Ухвала від 22.01.2018 по справі 820/174/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

22 січня 2018 р. Справа № 820/174/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В, розглянувши адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування, -

встановив

Позовні вимоги заявлені до ОСОБА_1 про стягнення на користь Державної служби України з безпеки на транспорті 11230.00 грн., що еквівалентно 388,80 євро.

Вирішуючи питання про додержання вимог позовної заяви, встановлених ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів. Судом встановлено, що позивачем не надано до суду доказів надіслання копії позовної заяви відповідачеві по справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Порядок та розмір сплати судового збору регулюються Законом України «Про судовий збір», п. 1 ч. 3 ст. 4 якого встановлено що за подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року - 1762 гривні. Отже, сума судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви із зазначеними вище вимогами становить 1762.00 гривні.

До матеріалів справи долучено платіжне доручення № 3424 від 27.12.2017 року на загальну суму 1600.00 грн., проте адміністративний позов згідно відбитку поштового штемпеля подано до суду 11.01.2018 року, отже на момент звернення до суду позивачем сплачено судовий збір не у повному обсязі.

Також, в позовній заяві позивач просить суд поновити пропущений строк звернення до суду, оскільки ним вже двічі подавались аналогічні позовні заяві, які були повернуті судом, а тому причини пропущення строку звернення до суду є поважними. Вирішуючи зазначене клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз.2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Суд також зазначає, що Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції), наголошує, що позовна давність це законне право особи уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу (пункт 51 рішення від 22 жовтня 1996 року за заявами № 22083/93, 22095/93 у справі "Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства"; пункт 570 рішення від 20 вересня 2011 року за заявою у справі "ВАТ "Нафтова компанія "Юкос" проти Росії").

Приписами п.311 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМ У країни від27.06.2007 року № 879 визначено, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Отже, перебіг тримісячного строку на звернення до суду, визначеного абз.2 ч.2 ст..122 КАС України починається зі сплином тридцяти календарних днів, які надаються перевізникові для сплати визначеної плати за проїзд.

Із долучених до матеріалів справи документів та програми "Діловодство суду", встановлено, що позивач двічі звертався до суду з адміністративним позовом про стягнення з відповідача плати за проїзд, проте ухвалами Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2017 року по справі № 820/4369/17, від 14.12.2017 року по справі № 820/5494/17 вказані заяви повернуті позивачеві внаслідок не усунення недоліків в частині несплати судового збору.

Отже, пропуск строку на звернення до суду обумовлений відсутністю фінансування для сплати судового збору.

Суд зауважує, що відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Отже, держава зобов'язана забезпечити належне фінансування державних органів та несе відповідні ризики внаслідок такого незабезпечення.

До матеріалів справи долучено платіжне доручення про сплату судового збору датоване 27.12.2017 року (оплата банком проведена 28.12.2017 року), тоді як позовна заява здана на пошту 11.01.2018 року, що свідчить про несвоєчасність звернення до суду.

Крім того на підставі відомостей програми "Діловодство суду" судом встановлено, що позивач при поданні адміністративних позовів не скористався правом, наданим ст.88 КАС України в ред. до 15.12.2017 року, в частині звернення до суду з клопотанням про звільнення, відстрочення та розстрочення судових витрат. Отже, подання адміністративного позову без вжиття інших заходів, спрямованих на прийняття судом позовної заяви, не може бути розцінене як пропуск строку звернення до суду із неповажних причин.

Положеннями ч.ч.1,2 ст.123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду: доказ надіслання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів; оригінал платіжного документу про доплату судового збору в розмірі 162 гривні за наступними реквізитами: одержувач: УДКСУ у Основ'янському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, рахунок 31217206784011, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд"; звернутися до суду, вказавши інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору.

На підставі наведеного та керуючись ст. 123, 160, 161, 169, 248 КАС України, суд, -

ухвалив

Позовну заяву Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування, - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду: доказу надіслання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів; оригіналу документу про сплату судового збору на суму 162,00 грн.; заяви про поновлення строку звернення до суду, вказавши інші підстави для поновлення строку.

Надати позивачу термін - десять днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Роз'яснити позивачу, що у разі, якщо ним не буде усунуто недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, її буде повернуто.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху направити позивачу.

Ухвала суду не оскаржується.

Суддя Зоркіна Ю.В.