Постанова від 15.08.2012 по справі 9429/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"15" серпня 2012 р. № 2а- 9429/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про обмеження права на мирне зібрання,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд обмежити права на збори шляхом заборони ОСОБА_1 (61002, АДРЕСА_1) та іншим учасникам цієї акції проведення з 16.08.2012р. безстрокового масового заходу - мітингу в саду ім. Т.Г. Шевченка по вул. Сумській у м. Харкові.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 14.08.2012 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від ОСОБА_1 щодо проведення 14.08.2012 з 10.30 безстрокового масового заходу - мітингу в саду ім.Т.Г. ОСОБА_2 по вул. Сумській у м.Харкові , орієнтовною кількістю учасників 20 чоловік.

15.08.2012 року на засіданні узгоджувальної комісії Виконавчого комітету Харківської міської ради про розгляд повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів розглянуто вищевказане повідомлення відповідача, за результатами якого комісія вирішила вважати неможливим проведення даного масового заходу. Позивач зазначив, що орган місцевого самоврядування обґрунтовано не має змоги належно забезпечити виконання владної управлінської функції щодо організації безпеки та охорони громадського порядку у разі проведення запланованої акції та заявник не повідомив позивача завчасно про заплановану акцію.

Представник позивача в судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду. Через канцелярію суду надав суду заяву, в якій просив слухати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача, повідомлений про розгляд справи в порядку приписів ст. 38 КАС України належним чином, в судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 4 ст. 182 КАС України передбачено, що розгляд адміністративної справи про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів -невідкладно.

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі , хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Враховуючи те, що сторони повідомлені належним чином про дату , час та місце судового розгляду та те, що відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Згідно положень ч.1 статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Судом встановлено, що 14.08.2012 року на розгляд до Харківської міської ради надійшло повідомлення від ОСОБА_1 щодо проведення 14.08.2012 з10:30 безстрокової акції "За справедливу Україну" за адресою : м.Харків, сад ім. Т. Шевченка біля пам"ятнику ОСОБА_2. При проведенні акції буде застосовано звукопідсилююче обладнання, орієнтовною кількістю учасників 20 чоловік. Повідомлення було розглянуто 15.08.2012 року на засіданні узгоджувальної комісії Харківського міськвиконкому по розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів з запрошенням ОСОБА_1

Згідно з протоколом № 41, який був складений о 11-00 год. 15.08.2012 року, органом місцевого самоврядування визнано неможливим проведення безстрокової акції ОСОБА_1 в саду ім. Т. Шевченка біля пам"ятнику.

Відповідно до п. п. 3 п. "б" ч. 1 ст. 38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, вирішення питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку, відноситься до компетенції міських рад.

Згідно ч.1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Статтею 39 Конституції України визначено право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Частиною 2 ст. 39 Конституції України встановлено, що обмеження права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватись судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадянського порядку -з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Зазначене положення Конституції України повністю кореспондується з нормою міжнародного права - ст. 11 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.

Разом з тим, аналізуючи положення наведених норм права, суд не знаходить підстав для того, щоби залишити поза увагою і приписи ч. 2 ст. 39 Конституції України, згідно з якими обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку -з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Стаття 182 КАС України наділяє органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування правом звертатись до суду з позовною заявою про заборону зборів, мітингів, походів, чи про інше обмеження права на мірні зібрання ( щодо місця чи часу їх проведення тощо).

За вимогами частини 5 ст.182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Конституції України, вказано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно листа Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради №03-05-705 від 10.08.2012 р. у саду ім. Т.Г. Шевченка у м. Харкові на підставі рішення сесії Харківської міської ради від 23.12.2011р. №562/11 та графіку виставково-ярмаркової діяльності на 2012 рік, у період з 14 по 19 серпня 2012 року відбудуться виставочні заходи: «Свято меду»(сад імені ОСОБА_2) та виставка квітів з 21 по 23 серпня 2012 року (сад імені ОСОБА_2) . Відповідно до листа Департаменту транспорту і зв'язку Харківської міської ради №1827/0/78-12 від 15.08.2012 року вул. Сумська є основною транспортною магістраллю міста із значною інтенсивністю руху транспорту у тому числі громадського. Проведення заявлених масових заходів може ускладнити рух транспорту у зв'язку з можливим виходом учасників акції на проїзну частину , що збільшить ймовірність випадків дорожньо-транспортних пригод.

Згідно листа ХМУ ГУ МВС України в Харківській області №38/1357 від 14.08.2012 року проведення вказаного масового заходу викличе суттєві труднощі в забезпеченні охорони громадського порядку , оскільки у будні дні на території прилеглої до місця проведення заходів перебуває велика кількість мешканців та гостей міста, дуже інтенсивний рух автотранспорту і проведення заходів з перебуванням великої кількості громадян, та встановлення наметів може викликати негативну реакцію та обґрунтоване обурення громадян. Також у листі зазначено, що відповідно до листа з Департаменту підприємства та споживчого ринку Харківської Міськради від 06.08.2012 № 03-05-666, до святкування річниці визволення міста Харкова, Дня Прапора України та Дня незалежності України на алеях саду ім. Т.Г. Шевченка відбудуться ярмаркові заходи та очікується прибуття великої кількості людей.

Крім того із повідомлення про проведення відповідачем заходу вбачається, що для досягнення мети акції, проведення останньої супроводжуватиметься використанням звукопідсилюючого обладнання.

Згідно листа ХМУ ГУ МВС України в Харківській області №38/1357 від 14.08.2012 року та листа з Департаменту підприємства та споживчого ринку Харківської Міськради від 06.08.2012 № 03-05-666 у серпні через святкові дні у м.Харкові прогнозується перебування великої кількості громадян особливо у парку ОСОБА_2, який є місцем відпочинку для громадян , як у святкові дні , так і у будні.

Суд зазначає, що використання звукопідсилюючої техніки під час проведення масового заходу у парку ім. Т.Г.Шевченка створить негативні умови праці для відпочиваючих людей у парку та по вул. Сумській, вздовж якої знаходиться ряд будівель та домів.

Рішенням Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року у справі №1-30/2001 встановлено, що Положення частини першої статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення.

Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.

Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.

Проте, в порушення вказаних вище норм, відповідачем не дотримано вимог щодо за завчасного повідомлення про проведення запланованої акції.

Суд зазначає, що саме на позивача законодавцем покладено обов'язок забезпечення громадського порядку при проведенні запланованих відповідачем мирних зібрань, мітингів, походів, демонстрацій чи інших мирних зібрань і вказаний обов'язок має бути виконаний суб'єктом владних повноважень шляхом вжиття відповідних організаційних, правових та інших заходів, спрямованих на організацію безпеки здоров'я та життя громадян, належного захисту прав громадян на безпечне та безперешкодне пересування містом тощо.

Суд відмічає, що зібраними по справі доказами підтверджується існування достатньо обґрунтованого припущення вважати, що з запланованої акції у м.Харкові вбачається , що проведення заходу призведе до порушення громадського порядку, яке виявляється в перешкоджанні вільному доступу громадян до будівель, поруч з якими планується проведення заходу; порушенні нормального руху транспортних засобів на ділянках доріг, наближених до місця проведення заходу; порушенні тиші та спокою відпочиваючих у місці проведення зібрання та як наслідок створення несприятливих умов праці у прилеглих будівлях та проживання у житлових будинках, прилеглих до місця проведення акції протесту та неможливість забезпечення органом місцевого самоврядування громадського порядку та дотримання прав і інтересів членів територіальної громади в разі проведення спірного масового заходу.

Таким чином, виходячи з дотримання справедливого балансу між забезпеченням прав і інтересів мешканців територіальної громади міста Харкова та прав і свобод відповідача на мирні зібрання, суд не знаходить підстав для висновку, що заплановані відповідачами масові заходи узгоджуються з інтересами мешканців територіальної громади міста Харкова, які не приймають участі в цих заходах, в частині реалізації права на відпочинок і розумно безперешкодне пересування містом під час користування загальним транспортом, маршрути якого пролягають вищевказаною ділянкою.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно з ч.6 ст.182, п.6 ч.1 ст.256 КАС України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови по даній справі.

Керуючись ст.ст.8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ст.ст.158-163, ст.182, ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Харківської міської ради до ОСОБА_1 про обмеження права на мирне зібрання -задовольнити у повному обсязі.

Обмежити права на збори шляхом заборони ОСОБА_1 (61002, АДРЕСА_1) та іншим учасникам цієї акції проведення з 16.08.2012р. безстрокового масового заходу - мітингу в саду ім. Т.Г. Шевченка по вул. Сумській у м. Харкові.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова виготовлена 15 серпня 2012 року.

Суддя Шляхова О.М.