Постанова від 16.01.2018 по справі 337/2553/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року справа № 337/2553/17(2-а/337/201/2017)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.,

суддів: Кругового О.О. Прокопчук Т.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя на постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 31 жовтня 2017 року (суддя Мурашова Н.А), ухвалену в м. Запоріжжі, в адміністративній справі №337/2553/17(2-а/337/201/2017) за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, про визнання дій протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя щодо припинення виплати йому пенсії, зобов'язавши відповідача поновити виплату пенсії та виплатити виниклу заборгованість. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказував на те, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя як внутрішньо переміщена особа, та до 01 квітня 2017 року отримував пенсію за віком. Припинення відповідачем виплати пенсії без прийняття рішення відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач вважав протиправним.

Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 31 жовтня 2017 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що виплата позивачу пенсії за віком припинена правомірно, на підставі отриманих від Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району та Державної прикордонної служби України документів, які свідчать про тривалу відсутність позивача за місцем проживання/перебування.

Апеляційний розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами згідно статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, з 2014 року перебував на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, як внутрішньо переміщена особа, та отримував пенсію за віком, призначену на пільгових умовах. (а.с. 22). 24 жовтня 2017 року позивач був знятий з обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя у зв'язку зі зміною місця проживання. Його пенсійна справа в електронному вигляді передана до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області (а.с. 57-58). Згідно довідки № 2298, виданої Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України 28 вересня 2017 року, виплата позивачу пенсії була припинена з 01 квітня 2017 року (а.с. 44). Підставою для невиплати пенсії слугувала інформація, отримана від Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, про скасування довідки про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи та відсутність його за місцем проживання понад 60 днів без повідомлення компетентних органів (а.с. 23, 24).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що припинення виплати позивачу пенсії у зв'язку з його відсутністю під час перевірки органами соціального захисту населення за місцем фактичного проживання суперечить принципам, які закріплені в Конституції України, та підставам, передбаченим Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно статті 46 Конституції України право громадян на соціальний захист включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-УІІ від 20.10.2014 року встановлені гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб. Відповідно до частини 1 статті 1 цього Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Статтею 7 Закону визначено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення, здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема, відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Постановою Кабінету Міністрів України №365 від 08 червня 2016 року «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджені Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.

Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб». Реєстрація місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи здійснюється в установленому законодавством порядку. Соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, центрами зайнятості за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. Для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

Як зазначалось вище, позивач перебував на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з 2014 року по 24 жовтня 2017 року. З 01 квітня 2017 року йому була припинена виплата пенсії у зв'язку із отриманими від Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району документами, які містили інформацію про відсутність позивача за місцем проживання, більше 60 днів.

У письмових поясненнях, наданих суду першої інстанції, Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району зазначало про те, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.05.2017 року № 1179 скасована 30.05.2017 року. При цьому, попередня довідка знаходиться в архіві у зв'язку зі зміною місця тимчасового перебування - АДРЕСА_1 на іншу адресу - АДРЕСА_2. (а.с.31,32).

Згідно пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування соціальні виплати припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; 4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Пунктом 14 цього ж Порядку передбачено, що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення та орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії припиняє соціальні виплати з місяця, що настає за тим, у якому прийнято відповідне рішення, а у випадках, передбачених підпунктом 3 пункту 4 та підпунктом 4 пункту 12 цього Порядку, - з дня припинення виплати ПАТ "Державний ощадний банк України" або з дня скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

З наведених вище пояснень Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району слідує, що 30 травня 2017 року була скасована довідка № 1179 від 23.05.2017 року, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с.7). Протокол № 37 засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам складений 31 травня 2017 року. Докази скасування попередньої довідки суду не надані, про їх наявність відповідач та третя особа не повідомили.

Відтак, законні підстави для припинення виплати пенсії позивачу саме з 01 квітня 2017 року, тобто до дати прийняття комісією рішення або скасування довідки - відсутні. Не наведено відповідних обґрунтувань і в апеляційній скарзі.

Крім того, пунктом 5 частини 1 статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що в інших випадках, передбачених законом, виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.

Відповідачем не надано доказів прийняття відповідного рішення про припинення виплати позивачу пенсії, що свідчить про порушення ним, як суб'єктом владних повноважень, також і приписів статті 19 Конституції України, відповідно органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням наведених обставин колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про протиправність дій Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя щодо припинення виплати пенсії позивачу з 01 квітня 2017 року.

Разом з тим, колегія суддів вважає помилковим обраний судом спосіб захисту порушених прав шляхом зобов'язання відповідача поновити з 01 квітня 2017 року виплату позивачу пенсії, оскільки наявні у справі письмові докази свідчать про зняття позивача з обліку Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з 24 жовтня 2017 року та передачею пенсійної справи до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області (а.с. 57-58).

Оскільки відповідачем рішення про припинення виплати позивачу пенсії з 01 червня 2017 року у встановлений зазначеними вище нормативно-правовими актами спосіб не приймалось, він зобов'язаний нарахувати позивачу пенсію з 01 квітня 2017 року до дня зняття його з обліку і виплатити заборгованість.

Статтею 315 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя - задовольнити частково.

Постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 31 жовтня 2017 року в адміністративній справі №337/2553/17(2-а/337/201/2017) - скасувати в частині задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя поновити виплату йому пенсії з 01 квітня 2017 року та ухвалити в цій частині нове рішення.

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя нарахувати ОСОБА_1 пенсію за віком за період з 01 квітня 2017 року по день зняття його з обліку та виплатити заборгованість.

У задоволені позовної вимоги про зобов'язання Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя поновити виплату ОСОБА_1 пенсію за віком з 01 квітня 2017 року - відмовити.

Постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 31 жовтня 2017 року в адміністративній справі №337/2553/17(2-а/337/201/2017) в частині визнання протиправними дій Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 квітня 2017 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 19 січня 2018 року.

Головуючий суддя: А.В. Шлай

Суддя: Т.С. Прокопчук

Суддя: О.О. Круговий