Рішення від 19.01.2018 по справі 552/8274/17

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ

Справа №552/8274/17

Провадження № 2-а/552/20/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.01.2018 року Київський районний суд м. Полтави в складі головуючого судді Шаповал Т.В., при секретарі Дубовик І.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання видати довідку, зобов'язання перерахувати пенсію, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 12 грудня 2017 року звернувся до Київського районного суду м. Полтави з позовом в порядку адміністративного судочинства до Головного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання перерахувати пенсію.

Посилався на те, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Вказував, що з 01 січня 2016 року щомісячне грошове забезпечення поліцейського за посадою, з якої його звільнено, збільшився, але розмір пенсійного забезпечення перераховано не було.

В поданій до суду позовній заяві просив суд визнати протиправними дії ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області з видачі довідки № 4/160 від 26 квітня 2017 року та просив зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області надати йому довідку відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» про розмір грошового забезпечення працівників поліції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 грудня 2015 року для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року в розмірі: посадового окладу - 2500 грн., окладу за військовим званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років 40% - 1800 грн.,, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - 6300 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 %- 3150 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 %- 250 грн., премія 65 % - 6305 грн., матеріальна допомога на оздоровлення за 24 місяці перед звільненням 17567, 81 грн., додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії 24660,22 грн..

Також просив суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок його пенсії в розмірах , встановлених законодавством для поліцейських, а саме: посадового окладу - 2500 грн., окладу за військовим званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років 40% - 1800 грн.,, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - 6300 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 %- 3150 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 %- 250 грн., премія 65 % - 6305 грн., матеріальна допомога на оздоровлення за 24 місяці перед звільненням 17567, 81 грн., додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії 24660,22 грн..

Просив також суд допустити рішення до негайного виконання та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення і стягнути з відповідачів судові витрати.

Суд, дослідивши зібрані в справі докази та оцінивши повідомлені обставини, вирішуючи справу в межах заявлених позовних вимог, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію.

Також судом встановлено, що позивач проходив службу на посаді , помічника начальника відділу - оперативного чергового Лінійного відділу на ст.. Полтава Управління МВС України на Південній залізниці.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України №2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

За приписами пункту 2 Порядку № 45 до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Так, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Як встановлено судом, відповідно до Порядку № 45 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області відповідну довідку № 4/160 від 26 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 для перерахунку пенсії було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

При цьому до довідки включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим ( спеціальним) званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років ( 40%) - 1800 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250 грн., премія (2,73%) - 178, 82, а всього : 6728,82 грн.

Тобто, уповноважений структурний підрозділ (Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області) повідомив орган Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії позивача, як колишнього співробітника органів внутрішніх справ України, але відповідний перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено не було.

З урахуванням викладеного, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, відмова відповідача у проведенні такого перерахунку позивачу пенсії є протиправною.

З цих підстав суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Окрім того, звертаючись до суду з відповідним позовом, позивач вказує на необхідність включення також до видів грошового забезпечення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (100%) - 6300 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3150 грн., премії (65 %) - 6305 грн ., матеріальну допомогу на оздоровлення за 24 місяці перед звільненням - 17567 , 81 грн., додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії - 24660,22 грн.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

При цьому згідно з постановою Кабінету міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із наступними змінами і доповненнями лише затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у відповідних розмірах, а також надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати, в тому числі і надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також підвищення за службу в поліції особливого призначення, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Відтак, відсутні правові підстави для врахування в складі грошового забезпечення підвищеної надбавки в розмірі 100%, оскільки вказана надбавка не передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 і виплачувалася виключно особам до 06 листопада 2015 року включно, зазначений вид грошового забезпечення не передбачений щодо поліцейських.

Премія в розмірі 65% не може бути застосована щодо позивача, оскільки середній розмір премії складає саме 2,73 %, а не 65 %.

Також, абзацами 4 та 5 пункту 5 Порядку визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховуються, зокрема, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, з огляду на позовні вимоги та встановлені судом фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що вимоги позивача ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області є повністю безпідставними та не підлягають задоволенню.

З метою захисту прав позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/8847 від 28 квітня 2017 року без обмеження граничного розміру.

В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити за їх безпідставністю.

Згідно зі статтею 371 КАС України відсутні підстави для негайного виконання даного рішення суду.

Положеннями КАС України визначені загальні та спеціальні способи судового контролю.

Загальні способи контролю мають усі суди, незалежно від спеціалізації і вони полягають у розгляді скарг на рішення, дії чи бездіяльність державних виконавців. Загальний судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому ст. 287 КАС України.

Спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачені ст. 382 КАС України, зокрема, до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення; накладання штрафу за невиконання судового рішення; визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, що вчинені суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або на порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

Вирішуючи справу суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю в порядку ст. 382 КАС України.

Також з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 грн.

Керуючись ст.ст. 241,243, 244,245, 246, Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/160 від 26 квітня 2017 року без обмеження граничного розміру.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 зі сплати судового збору у розмірі 640 грн.

Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави протягом тридцяти днів.

Суддя Т.В.Шаповал