в порядку п.19 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 06.10.2011 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 282 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.

Стягнути з громадянина ОСОБА_2 кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 948 грн. 75 коп. (перерахувати на р/р 35414082032971 ОКПО 03194499 МФО 826013 ГУДКСУ в м. Миколаєві Миколаївської області).

Стягнути з громадянина ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір в розмірі 1600,00 грн.

Рішення може бути оскаржене позивачем протягом 30 днів з дня складання повного тексту рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.

Вказаний строк може бути поновлений судом за заявою відповідача.

Дата складання повного тексту рішення 23.01.2018 року.

Суддя Біцюк А. В.