ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
17 січня 2018 року 17:09 № 826/331/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Пащенка К.С., суддів Чудак О.М., Шейко Т.І., за участю секретаря судового засідання Левкович А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про закриття провадження у адміністративній справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Слобідка», Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛВ-Холдинг»
до треті особи Міністерства культури України, Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Громадська організація «Микільська Слобідка», Громадська організація «Асоціація органів самоорганізації населення міста Києва»,
про визнання протиправними дій, скасування наказу в частині,
Позивачі звернулися до Окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства культури України, Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просили:
визнати протиправними дії Управління охорони культурної спадщини Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по складанню паспорту об'єкта культурної спадщини «Історичний ландшафт Київських гір і долини річки Дніпра» та включення в межі території об'єкта культурної спадщини земельної ділянки 1,4892 га, яка розташована на вулиці Микільсько-Слобідській, 7-9, у Дніпровському районі міста Києва, кадастровий номер 8000000000:66:178:0086, та належить на праві власності ТОВ «Нова слобідка»;
визнати протиправним та частково скасувати наказ Міністерства культури України від 03.02.2010 № 58/0/16-10 (у редакції наказу Міністерства культури і туризму України від 16.06.2011 № 453/0/16-11) в частині включення до Державного реєстру нерухомого майна пам'яток України об'єкта «Історичний ландшафт Київських гір і долини річки Дніпро».
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.10.2016 прийнято до провадження дану адміністративну справу та призначено до судового розгляду колегією у складі трьох суддів.
У судовому засіданні представником Міністерства культури України заявлено клопотання про закриття провадження у справі, яке обґрунтовано тим, що позивачі, заявивши позов про скасування оскаржуваного наказу, фактично ставлять питання про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, у зв'язку з чим, на думку представника відповідача, спірні правовідносини між сторонами мають приватноправовий характер, а тому не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Представник позивачів у судовому засіданні заперечив проти закриття провадження у справі, оскільки оскаржувані дії та наказ в частині включення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкта «Історичний ландшафт Київських гір і долини річки Дніпра» не відповідають вимогам законодавства про охорону культурної спадщини, так як при вчиненні оскаржуваних лій та прийнятті спірного наказу порушено порядок занесення пам'ятки «Історичний ландшафт Київських гір і долини річки Дніпра» до Державного реєстру нерухомих пам'яток України і набуття нею правового статуту пам'ятки, а тому даний спір, на думку представника позивачів, є публічно-правовим.
Представник відповідача - Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) підтримав заявлене клопотання.
Представник третьої особи - Громадської організації «Микільська Слобідка» питання про закриття провадження поклав на розсуд суду.
У судовому засіданні 17.01.2018 проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Вирішуючи по суті вказане клопотання про закриття провадження у справі, заслухавши пояснення сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Водночас, як видно з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є визнання протиправними дій Управління охорони культурної спадщини Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо складання паспорту об'єкта культурної спадщини «Історичний ландшафт Київських гір і долини річки Дніпра» та включення в межі території об'єкта культурної спадщини земельної ділянки 1,4892 га, яка розташована на вулиці Микільсько-Слобідській, 7-9 у Дніпровському районі міста Києва, кадастровий номер 8000000000:66:178:0086, та належить на праві власності ТОВ «Нова Слобідка», а також визнання протиправним та скасування наказу Міністерства культури України від 03.02.2010 № 58/0/16-10 (у редакції наказу Міністерства культури і туризму України від 16.06.2011 № 453/0/16-11) в частині включення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкта «Історичний ландшафт Київських гір і долини річки Дніпро».
В той же час, в обґрунтування позовної заяви позивачі зазначають, що при вчиненні оскаржуваних дій та прийнятті спірного наказу, відповідачами порушено порядок занесення пам'ятки «Історичний ландшафт Київських гір і долини річки Дніпра» до Державного реєстру нерухомих пам'яток України і набуття ним правового статусу пам'ятки, а отже твердження представника Міністерства культури України в частині того, що даний спір має приватноправовий характер, за висновком колегії суду є необґрунтованими та безпідставними.
При цьому, колегія суддів зауважує, що позивачами не заперечується сам факт користування земельною ділянкою, розташованою на вулиці Микільсько-Слобідській, 7-9 у Дніпровському районі міста Києва, кадастровий номер 8000000000:66:178:0086.
За результатами розгляду даної справи і прийняття рішення, адміністративному суду необхідно перевірити та надати правову оцінку діям Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та оскаржуваному наказу в частині саме дотримання порядку занесення пам'ятки до Державного реєстру нерухомого майна пам'яток України.
Таким чином, за висновком суду, оскаржувані дії вчинено, а спірний наказ прийнято на виконання владно-управлінських функцій, а отже даний спір є публічно-правовим і підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі, а відтак у задоволенні клопотання представника Міністерства культури України слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 238, 240-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні клопотання Міністерства культури України про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала, відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, набирає законної сили негайно з моменту її проголошення та оскарженню окремо не підлягає.
Головуючий суддя К.С. Пащенко
Судді О.М. Чудак
Т.І. Шейко
Повний текст ухвали виготовлено 22.01.2018.