Рішення від 17.01.2018 по справі 822/3623/17

Справа № 822/3623/17

РІШЕННЯ

іменем України

17 січня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участі:секретаря судового засідання Бачок О.В. позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 12.12.2017, в якому, покликаючись на порушення відповідачем вимог Закону України "Про землеустрій", Земельного кодексу України та його прав, просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,1133 га, для ведення фермерського господарства, за кадастровим номером 6825286200:04:002:0048 за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області та передачі даної земельної ділянки у власність; 2) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,1133 га, для ведення фермерського господарства за кадастровим номером 6825286200:04:002:0048 за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області та передати дану земельну ділянку у власність ОСОБА_1.

Відповідно до ухвали від 26.12.2017, суд відкрив провадження і призначив розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного провадження з викликом осіб.

У судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали, покликаючись на ті ж докази, які вказані у позові.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позов. Додатково в судовому засіданні пояснив, що ним, як представником, встановлено неповноту ОСОБА_4 Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-32752-СГ від 09.12.2016 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (стор. 71-75), але рішень щодо цього Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області і його посадовими особами з відповідним оформленням не приймалось ( накази, інше). Крім цього, не зміг пояснити суду, якими нормативними актами визначено 3-и вимоги для позивача, які вказані у листі №А-27237/0-14164/6-17 від 25.10.2017, як підстави для повернення на доопрацювання документації із землеустрою.

Заслухавши вступні слова учасників судового розгляду, з'ясувавши обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” від 10.09.2014 р. №442 утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Пунктом 7 зазначеного Положення визначено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до ОСОБА_4 Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-5042-СГ від 22.05.2015 "Про затвердження документації землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки" за підписом першого заступника начальника ОСОБА_5, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області і надано в оренду ділянку площею 26,7201 га з кадастровим номером 6825286200:04:002:0035 для ведення фермерського господарства строком на 20-ть років ( стор. 25 - 26).

Згідно з п.1 ОСОБА_4 Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-32752-СГ від 09.12.2016 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (далі - ОСОБА_4 №22-32752-СГ від 09.12.2016) за підписом першого заступника начальника ОСОБА_6, надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у розмірі земельної частки (паю), що відповідає розміру земельної частки (паю) на території Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, із земель, що знаходяться в оренді в засновника фермерського господарства "ДЖЕРЕЛО-АВС" ОСОБА_1 для подальшої передачі у власність. Місце розташування об'єкта землеустрою: за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області (6825286200:04:002), із цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (стор. 15).

Відповідно до заяви від 13.09.2017, зареєстрованої відповідачем 02.10.2017 за №А-27237/0/5-17, позивач просив Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,1133 га, для ведення фермерського господарства, за кадастровим номером 6825286200:04:002:0048 за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області та передати дану земельну ділянку у власність (стор. 64).

Рішенням відповідача, викладеним у листі №А-27237/0-14164/6-17 від 25.10.2017 за підписом начальника ОСОБА_7 (далі - Рішення №А-27237/0-14164/6-17 від 25.10.2017), позивачу повернуто на доопрацювання документацію із землеустрою, та повідомлено, що у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки виявлені зауваження: 1) в наказі про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою невірно вказаний кадастровий номер земельної ділянки; 2) в проекті землеустрою відсутня нотаріально завірена копія статуту; 3) відсутня згода громади на отримання у власність земельної ділянки в розмірі частки (паю) меншою вартістю (стор. 65).

Пунктом "а" ч.3 ст.22 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно з ст.31 ЗК України, землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Громадяни - члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).

Відповідно до ч.1 ст.32 ЗК України, громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.

Пунктом "б" ч. 2 ст.89 ЗК України, у спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки членів фермерського господарства, якщо інше не передбачено угодою між ними. Відповідно до ч. 4 цієї ж статті визначено, що співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки, крім випадків, установлених законом.

Згідно з ч.8 ст. 118 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Пунктом "а" ч.1 ст.121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.

Відповідно до ч. 1 ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з абз. 1 ч. 6 ст. 186-1 ЗК України, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до ч. 7 ст. 186-1 ЗК України, органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт. Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.

Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою визначено Законом України "Про землеустрій" № 858-IV від 22.05.2003 (далі - Закон № 858-IV), який спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.

Згідно з ст. 50 Закону № 858-IV, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Так як наслідком дій є Рішення №А-27237/0-14164/6-17 від 25.10.2017 відповідача, суд вважає, що воно фактично є предметом цього судового розгляду.

Отже, відповідач ОСОБА_4 №22-32752-СГ від 09.12.2016 спочатку надав дозвіл гр. ОСОБА_1, який є співвласником фермерського господарства, на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у розмірі земельної частки (паю), що відповідає розміру земельної частки (паю) на території Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, із земель, що знаходяться в оренді в засновника фермерського господарства "ДЖЕРЕЛО-АВС", а Рішенням №А-27237/0-14164/6-17 від 25.10.2017 ствердив про 3-и зауваження до проекту землеустрою, повернув документацію із землеустрою на доопрацювання і рекомендував повторно звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Це рішення суд вважає протиправним і таким, що повинно бути скасоване, так як: 1) ОСОБА_4 №22-32752-СГ від 09.12.2016 про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою дійсний, і це не спростовує пояснення представника відповідача, дане суду, що ним встановлено неповноту цього наказу за відсутності належних доказів (відсутність наказу про це, інше). При цьому, відповідач не позбавлений права у випадку встановлення порушень при виданні цього наказу і дій (бездіяльності) посадових осіб чи громадянина ОСОБА_1 у встановленому порядку прийняти відповідне рішення при наявності законних підстав для цього; 2) три зауваження, викладені у Рішенні №А-27237/0-14164/6-17 від 25.10.2017, не відповідають вимогам як Закону № 858-IV, так і ЗК України, тому є протиправними.

Частиною 2 ст.5 КАС України визначено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення. У такому разі не відбувається перебирання непритаманних суду повноважень державного органу (за відсутності обставин для застосування дискреції), а здійснюється виконання судом власної компетенції з відновлення порушеного права. Рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Разом з тим, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Враховуючи це, підлягає задоволенню вимога про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,1133 га, для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, за кадастровим номером 6825286200:04:002:0048. Щодо вимоги про передачу цієї земельної ділянки у власність, суд вважає, що для цього не має законних підстав, адже це є послідуючою дією, після затвердження проекту землеустрою, що визначеною законодавством.

Згідно з ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб"єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при розгляді заяви позивача від 13.09.2017 і прийняття Рішення №А-27237/0-14164/6-17 від 25.10.2017, а позивач також частково довів позовні вимоги, тому з урахуванням встановлених у справі обставин та вимог ч.2 ст.5, ч.2 ст.9 КАС України, позов задовольняється частково, що підтверджено доказами, які перевірено судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією від 12.12.2017 №27 позивачем сплачено 1280,00 грн. судового збору.

Керуючись Законом України "Про землеустрій", Земельним кодексом України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. І. Тоткайла, 11, с. Вільхівці, Чемеровецький район, Хмельницька область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 39767479) задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладене у листі від 25.10.2017 за № А-27237/0-14164/6-17, про повернення на доопрацювання документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,1133 га, для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,1133 га, для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів Вільховецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, за кадастровим номером 6825286200:04:002:0048.

Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 січня 2018 року о 15 год.

Головуючий суддя ОСОБА_8