Рішення від 16.01.2018 по справі 826/14862/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/62

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 січня 2018 року 12:57 № 826/14862/17

За позовом ОСОБА_1

До Генеральної прокуратури України

Про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Секретар Б.О.Литвин

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1

Від відповідача: Гудзь О.М. - п/к (дов. від 15.12.17 р.)

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання протиправними дії Генеральної прокуратури України щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, зобов'язання надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату з урахуванням фактично отримуваних виплат та умов праці, що існували на день її звільнення з роботи, а саме: окладу, класного чину, вислуги років, щомісячної премії, надбавки за виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем - станом на 01.10.17 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.17 р. "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" з деталізацією відповідних сум.

В судовому засіданні 16.01.18 р. оголошено резолютивну частину рішення про задоволення позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Старший радник юстиції ОСОБА_1 наказом Генеральної прокуратури України від 17.03.15 р. №410ц звільнена з посади старшого прокурора відділу розгляду депутатських звернень і запитів управління організації прийому громадян та розгляду звернень Генеральної прокуратури України з 25.03.15 р. за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України).

З серпня 2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва (Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві) та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

30.08.17 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою підвищено посадові оклади і змінено розміри надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури.

З метою реалізації права на перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернулася до Генеральної прокуратури України з заявою про надання довідки про заробітну плату з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.17 р. №657.

Листом Генеральної прокуратури України від 19.10.17 р. №18-1408вих.-17 в наданні довідки відмовлено з посиланням на п. 13 р. XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.03 р. №1058-IV (зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.17 р. №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" у зв'язку з реформуванням системи пенсійного забезпечення.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказану відмову протиправною з таких підстав.

Позивач зазначає, що у наданій відповіді при посиланні на зміни в пенсійному законодавстві замовчується посилання на п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 03.10.17 р. №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким установлено, що норми ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" щодо пенсійного забезпечення діють до дня внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсій, умови та порядок призначення пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте, Урядом вказане питання не врегульоване, тому ці правовідносини вирішуються судом із застосуванням аналогії права та аналогії закону.

Позивач посилається на ту обставину, що на момент її попереднього звернення до органів Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії у 2016 році Генеральною прокуратурою України відповідна довідка була видана і надана до для перерахунку пенсії, про що зазначено в постанові Солом'янського районного суду м. Києва від 07.07.16 р. №760/6926/16-а.

Відповідач - Генеральна прокуратура України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідно до п. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" відповідного порядку визначення пенсій працівникам прокуратури не визначено.

В той же час, наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.17 р. №454/64 визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління державної служби України від 03.12.03 р. №319/144, яким затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування посад.

Таким чином, правових підстав для видачі позивачу довідки немає.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення позивача, представника відповідача, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.14 р. № 1697-VII (в редакції станом на 26.10.14 р.) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Згідно ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.14 р. № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

У вказаній редакції ч. 20 ст. 86 Закону викладено Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.14р. № 76-VIII.

В порядку вказаного Закону, а також згідно Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління державної служби України від 03.12.03р. №319/14, позивачу надавалася Генеральною прокуратурою України довідка про заробітну плату та доплати, передбачені чинним законодавством, станом на 01.12.15 р. №18-134зп, на підставі якої проведено попередній перерахунок пенсії згідно постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 07.07.16 р. №760/6926/16-а.

Станом на час звернення позивача до Генеральної прокуратури України 29.09.17 р. наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління державної служби України від 03.12.03 р. №319/14 скасовано наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.17р. №454/64 (набув чинності 21.07.17 р.).

Також станом на 29.09.17 р. і станом на час розгляду справи відповідний порядок згідно ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.14 р. № 1697-VII не ухвалено.

Відповідно, попередньо видана позивачу Генеральною прокуратурою України довідка про заробітну плату та доплати, передбачені чинним законодавством, станом на 01.12.15 р. №18-134зп, була видана також за відсутності відповідного порядку згідно ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.14 р. № 1697-VII, і в наступному позивач зверталася до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та суду для вирішення питання щодо перерахунку пенсії з врахуванням вказаної довідки.

За таких обставин суд не бачить підстав, з яких відповідач мав би відмовити у видачі нової довідки позивачу з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.17 р. №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", тоді як питання наступного перерахунку пенсії з врахуванням такої довідки до компетенції відповідача не відноситься.

Сам по собі факт скасування Порядку видачі довідок не може бути підставою для відмови у видачі довідки, оскільки він визначає порядок здійснення відповідного розрахунку, а не наявність чи відсутність підстав у конкретної особи для отримання довідки та її подальшого використання.

Суд звертає увагу на ту обставину, що у зв'язку з прийняттям Закону України від 03.10.17 р. №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.14 р. № 1697-VII не скасована, тому обов'язок визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зберігається за Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини, висловленої у п. 70 рішення RYSOVSKYY v. UKRAINE, заява № 29979/04, аналізуючи відповідність цього мотивування Конвенції, Суд підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, "Онер'їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини" (Oneryildiz v. Turkey), п. 128, та "Беєлер проти Італії" (Beyeler v. Italy), п. 119). http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-107088

Таким чином, за відсутності однозначності і чіткості у регулюванні питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, з врахуванням численної судової практики щодо перерахунку пенсій працівникам прокуратури (зокрема, згідно постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 07.07.16 р. №760/6926/16-а у справі за зверненням позивача), суд вважає, що позивач має право на отримання відповідної довідки для наступного захисту свого права на перерахунок пенсії.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Генеральної прокуратури України щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату.

3. Зобов'язати Генеральну прокуратуру України надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату з урахуванням фактично отримуваних виплат та умов праці, що існували на день її звільнення з роботи, а саме: окладу, класного чину, вислуги років, щомісячної премії, надбавки за виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем - станом на 01.10.17 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.17 р. "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" з деталізацією відповідних сум.

4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань генеральної прокуратури України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 671, 13 грн.

5. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 22.01.18 р.