Рішення від 22.01.2018 по справі 537/3376/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22 січня 2018 року 08:00 № 537/3376/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доРегіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві, Сервісного центру МВС № 8045

про представники сторін:визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, позивача: ОСОБА_2, РСЦ МВС в м. Києві: Вернигора В.А.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Крюківського районного суду м. Кременчук Полтавської області з позовом до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві (далі - РСЦ МВС в м. Києві), Сервісного центру МВС № 8045, в якому просив визнати протиправними дії відповідачів та зобов'язати ТСЦ № 8045 РСЦ МВС в м. Києві повернути свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «Skoda Fabia Sedan 1.2» № кузова НОМЕР_3, д.н.з. НОМЕР_2, зареєстрований 26.11.2005 Кременчуцьким МРЕВ Полтавської області законному володільцю - позивачу.

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчук Полтавської області від 02.10.2017 в порядку ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції Закону України від 06.07.2005 № 2747-IV з наступними змінами, передано дану справу на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою від 17.10.2017 вказану справу прийнято до розгляду та призначено у судове засідання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на сьогоднішній день позивач продовжує користуватись вказаним автомобілем і є фактичним його власником, а знаходження свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу в Сервісному центрі МВС № 8045 є незаконним, оскільки порушує й обмежує право власності та користування транспортним засобом, що є недопустимим.

В судовому засіданні представник позивача, з урахуванням зменшення позовних вимог, просив задовольнити позов та зобов'язати ТСЦ № 8045 РСЦ МВС в м. Києві повернути свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «Skoda Fabia Sedan 1.2» № кузова НОМЕР_3, д.н.з. НОМЕР_2, зареєстрований 26.11.2005 Кременчуцьким МРЕВ Полтавської області законному володільцю - позивачу.

Представник РСЦ МВС в м. Києві у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог з огляду на те, що відсутні законні підстави для повернення свідоцтва про реєстрацію вказаного ТЗ позивачу.

Під час розгляду справи в судовому засіданні 21.11.2017 суд, на підставі приписів ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції Закону України від 06.07.2005 № 2747-IV з наступними змінами, перейшов за згодою присутніх представників сторін до її розгляду в подальшому у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Враховуючи те, що 15.12.2017 набрала чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII (далі - КАС України), слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Таким чином, справа розглядається з урахуванням положень п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 5 ст. 250 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як видно з наявного в матеріалах справи витягу з бази даних НАІС ДДАІ МВС України, транспортний засіб «Skoda Fabia Sedan 1.2» № кузова НОМЕР_3, д.н.з. НОМЕР_2, зареєстрований за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 - є власником такого ТЗ.

Судом встановлено, що 10.07.2014 позивачу, який діяв на підставі довіреності, виданої 30.08.2011 громадянином ОСОБА_5, бланк нотаріального документу BPH 174605, що також діяв на підставі довіреності, виданої ОСОБА_4 та посвідченої нотаріально 08.08.2011, видано свідоцтво про реєстрацію ТЗ для участі в міжнародному русі серії НОМЕР_4, при цьому попереднє свідоцтво серії НОМЕР_5 здано на зберігання, що не заперечується сторонами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 51 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 № 1371), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок № 1388), у разі відсутності права власності на транспортні засоби оформлення документів для поїздок за кордон здійснюється на підставі заяви власника транспортного засобу або документів, що підтверджують право користування і (або) розпорядження транспортними засобами. Особам, що здійснюють поїздку за кордон, на період поїздки за їх бажанням видаються свідоцтва про реєстрацію на їх ім'я. Свідоцтво про реєстрацію, видане на ім'я власника транспортного засобу, і документи, які підтверджують право користування і (або) розпорядження транспортними засобами, зберігаються у відповідних підрозділах Державтоінспекції. Видане на період поїздки за кордон свідоцтво про реєстрацію підлягає поверненню відповідному підрозділу Державтоінспекції не пізніше ніж протягом 10 днів після повернення з-за кордону.

Водночас, відповідно до п. 8.2 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 № 379 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2011 за № 123/18861 (далі - Інструкція № 379), видане для поїздки за кордон свідоцтво про реєстрацію ТЗ підлягає поверненню в Центр, який його видав, після повернення з-за кордону або закінчення терміну його дії. Після повернення вказаного свідоцтва про реєстрацію ТЗ власнику або уповноваженій особі повертаються раніше вилучені свідоцтво про реєстрацію ТЗ, доручення та номерні знаки (якщо вони обмінювалися). Власнику ТЗ у разі невідповідності номерних знаків вимогам державних стандартів України за його заявою проводиться заміна номерних знаків старого зразка на нові з оформленням нового свідоцтва про реєстрацію ТЗ.

Зі змісту вказаних норм видно, що протягом 10 днів після повернення з-за кордону або закінчення терміну дії виданого для поїздки за кордон свідоцтва про реєстрацію ТЗ позивач зобов'язаний був повернути відповідному підрозділу Державтоінспекції (Центру) видане на період поїздки за кордон свідоцтво про реєстрацію та, відповідно, отримати вилучене свідоцтво про реєстрацію, видане на ім'я власника транспортного засобу, і документи, які підтверджують право користування і (або) розпорядження транспортними засобами.

Водночас, з пояснень представника РСЦ МВС в м. Києві судом встановлено, що згідно з наказом МВС України від 21.10.2015 № 1271 «Про ліквідацію УДАІ ГУМВС України в місті Києві як юридичної особи» Управління ДАІ ГУ МВС України в м. Києві знаходиться в стані ліквідації, у зв'язку з чим архівні матеріали передані на зберігання до РСЦ МВС в м. Києві.

З матеріалів справи видно, що за результатами розгляду запиту представника позивача в інтересах останнього від 07.07.2017 щодо повернення наведеного реєстраційного документа, РСЦ МВС в м. Києві листом від 07.07.2017 № 31/26-431аз повідомило представнику позивача, що свідоцтво про реєстрацію ТЗ «Skoda Fabia Sedan 1.2» № кузова НОМЕР_3, д.н.з. НОМЕР_2, видане на ім'я ОСОБА_4 може бути видане особі, до якої перейшло право власності на вказаний ТЗ на підставі будь-якого документа, передбаченого п. 8 Порядку № 1388.

Одночасно повідомлено про те, що вказаний реєстраційний документ знаходиться на відповідальному зберіганні у ТСЦ № 8045 РСЦ МВС в м. Києві на підставі заяви позивача, що діяв в інтересах ОСОБА_4 на підставі, на той час, чинної довіреності.

З матеріалів справи видно, що власник зазначеного ТЗ - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яким видано вказану довіреність ОСОБА_5, який в свою чергу видав в порядку передоручення довіреність позивачу, значиться померлим ІНФОРМАЦІЯ_2.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 248 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) представництво за довіреністю припиняється у разі смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.

За таких умов, представництво ОСОБА_5 за довіреністю, виданою ОСОБА_4 та, відповідно, представництво в порядку передоручення від ОСОБА_5 позивачу, в силу вимог п. 6 ч. 1 ст. 248 ЦК України є припиненим, у зв'язку з чим суд вважає обґрунтованою відмову РСЦ МВС в м. Києві у поверненні позивачу свідоцтва про реєстрацію вказаного ТЗ.

З матеріалів справи також видно, що за результатами розгляду запиту представника позивача в інтересах останнього від 10.08.2017 щодо повернення реєстраційного документа, РСЦ МВС в м. Києві листом від 18.08.2017 № 31/26-538аз повідомило представнику позивача, з посиланням на п. 8.2 Інструкції № 379, що, зокрема, повернення зазначеного свідоцтва може бути здійснено лише власнику ТЗ або уповноваженій особі, а також, що для отримання раніше зданого до сервісного центру свідоцтва на ім'я ОСОБА_4 необхідно звернутися до ТСЦ № 8045 РСЦ МВС в м. Києві та надати засвідчений в установленому законом порядку договір купівлі-продажу вказаного автомобіля, на який представник посилається у своєму запиті, після чого свідоцтво про реєстрацію ТЗ буде повернуто.

За змістом п. 8 Порядку № 1388 документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема: нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.

У зв'язку з ненаданням позивачем до РСЦ МВС в м. Києві відповідного договору купівлі-продажу вказаного автомобіля, суд вважає обґрунтованою відмову останнього у поверненні позивачу свідоцтва про реєстрацію зазначеного ТЗ.

Крім того, позивачем також не надано суду такого договору на підтвердження придбання позивачем ТЗ «Skoda Fabia Sedan 1.2» № кузова НОМЕР_3, д.н.з. НОМЕР_2, який наразі залишається зареєстрованим за ОСОБА_4

За вказаних обставин, у суду відсутні належні правові підстави для зобов'язання ТСЦ № 8045 РСЦ МВС в м. Києві повернути свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «Skoda Fabia Sedan 1.2» № кузова НОМЕР_3, д.н.з. НОМЕР_2, зареєстрований 26.11.2005 Кременчуцьким МРЕВ Полтавської області позивачу.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються її позовні вимоги, суду не надав.

Натомість відповідачі довели суду відсутність протиправних дій зі свого боку.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення відповідно до ст. 255 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Суддя К.С. Пащенко