Рішення від 19.01.2018 по справі 647/3004/17

Справа № 647/3004/17

№ провадження 2-а/647/1/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.01.2018 року м.Берислав

Суддя Бериславського районного суду Херсонської області Корсаненкова О.О., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження справу №647/3004/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У грудні 2017 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що з 2008 року він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду країни в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ(далі - Закон № 2262-ХІІ) у розмірі 53% відповідного грошового забезпечення. 18.05.2017 року ліквідаційною комісією Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області до відповідача направлено довідку №2094/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, але перерахунок проведено не було, тому у листопаді 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою з приводу не проведення перерахунку пенсії, на що отримав відмову у перерахунку та виплату перерахованої пенсії із посиланням на те, що вони будуть здійснені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Однак такі дії відповідача вважає неправомірними та просить провести перерахунок пенсії. В зв'язку з чим позивач просить визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не здійснення з 01.01.2016 року перерахунку та виплати пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2094/19/01-2017 від 18.05.2017 року та невиплати різниці недоплаченої пенсії за період з 01.01.2016 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2094/19/01-2017 від 18.05.2017 року та виплату різниці недоплаченої пенсії за період з 01.01.2016 року.

Згідно п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

04.01.2018 року від відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Так, відповідач вважає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 не є підставою для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки цим нормативним актом види і розмір грошового забезпечення поліцейським були встановлені вперше в історії України. Територіальні органи Національної поліції України не визначені як правонаступники територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України. На сьогоднішній день немає законних підстав для прирівнювання колишніх працівників МВС України до існуючих посад працівників Національної поліції України та для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". За таких обставин відповідач вважає, що законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачеві ОСОБА_1 немає. Крім того, виплата пенсій за вказаним Законом здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" не передбачено видатків на фінансування перерахунку пенсій зазначеній категорії громадян.

15.01.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просив визнати відзив відповідача необґрунтованим та таким, що не доводить правомірність його дій. Так, позивач вважає, що його позиція підтверджується судовою практикою. Крім того, оскільки відповідач здійснює нарахування пенсії вказаної категорії осіб на підставі наданих відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а до ГУ ПФУ надійшло повідомлення про настання позивача на проведення перерахунку пенсії та отримана відповідна довідка про розмір грошового забезпечення, тому у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45, тому твердження відповідача щодо відсутності постанови, яка б визначала умови, порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення є неправильним. Також, враховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, посилання відповідача у відзиві на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване ст..1 Протоколу 1 Конвенції право мирно володіти своїм майном. За наведених обставин у відзиві вбачається, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, поданий відповідачем відзив, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно абз.2 п.15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно ч.1 ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Аналіз наведених норм права дає підставу дійти висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно пункту 2 Порядку - на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно пункту 3 Порядку - на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, чинним законодавством України визначено певний порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З матеріалів даної адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1 з 2008 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ(далі - Закон № 2262-ХІІ) у розмірі 53% відповідного грошового забезпечення.

Довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 18 травня 2017 року № 2094/19/01-2017 про новий розмір грошового забезпечення була видана ОСОБА_1, на підставі ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988, наказу Міністерства Внутрішніх Справ України від 06 квітня 2016 року № 260 та направлена до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

У листопаді 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок його пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі № 21-484/а13 від 22 квітня 2014 року.

Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 набрала чинності з 02 грудня 2015 року та встановила складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.

Таким чином, факт введення (зміни) постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.

Проте, станом на момент розгляду адміністративної справи відповідачем не здійснено жодної дії для забезпечення права позивача на перерахунок пенсії, що свідчить про протиправність бездіяльності відповідача.

Отже, позивач ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Доводи відзиву ГУПФ України в Херсонській області суд до уваги не приймає, оскільки вони не спростовують правових та фактичних підстав позову та до заперечень не додано доказів правомірності дій відповідача.

Крім того, суд критично оцінює відзив відповідача в частині неможливості здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу через відсутність належного бюджетного фінансування.

Так, згідно ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Вказаною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, і органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Така позиція була висловлена Європейським Судом з прав людини у справі "Кечко проти України".

Факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, які передбачені чинним законодавством.

Суд зазначає, що підставою для повідомлення особі про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення органу Пенсійного фонду України, прийняте з цього питання.

Верховним Судом України у постанові від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) зроблено висновок про те, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган обов'язково ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначено пенсії.

В свою чергу, листом ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Херсонській області від 04 грудня 2017 року №469/С-99-1 повідомлено ОСОБА_1 про відсутність нормативного акта, який би визначав умови, порядок та розмір перерахунку пенсії позивача, тобто рішення про перерахунок пенсії або про відмову у перерахунку пенсії, як того вимагає закон, відповідачем не прийнято.

А відтак, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу щодо перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити відповідний перерахунок.

Щодо визначення дати, з якої слід провести відповідний перерахунок, то суд виходить з наступного.

Згідно ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладене, оскільки орган пенсійного фонду не виконує свого обов'язку щодо проведення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, в тому числі безпосередньо за заявою позивача, суд вважає, що наявні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01 січня 2016 року без обмеження строком.

Отже, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, отже із відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1 280, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 8-11, 73, 74, 77, 90, 139, 241-246, 263, п.п.10, 12 Перехідних положень КАС України, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 18 травня 2017 року № 2094/19/01-2017.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон вул.28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2 (74343, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 18 травня 2017 року №2094/19/01-2017, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 1 280, 00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.О.Корсаненкова