Справа № 458/95/18
1-кс/458/7/2018
22 січня 2018 року м.Турка
Турківський районний суд Львівської області у складі:
слідчого судді: ОСОБА_1
при секретарі: ОСОБА_2
з участю начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури: ОСОБА_3 ,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Турці клопотання начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про призначення перевірки, -
22.01.2018 року начальник Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, посилаючись на те, що слідчим відділенням Турківського ВП Самбірського ВП ГУ Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12014140340000362 від 08 серпня 2014 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.197-1 КК України за фактом незаконного захоплення земельної ділянки в межах прибережно-захисної смуги біля річки Яблунька в м.Турка Львівської області, де проводяться будівельні роботи.
Проведеним оглядом берега р.Яблунька у м.Турка по вул. Молодіжній, Львівської області, встановлено, що в межах прибережно-захисної смуги проводиться самовільне будівництво.
Зважаючи на зазначене, в діях невстановлених осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.197-1 КК України. Одночасно, для встановлення істини у справі та забезпечення повноти й об'єктивності досудового розслідування необхідні спеціальні знання, не пов'язані з вирішенням правових питань, а тому необхідно отримати належний висновок компетентного органу щодо додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони земельних ресурсів в діяльності Турківської міської ради Львівської області (юридична адреса: 82500, Львівська область, м.Турка, пл. Ринок, 26, ЄРДПОУ 04056026).
Відповідно до пп.2, 4 Положення про державну екологічну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19.04.2017 року (далі Положення) Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів із запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду; установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також додержання режиму використання їх територій; використання та охорони надр.
Згідно з пп.3, 4 Положення Держекоінспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Відповідно до положення «Про Державну екологічну інспекцію у Львівській області» затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року №652 (далі - Положення) Державна екологічна інспекція у Львівській області (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Львівської області.
Відповідно до пункту 3 розділу II Положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
У свою чергу статтею 91 КПК України передбачено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню обставини, у тому числі: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид та розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Згідно ч.1 ст.92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 КПК України покладається на слідчого та прокурора.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.1 ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Так, відповідно до п.4 ч.2 ст.99 КПК України до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Згідно ч.6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст.7 цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК.
Для всебічного, повного та об'єктивного розслідування кримінального провадження виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічної інспекцією у Львівській області у межах вказаного кримінального провадження та складання за її результатами актів перевірок, оскільки це є законним способом збирання сторонами кримінального провадження доказів, необхідних для встановлення обставин кримінального провадження.
Просить надати дозвіл на проведення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Львівській області по кримінальному провадженню №12014140340000362 від 08 серпня 2014 року додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони земельних та водних ресурсів в діяльності Турківської міської ради Львівської області (юридична адреса: 82500, Львівська область, м. Турка, пл. Ринок, 26, ЄРДПОУ 04056026), в тому числі необхідно надати відповіді на наступні питання:
- визначити площу самовільно зайнятої земельної ділянки в м.Турка Львівської області по вул.Молодіжній уздовж берегу річки Яблунька;
- визначити площу прибережно-захисної смуги уздовж берега річки Яблунька в м.Турка Львівської області по вул.Молодіжній, яка самовільно зайнята;
- встановити осіб, які самовільно зайняли земельну ділянку;
- визначити розмір спричиненої шкоди.
Позапланову перевірку провести в період з 05 березня 2018 року строком 15 робочих днів по 23 березня 2018 року, включно.
У судовому засіданні начальник Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3 клопотання підтримав та дав покази.
Статтею 91 КПК України передбачено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню обставини, у тому числі: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального
правопорушення), вид та розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Згідно ч.1 ст.92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 КПК України покладається на слідчого та прокурора.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.1 ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Так, відповідно до п.4 ч.2 ст.99 КПК України до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Згідно ч.6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні
засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст.7 цього Кодексу.
Слідчий суддя, заслухавши клопотання начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3 , беручи до уваги вищевикладене, вважає, що для всебічного, повного, неупередженого проведення досудового розслідування, враховуючи, що для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, а тому необхідно призначити по кримінальному провадженні №12014140340000362 від 08.08.2014 року позапланову перевірку діяльності Турківської міської ради Львівської області щодо додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони земельних та водних ресурсів.
Проведення призначеної позапланової перевірки доручити співробітникам Державної екологічної інспекції у Львівській області. Керуючись ст. ст.36, 84-86, 91-94 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12014140340000362 від 08.08.2014 року, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.197-1 КК України, про проведення позапланової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони земельних та водних ресурсів - задовольнити.
Призначити позапланову перевірку діяльності Турківської міської ради Львівської області (юридична адреса: 82500, Львівська область, м.Турка, пл.Ринок, 26, ЄРДПОУ 04056026) щодо додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони земельних та водних ресурсів, в тому числі надати відповіді на наступні запитання:
- визначити площу самовільно зайнятої земельної ділянки в м.Турка Львівської області по вул.Молодіжній уздовж берегу річки Яблунька;
- визначити площу прибережно-захисної смуги вздовж берега річки Яблунька в м.Турка Львівської області по вул.Молодіжній, яка самовільно зайнята;
- встановити осіб, які самовільно зайняли земельну ділянку;
- визначити розмір спричиненої шкоди.
Проведення перевірки доручити Державній екологічній інспекції у Львівській області.
Позапланову перевірку провести в період з 05 березня 2018 року строком 15 робочих днів по 23 березня 2018 року, включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: