Справа № 810/2162/17 Суддя (судді) першої інстанції: Василенко Г.Ю.
16 січня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району до Головного державного інспектора Головного управління Держпраці у Київській області Шандурської Вікторії Станіславівни, Головного управління Держпраці у Київській області про визнання протиправними та скасування наказу і припису, визнання дій неправомірними, -
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Центральна районна лікарня Києво-Святошинського району з позовом до Головного управління Держпраці у Київській області, Головного державного інспектора Головного управління Держпраці Шандурської Вікторії Станіславівни, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ про призначення позапланової перевірки №174 від 24.01.2017; визнати неправомірними дії головного державного інспектора Головного управління Держпраці Шандурської В.С. щодо проведення позапланової перевірки у період з 30.01.2017 по 31.01.2017; визнати протиправним та скасувати припис від 31.01.2017 №10-93/84-58.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії головного державного інспектора Головного управління Держпраці у Київській області Шандурської Вікторії Станіславівни щодо проведення позапланової перевірки Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району у період з 30.01.2017 по 31.01.2017. Визнано протиправним та скасовано припис головного державного інспектора Головного управління Держпраці у Київській області Шандурської Вікторії Станіславівни №10-93/84-58 від 31.01.2017.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та винести нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. На думку апелянта, оскаржувана постанова винесена судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В своїй апеляційній скарзі апелянт наголошує, що ним не було порушено порядок проведення перевірки, оскільки позаплановий захід було здійснено за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю).
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, проте у судове засідання не з'явилися та про причини неявки суду не повідомили. За таких обставин колегія суддів, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 312 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, та перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, 24 січня 2017 року перший заступник начальника управління Держпраці у Київській області, на підставі звернення професійної спілки працівників охорони здоров'я від 23 грудня 2016 року за №05-07/448, доручення на проведення позапланової перевірки Державної служби України з питань праці від 13 січня 2017 року №375/4.3./4.3-ДП-17 та наказу Головного управління у Київській області за №174 від 24 січня 2017 року, видав направлення за №149 від 24 січня 2017 року про проведення позапланової перевірки в Центральній районній лікарні Києво-Святошинського району Київської області, яким уповноважив головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління з питань праці Головного управління Держпраці у Київській області Шандурську В.С. провести в період з 26 січня по 31 січня 2017 року позапланову перевірку дотримання законодавства про працю в Центральній районній лікарні Києво-Святошинського району Київської області.
За результатами перевірки 31 січня 2017 року складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування №10-93/84. Головний лікар ОСОБА_4 та головний бухгалтер ОСОБА_5 Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району відмовилися підписувати, про що було зроблено відповідний запис.
Під час проведення перевірки відповідачем -2 виявлено ряд порушень вимог трудового законодавства, зокрема: порушення вимог ст.31 КЗпП України, оскільки бухгалтер ОСОБА_6, керівник групи обліку розрахункового відділу ОСОБА_7 та провідний спеціаліст - бухгалтер розрахункового відділу ОСОБА_8 виконують роботи не передбачені умовами діючих посадових інструкцій; порушення вимог п.1.3; 1.6 розділу 1, п.4.4.1; 4.4.2; 4.4.9 розділу ІV діючого статуту ЦРЛ Києво-Святошинського району.
У зв'язку з вищевикладеними порушеннями відповідачем - 2 винесено припис за №10-93/84-58 від 31 січня 2017 року.
Вважаючи наказ Головного управління у Київській області за №174 від 24 січня 2017 року про проведення позапланової перевірки в Центральній районній лікарні Києво-Святошинського району Київської області та припис за №10-93/84-58 від 31 січня 2017 року незаконними, такими, що винесені з порушенням вимог чинного законодавства, позивач звернувся до суду із даними адміністративним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що звернення про проведення позапланової перевірки було подано неналежною особою, в ньому не зазначено чиї саме права порушені, чи конкретно кому була спричинена шкода та чи надавались повноваження голові профспілки подавати таке звернення від імені працівників. Сам по собі факт участі у професійній спілці не може підтверджувати чи спростовувати фактів порушення прав працівників. Оскільки дії відповідача по проведенню перевірки визнані судом протиправними, а тому і всі висновки та прийняті рішення в результаті такої перевірки підлягають скасуванню. Разом з тим, позовна вимога про скасування наказу № 174 від 24 січня 2017 року не підлягає задоволенню, оскільки даний Акт вичерпав свою дію, та не може призвести до захисту прав позивача.
Однак, колегія суддів не може погодитись із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Процедуру проведення Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці у межах повноважень встановлює Порядок проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затверджений наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року № 390 (далі - Порядок).
Відповідно до п.3 Порядку інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Наказу №390 Міністерства соціальної політики «Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів» (далі - Порядок).
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Також, згідно ч. 2 Порядку право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці (далі - Інспектор).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Головним управлінням Держпраці у Київській області відповідно до звернення голови професійної спілки працівників охорони здоров'я України ОСОБА_10, яке надійшло з Міністерства соціальної політики України від року за № 11591/0/1-16 та доручення на проведення позапланової перевірки Державної служби України з питань праці від 13.01.2017 №375/4.3/4.3-ДП-17 на підставі цього видано Наказ від 27.01.2017 №174 на проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавства про працю Центральною районною лікарнею Києво - Святошинського району у період з 26.01 по 31.01.2017 року та Направлення на проведення перевірки від 24.01.2017 №149.
В даному випадку, на переконання колегії суддів, звернення голови професійної спілки працівників охорони здоров'я України є зверненням фізичної особи, оскільки усі члени професійної спілки є працівниками Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району, що підтверджується наявним в матеріалах справи «Описом заяв для утримання профспілкових внесків медичних працівників Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району складений на 11 арк. в загальній кількості 673 працівників».
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Також, згідно ч. 2 Порядку право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці (далі - Інспектор).
Інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення. Інспекторам забороняється виступати посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду трудових спорів.
Інспектор має право на проведення перевірки за наявності у нього службового посвідчення та направлення на перевірку.
Перевірка складається з таких етапів: робота з документами, наданими суб'єктами господарювання на вимогу Інспектора; оформлення документів за результатами перевірки; ознайомлення суб'єктів господарювання з документами, оформленими за результатами перевірки; проведення за результатами перевірки роз'яснювальної роботи з питань застосування норм законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування (за згодою посадових осіб).
За результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.
Головним управлінням Держпраці у Київській області відповідно до звернення голови професійної спілки працівників охорони здоров'я України ОСОБА_10, яке надійшло з Міністерства соціальної політики України від року за № 11591/0/1-16 та доручення на проведення позапланової перевірки Державної служби України з питань праці від 13.01.2017 №375/4.3/4.3-ДП-17 видано Наказ від 27.01.2017 №174 на проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавства про працю Центральною районною лікарнею Києво - Святошинського району у період з 26.01 по 31.01.2017 року та Направлення на проведення перевірки від 24.01.2017 №149.
Таким чином, колегія суддів погоджується із твердженням Головного управління Держпраці у Київській області, що Головним управлінням у відповідності до чинного законодавства було видано Наказ про проведення позапланового заходу, та, як наслідок, проведений позаплановий захід відбувся з додержанням вимог чинного законодавства.
Щодо визнання протиправним та скасування Припису Головного управління, суд апеляційної інстанції зазначає наступне:
Відповідно до ч. 7 Порядку передбачено, що за результатами перевірки складається Акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вноситься Припис про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства (Наказом Мінсоцполітики №390 затверджені форми Акту та Припису).
Згідно ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», за результатами здійснення планового чи позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає Акт. В останній день перевірки два примірника акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю) та суб'єктом господарювання.
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Як свідчать матеріали справи, за результатами проведеної перевірки, при виявленні порушень було складено Акт перевірки №10-93/84 від 31.01.2017 р., який головний лікар ОСОБА_4 та головний бухгалтер ОСОБА_11 Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району відмовилися підписувати, про що було зроблено відповідний запис.
З урахуванням всього вище наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що Перевірка була призначена на підставі звернення професійної спілки працівників охорони здоров'я та доручення, тобто на підставі та в межах, встановлених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Головний державний інспектор Головного управління Держпраці Шандурська В.С. при проведенні позапланової перевірки діяла відповідно до норм чинного законодавства, в межах повноважень, наданих їй законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, а тому позовні вимоги є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи
Керуючись ст. ст. 139, 242-244, 250, 308, 312, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Київській області - задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року - скасувати, та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району - відмовити.
Повний текст постанови складено « 22» січня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма