Постанова від 17.01.2018 по справі 819/1330/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/10785/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року (суддя Данилевич Н.А.) у справі № 819/1330/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Литячівська сільська рада Заліщицького району Тернопільської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дію, повний текст виготовлено 15.09.2017р., -

ВСТАНОВИЛА:

10.08.2017р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення виконуючого обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.А. від 10.05.2017 року К-3382/0-1132/6-17 та від 26.06.2017 року К-5052/0-1714/6-17 про відмову у наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 1,500 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території с. Литячі Заліщицького району Тернопільської області; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 та прийняти рішення про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 1,500 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території с. Литячі, Заліщицького району, Тернопільської області.

Позовні вимоги мотивує тим, що рішення Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 10.05.2017 К-3382/0-1132/6-17 та від 26.06.2017 К-5052/0-1714/6-17 є протиправними та прийняті з порушенням норм чинного законодавства України, оскільки земельна ділянка яку позивач виявив бажання отримати належить до державної форми власності, а не комунальної. Вважає, що ним були дотримані вимоги чинного законодавства України під час подання клопотань та відповідних додатків з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення виконючого обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.А. від 10.05.2017 року К-3382/0-1132/6-17 та від 26.06.2017 року К-5052/0-1714/6-17 про відмову у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 1,500 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території с. Литячі Заліщицького району Тернопільської області. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно розглянути клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 1,500 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території с. Литячі, Заліщицького району, Тернопільської області. В решті позовних вимог відмовлено.

Сторони оскаржили дану постанову, з підстав неповного з'ясування обставин справи, порушення норм матеріального права.

Вимоги апеляційної скарги позивача обґрунтовані тим, що у разі встановлення факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення, суд наділений повноваженнями щодо зобов»язання відповідача прийняти рішення або вчинити певні дії.

Просить скасувати постанову в частині відмови в задоволенні позову та задоволити позов повністю.

Відповідач апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність для ведення особистого селянського господарства належить до земель загального користування (пасовище), тобто є загальнодоступною для всіх суб"єктів і не може передаватися у приватну власність. Надання дозволу позивачу на розроблення землевпорядної документації відведення у власність земельної ділянки загального користування, відбудеться із перевищенням повноважень Головного управління, оскільки порушить права інших осіб щодо її використання.

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, який просить задоволити їх апеляційну скаргу та відхилити скаргу позивача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а відповідача підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 04.04.2017 позивач звернувся із клопотанням до Головного управління Держгеокадастру України в Тернопільській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 1,5000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території с. Литячі, Заліщицького району, Тернопільської області.

До заяви додано копії паспорта, ідентифікаційного коду та викопіювання із публічної кадастрової карти України.

За результатами розгляду зазначеного клопотання Головне управління Держгеокадастру України в Тернопільській області рішенням від 10.05.2017 К-3382/0-1132/6-17 відмовило позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з мотивів того, що земельна ділянка на яку претендує позивач віднесена до земель загального користування.

19.06.2017 позивач повторно звернувся із заявою до відповідача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 1,5000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території с. Литячі, Заліщицького району, Тернопільської області.

За результатами повторного розгляду клопотання позивача Головне управління Держгеокадастру України в Тернопільській області рішенням від 26.06.2017 К-50520/0-1714/6-17 відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з тих підстав, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, віднесена до земель загального користування, яка не може передаватися у приватну власність.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Головного управління Держеокадастру в Тернопільській області від 10.05.2017 року К-3382/0-1132/6-17 та від 26.06.2017 року К-5052/0-1714/6-17 про відмову у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 1,500 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території с. Литячі Заліщицького району Тернопільської області не відповідають нормам чинного законодавства, прийняті з порушенням встановлених правил та процедури, виходячи з наступного:

Згідно інформаційної довідки Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 14.07.2017 року, земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1 площею 1,9451 га, на частину якої претендує позивач, є державної форми власності, сільськогосподарського призначення, пасовище, землі загального користування, у власності чи в користуванні третіх осіб не перебуває, будь-які обмеження у використанні земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Литячівської сільської ради, Заліщицького району, не встановлювались.

Згідно інформаційної довідки Заліщицької районної державної адміністрації від 11.07.2017 року розпоряджень про передачу у комунальну власність земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 площею 1,9451 га, що розташована на території Литячівської сільської ради Заліщицького району, Заліщицькою РДА, не приймалось. Заліщицькою районної державної адміністрації будь-які обмеження у використанні зазначеної вище земельної ділянки, не встановлювались.

Генеральний план забудови та інша містобудівна документація с. Литячі Заліщицького району Тернопільської області не розроблялась, відповідно до інформаційної довідки виконкому Литячівської сільської ради. Рішення про передачу у комунальну власність земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, що розташована на території Литячівської сільської ради, сесією сільської ради не приймалось.

Перелік земель державної власності, які не можуть передаватись у власність передбачено ч.4 ст.84 Земельного кодексу України. Разом з тим, до земель загального користування державної форми власності, які не можуть передаватись у приватну власність, заборон не встановлено.

Згідно «Класифікації видів цільового призначення земель» (наказ Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548), до земель загального користування за рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування може бути віднесено землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об'єкти загального користування, а також інші землі.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб - ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року №333 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за №1391/29521), Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Підпунктом 13 пункту 4 вказаного Положення передбачено, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

За результатами розгляду відповідного клопотання громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, відповідач у місячний строк повинен або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки або надати відмову у наданні такого дозволу.

Як вбачається з оскаржуваних відповідей, викладених у листах 10.05.2017 року К-3382/0-1132/6-17 та від 26.06.2017 року К-5052/0-1714/6-17, земельна ділянка, на яку претендує позивач, належить до земель загального користування і таке вбачається з дослідженої судом апеляційної інстанції Схеми кадастрової карти м.Литячі, Кадастрового плану земельної ділянки та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Згідно матеріалів Проекту визначення земель колективної власності селянської спілки імені Лесі Українки належала до земель колективної власності загального користування (пасовище) і у подальшому, за рішенням власників земельних часток (паїв), в процесі розпаювання земель селянської спілки вилучена з складу земель, які паювались, в наслідок чого відбулось зменшення розміру земельної частки (паю) кожного члена селянської спілки, що відображено у Проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паї) колишньої селянської спілки ім. Л. Українки с. Литячі на території Литячівської сільської ради Заліщицького району Тернопільської області, переведена до земель загального користування (під пасовище), тобто є загальнодоступною для всіх суб'єктів.

Згідно ст.5 Земельного кодексу України (в редакції 1992 року) землі загального користування колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів та акціонерних товариств, що ліквідуються або збанкрутіли, передаються у відання відповідних місцевих Рад народних депутатів.

За результатами проведених на території Заліщицького району Тернопільської області у 2013 році робіт з інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, сформовано технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Литячівської сільської ради Заліщицького району Тернопільської області, яка затверджена розпорядженням голови Заліщицької районної державної адміністрації від 15 листопада 2013 року № 468-од і земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність, відображена ділянкою під №7 - землі загального користування (пасовище) і перед початком інвентаризації та після її проведення залишилась у землях загального користування, а тому колегія суддів погоджується з твердженням представника відповідача, що змін щодо категорії земель, угідь та правового статусу земельної ділянки в результат інвентаризації не відбулось і така земельна ділянка виділена для об»єктивної необхідності - загального випасання худоби.

Таким чином, в задоволенні позову слід відмовити.

керуючись ст.243 ч.3, 308, 310, 315, п.1, 4 ст. 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволити частково, а апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області - задоволити.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року у справі № 819/1330/17 - скасувати та постановити нову, якою в задоволенні позову - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М. П. Кушнерик

судді О. І. Мікула

А. Р. Курилець

Повне судове рішення складено 22.01.18